Προς το περιεχόμενο

Τι χορδές μπάσου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ντε και καλά θες μαύρες, δες αυτές:

http://www.thomann.de/gr/dr_black_beauties_bkb45.htm

Νομίζω βγαίνουν και σε 40-100 και υποτίθεται ότι είναι πολύ ανθεκτικές.

Εγώ δεν ξέρω από αυτά, αλλάζω χορδές όταν σπάνε. :P

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σημερα έπαιξα με τις GHS 3045 40-95 και δεν μου άρεσαν πάντως... ήταν πολύ χαλαρές και έκανα τα τάστα να τρίζουν...

Τις άλλες τι να τις πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά βρίσκω τις black beauties παρα πολυ καλες. Κρατάνε κανα δυο μήνες περισσότερο τον ήχο τους απο τις κοινές, και έχουν μια 'τραγανή' χροιά που προσφέρεται για μελωδία , για ξεκάθαρη μπασίλα, για groove ή για slap. Έχω αγοράσει 4 σετ ως τώρα και αρνούμαι να αλλάξω μάρκα. Βρίσκω οτι χρειάζονται άλλαγμα ανα 6μηνο ενώ η τιμή τους είναι στα γνωστά ελληνικά πλαίσια. Προτίμησε να τις αγοράσεις απο μαγαζάκι και όχι απο αντιπρόσωπο (να γλυτώσεις κανα 10ευρω, κάτι που ισχύει για τις περισσότερες χορδες). Είναι roundwound και επικαλυμμένες με μια επίστρωση που σου αφήνει την αίσθηση του πλαστικού. Ίσως το βρεις αρνητικό τα πρώτα 10 λεπτα. Μετά , πολύ απλα, ανεβάζεις το volume και απολαμβάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι flatwound θέλουν καλό βράσιμο, σε χύτρα ταχύτητος φυσικά, ειδικά αν θες να παίζεις γρήγορα σόλο. Από την άλλη, αν είσαι κλασικός τύπος, τότε πρέπει να τις βράσεις σε χοντρή αλουμινένια κατσαρόλα ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΑΚΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ, για πηχτό και γεμάτο ήχο.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου