Προς το περιεχόμενο

KRK RP5 vs Tascam vl-x5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλό είναι να μην υπερ απλουστεύουμε κάποιες φορές, γιατί βγαίνουν λάθος συμπεράσματα που οδηγούν στις ράδιο αρβύλες...

 

η απόκριση στα "χαμηλά" ενός ηχείου είναι μέρος μιας σύνθετης σχεδιαστικής προσέγγισης του κατασκευαστή του και έχει άμεση σχέση εκτός της διαμέτρου του μεγαφώνου των χαμηλών, με το υλικό κατασκευής του, του υλικού της μεμβράνης, του μεγέθους του μαγνήτη του, του όγκου της καμπίνας σε λίτρα, του ηχοαπορροφητικού υλικού που χρησιμοποιείται εσωτερικά και τέλος φυσικά του τρόπου υλοποίησης του bass reflex...

 

το να μπαίνουν στο ίδιο "καλάθι" όλα τα ηχεία με κριτήριο την διάμετρο του woofer τους είναι επιεικώς άστοχο σαν προσέγγιση..

 

έχουμε συνηθίσει στα "μπασοκούτια" αλλά καλό είναι να μην ξεχνάμε την ταλαίπωρη συχνοτική ισορροπία αφήνοντας κατά μέρος "λεπτομέρειες" όπως το ότι τονίζοντας κάποιες συχνότητες στο ακουστό φάσμα, υποβαθμίζονται αναλογικά κάποιες άλλες...

ας συνυπολογίσουμε και την έννοια "σώμα" που μπερδεύεται πολλές φορές από πολλούς με το "μπάσο" και που η υποβάθμιση του είναι φυσική αδυναμία των "μικρών" ηχείων..

 

και ναι ένα σχετικά "ουδέτερο" ηχείο αλλά "μικρό" όπως το tascam δεν είναι "εντυπωσιακό" στο πρώτο του άκουσμα...

το θέμα είναι τι ζητάμε από αυτό...και πιο είναι το σωστό ειδικά όταν καλείται να συμμετέχει στην διαδικασία μιας παραγωγής...

 

τέλος μιλάμε για 200 ευρώ... και αυτό το "σκα..ό" είναι φυσικό να εκπλήσσει ... τουλάχιστον αυτούς που ξέρουν τι ζητάνε από αυτό, πληρώνοντας τα ίδια χρήματα που θα τους ζητούσε ένα μετριότατο και απαράδεκτο συχνοτικά multimedia (για να παίζουν παιχνιδάκια στο pc τους) ηχειάκι...

 

ΥΓ. χωρίς παρεξήγηση ελπίζω... αυτή είναι η γνώμη μου...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου