Προς το περιεχόμενο

KRK RP5 vs Tascam vl-x5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρται παιιδες!Ηρθε η ωρα να παρω ενα καλο σετακι active monitors για ακροαση και καποιες ερασιτεχνικες μιξεις και κατεληξα σ'αυτα τα 2!Το πρωτο το βρηκα σετακι Ελλαδα σε αρκετα συμπαθητικη τιμη 358!Ενω το δευτερο thomann στα 220 περιπου με μεταφορικα!Ηθελα τη γνωμη σας αν αξιζει να δωσω τη διαφορα για τα KRK ???Τα Tascam τα εχω ακουσει και μου αρεσαν!Ευχαριστω εκ των προτέρων!

bluessssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψή μου πάρε τα TASCAM δαγκωτό. Οταν θελήσεις να ανέβεις πραγματικά κατηγορία τότε να εχεις μαζέψει καμια 1000 άρα ευρώ και δοκίμασε αλλα μοντέλα, αλλά τα TASCAM για τις απλές κατηγορίες αλλά και μεσαίες σπέρνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ τα Tascam πιο ομοιογενή στον ήχο τους σε σχέση με τα KRK που είχαν λίγο πιο τσιριχτά και στενά πρίμα.

 

Επιπλέον τα KRK έχαναν λίγο σε αληθοφάνεια και όγκο στις μεσαίες σε σχέση με τα Tascam.

 

Τα έχω ακούσει και τα δύο την ίδια μέρα με το ίδιο υλικό (δικές μου, πολύ γνώριμες ηχογραφήσεις) οπότε μπορώ να εξάγω ένα κατά το δυνατόν ασφαλές συμπέρασμα.

 

Και τα δύο είναι καλά ηχεία αλλά ξεκίνα με τα φτηνά και θαυματουργά Tascam και όταν μάθεις να μιξάρεις ανέβα κατά πολύ επίπεδο.

 

Μπάσα από τα Tascam δεν θα ακούσεις βέβαια, έτσι! Αυτοί είναι οι συμβιβασμοί στα λίγα χρήματα: Ακούμε σωστά από μια συχνότητα και πάνω (γύρω στα 80Hz..). Από εκεί και πέρα μαντεύουμε ή χρησιμοποιούμε τα ακουστικά μας συμπληρωματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει κι εγω τα καλυτερα για τα tascam και τα εχω συμπεριλαβει στα αμεσα σχεδια μου.

τα ακουσα βεβαια διπλα με τα ''μεγαλα'' genelec και εκει με πηρε λιγο αποκατω αλλα δεν προκειται να κανω επαγγελματικη παραγωγη.ο σκοπος που τα θελω , δηλαδη για ακροαση και μιξη μεχρι επιπεδου demo πολυ καλης ποιοτητας ειναι μια χαρα.

 

το μονο που με προβληματιζει ειναι το αν θα "τα παιξουν" οταν προσπαθησω να ηχογραφησω το jazz bass μου με το tech 21 bass driver.

αλλα νομιζω πως σε επιπεδο δωματιου ειναι οτι πρεπει - ειδικα για τα λεφτα τους-

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προκειται να τα παιξουν, μην ανησυχεις. Δεν μασανε γενικώς και η κατασκευή τους ειναι τρελή.

Theοniki αυτό που λες για τα μπασα από όσα κείμενα εχω διαβάσει και reviews τα tascam ειναι τα μόνα που υπόσχονται απιστευτα χαμηλά μπάσα και τα reviews γράφουν ότι ειναι και τα μόνα που πραγματικά νιώθεις ότι τα καταφέρνουν!

 

The VL-X5 monitors cover nearly the entire range of human hearing, with a frequency response from 45Hz to 22kHz (±3dB).

 

Οχι 80 που λες. 80 ειναι πολύ ενώ στα 45 δεν χανει τίποτα το ηχείο.

 

http://forums.frontendaudio.com/index.php?showtopic=312&st=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προκειται να τα παιξουν' date=' μην ανησυχεις. Δεν μασανε γενικώς και η κατασκευή τους ειναι τρελή.

Theοniki αυτό που λες για τα μπασα από όσα κείμενα εχω διαβάσει και reviews τα tascam ειναι τα μόνα που υπόσχονται απιστευτα χαμηλά μπάσα και τα reviews γράφουν ότι ειναι και τα μόνα που πραγματικά νιώθεις ότι τα καταφέρνουν!

 

The VL-X5 monitors cover nearly the entire range of human hearing, with a frequency response from 45Hz to 22kHz (±3dB).

 

Οχι 80 που λες. 80 ειναι πολύ ενώ στα 45 δεν χανει τίποτα το ηχείο.

 

http://forums.frontendaudio.com/index.php?showtopic=312&st=0

Φίλε tugito όχι, τα Tascam όπως και κάθε ηχείο στην κατηγορία του δεν έχουν μπάσα πόσο μάλλον "απιστευτα χαμηλά μπάσα" όπως ίσως έχεις ακούσει και έχεις διαβάσει.

 

Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο αποδίδουν τόσο όμορφα τις χαμηλομεσαίες-υψηλές συχνότητες, αφού γενικά, ίσως ξέρεις ότι κατασκευαστικά για να ταιριάξουν επαρκές μπάσο και διαφάνεια στις υπόλοιπες συχνότητες πρέπει να ανέβεις κατηγορία καθώς και μέγεθος γούφερ (και όχι 5').

 

Αυτό στο λέω με βεβαιότητα καθώς μόλις χθές το απογευματάκι είχα πάει ξανά στην ελίνα για να τα ξανακούσω. Οπότε έχω πολύ φρέσκο το άκουσμα!

 

Για παράδειγμα έναν ήχο ακουστικού μπάσσου που έχω βάλει από το Roland αρμόνιό μου, στα ηχεία του στερεοφωνικού μου (audio spectrum studio 1) ακούγεται πολύ καθαρά και σε ένταση όσο ακριβώς είναι γραμμένο. Στα Tascam απλά δεν υπάρχει...

 

Απλά με αυτά τα ηχειάκια (τα tascam) θεωρώ ότι μπορείς να κάνεις σωστή την μείξη σου έχοντας ως συμπλήρωμα για τις χαμηλές συχνότητες (και όχι από 45Hz και κάτω αλλά και κάποιες λίγο πιο ψηλά) κάποια καλά ακουστικά.

 

Περιμένουμε βέβαια και άλλων, πιο "μεγάλων", τις απόψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν βρω τα links θα τα κάνω post εδώ για να τα δουμε. Μιλάω για επαγγελματικά τεστ και περιοδικά κι όχι ότι να ναι. Συμφωνω σε αυτό που λες και για τα 5' ηχεία αλλά απλά το στοιχείο που θεωρείται χαρακτηριστικό των Tascam ειναι ότι ειναι ότι καλύτερο υπάρχει σε 5' καθώς δεν λειτουργεί σαν 5' αλλά λες και ειναι μεγαλύτερο. Anyway θα κοιτάξω να τα βρω. Τωρα αυτο για το αρμονιο που λες μου κάνει εντύπωση. Δεν υπήρχε στα Tascam??? Και ακουγόταν στα ηχεία σου;; Μα σε τι συχνότητες ηταν ο συγκεκριμένος ήχος; Σε 20hz? Αυτες τις συχνότητες ουτε το ανθρώπινο αυτί δεν τις ακουει. Σε δε επαγγελματικά μιξ και μαστερ διδακτικά υλικά ,αρκετοι επαγγελματιες προτείνουν να κοβεις διαρκώς κάτω απο τα 30 με 40 hz συχνότητες ώστε να δινει χώρο στα όργανα και επειδή το ανθρώπινο αυτί δεν τις ακουει. Τωρα αυτο βεβαια αλλοι το στηρίζουν και αλλοι οχι. Παντως τα tascam εχουν πολλους διακοπτες φασματος και frequencies που μπορεις να ρυθμίσεις σε μεγάλο επιπεδο αλλά δεν τα εχω ψάξει. Θα τσεκαρω λίγο αυτα που λες περι μπασσου. με προβληματισες! Στο τελος ειναι και το αυτι του καθενός. Αφου εσενα δεν σου κανουν για τα μπασα δεκτον.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως την πιο σίγουρη απάντηση στους προβληματισμούς σου θα πάρεις ακούγοντάς τα με τα ίδια σου τα αυτιά.

 

Ό,τι και να σου πεί κάποιος άλλος λίγη αξία έχει μπροστά στην δικιά σου κρίση.

 

Αν μένεις Αθήνα τότε πάρε ένα CD με γνώριμο υλικό πήγαινε μια βόλτα στην ελίνα και άκουσέ τα. Τα παιδιά εκεί είναι ιδιαίτερα πρόθυμα.

 

ΥΓ: Όσο για το μπάσο που σου λέω, είναι ήχος ακουστικού μπάσου (όπως το φυσικό) σε ένα ζεϊμπέκικο. Δεν είναι δηλαδή κάποιο extreme sub bass κάτω από 50Hz. Τώρα ακριβώς πόσο είναι σε Hz δεν ξέρω απλά στα tascam ακούς μόνο το 50%.

 

Πάντως εγώ θα τα πάρω και μην έχουν και την τρελλά απύθμενη απόκριση! Είναι υπέροχα για τα χρήματά τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τα 45 hz ±3dB ειναι απατη!ειδικα στα tascam τα οποια δοκιμασα θα μπορουσα να πω οτι ισχυει το 45 hz ±15 db για να μην πω παραπανω.το ιδιο πιστευω πως ισχυει και για ολα τα 5" ηχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παίξατε καθαρή κυματομορφή στα 45Hz στα tascam και την "ακούσατε" να σας διαπερνά το στήθος? Για να καταλάβω κι εγώ την πορεία της συζήτησης.. ή ακούτε να είναι γεμάτα τα "μπάσα" στα τραγούδια τα οποία βρίσκονται μετξύ 120Ηz-300Hz? Η ακούτε τις αρμονικές του χώρου που μουγκρίζουν από τα 250-450?

Γιατί 5" και 45Hz ούτε ο κατασκευαστής δεν δίνει και σε πολύ πιο ακριβά ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου