Προς το περιεχόμενο

Drums solo.Πρεπει να κανω?


KID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα ρε παλικαρια.

Μετα απο 8 χρονια ενασχολησης με τα τυμπανα και υπαρχοντας παντα σε μια μπαντα , δεν σκεφτηκα ποτε να κανω ενα σολο στα τυμπανα.Δεν το θεωρησα ποτε απαραιτητο απο την στιγμη που παιζω με μπαντα και υπηρετω το κομματι σαν συνολο και οχι να κανω φανφαρες με πολυδιαστατα σολο κλπ.

 

Βεβαια απο την αλλη δεν ξερω να παιξω ενα σολο , ουτε πως αρχιζει , πως τελειωνει  , τι πρεπει να εχει μεσα , γενικα δεν μου βγαινει.

 

Για το ακαδημαικο μερος , θα μπορουσατε να μου δωσετε τα φωτα σας πως αντιλαμβανεστε ενα σολο , αν κανετε , γιατι κανετε σολο κλπκλπ.

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρεπει να κανω?

 

ΟΧΙ.

 

Με την καμμια.

 

ΠΟΤΕ.

 

 

Σολο ντραμς σε ροκ/ποπ μπαντα κανουμε μονο οταν εχει πεσει το ρευμα,εχει βουβαθει το ΡΑ & η μπαντα κινδυνευει να φαει ξυλο απο το κοινο.

 

 

 

ΜΟΝΟ τοτε.

 

Επισης σολο ντραμς κανουμε αν παιζουμε jazz-fussion-big band & ειμαστε του επιπεδου του Steve Gadd,Elvin Jones,Louie Bellson,Buddy Rich etc....

 

Επισης σολο ντραμς κανουμε και στα "μαγαζα" οταν χορευει χορο της κοιλιας το μπαλετο...ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D Οκ superfunk συμφωνω μιας και πραγματικα δεν μου ερχεται.Ισως επειδη δεν εκανα ποτε για να ξερω αν εχει γλυκα.

 

Να το θεσω αλλιως.Πρεπει να ξερω να κανω?

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ξερω να κανω?

 

Μονο αν το μπαλλετο στο ζητησει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ.

 

Με την καμμια.

 

ΠΟΤΕ.

 

 

Σολο ντραμς σε ροκ/ποπ μπαντα κανουμε μονο οταν εχει πεσει το ρευμα,εχει βουβαθει το ΡΑ & η μπαντα κινδυνευει να φαει ξυλο απο το κοινο.

 

ΜΟΝΟ τοτε.

 

Επισης σολο ντραμς κανουμε αν παιζουμε jazz-fussion-big band & ειμαστε του επιπεδου του Steve Gadd,Elvin Jones,Louie Bellson,Buddy Rich etc....

 

Επισης σολο ντραμς κανουμε και στα "μαγαζα" οταν χορευει χορο της κοιλιας το μπαλετο...ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου....

 

+1 εκτός αν είναι μικρό σε διάρκεια και το γκρουβάρεις ΠΟΛΥ ώστε ο κόσμος να συνεχισει να κουνιεται και να τελειωσει πριν ο κοσμος καταλαβει ότι άρχισε.... λέμε τώρα...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θελεις να το κανεις αυτο σε ενα live ?

Θελεις να δειξεις σε ολους τι φοβερος ντραμερ εισαι ?

Στο εχει ζητησει ποτε το κοινο ή αλλα μελη της μπαντας ?

Θελεις να γεμισεις το χρονο του show ?

Νομιζεις οτι εισαι ο Tommy Lee ? ;D

 

Εαν εχεις εστω ενα ΝΑΙ προχωρα και καντο !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α,να συμπληρωσω και κατι ακομα

 

Ακομα και αν παιζουμε διασκευες απο Zepellin & Purple (των οποιων οι ντραμμερ οντως εκαναν σολο) ΠΟΤΕ δεν κανουμε drum solo για τον απλο λογο οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να παιζουμε τοσο καλα οσο αυτοι οι δυο ντραμμερ (οχι η μπαργουμαν και ο κολλητος σου που σου ειπαν οτι παιζεις.."ιδιο" το Mobby Dick με τον Bonzo ΔΕΝ σου λενε την αληθεια...) και οτι αυτοι το εκαναν πριν απο 40 χρονια σε συναυλιες που το κοινο ετσι κι αλλοιως λογω των....καταχρησεων και...χρησεων δεν καταλαβαινε και πολυ τι εβλεπε και τι  ακουγε (δεν υπηρχαν και ΡΑ της προκοπης τοτενες...)   

 

 

το ιδιο φυσικα ισχυει και αν παιζουμε διασκευες απο Cream,Whitesnake & αλλα τετοια (οχι επειδη αφησες μεγαλε μαλλι αφανα,αγορασες 2 κασες και εχεις μυτη σαν της μαγισσας Ματζικας ΔΕΝ παιζεις σαν τον Tommy Aldridge...επισης την Παμελα Αντερσον την εχεις δει ΜΟΝΟ ΣΕ ΦΩΤΟ ..ενω ο.....Τοmmy Lee...... ;D )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζουμε σε μαγαζι καθε Παρασκευη , παρειστικη φαση και ηρθε 3 Παρασκευες ενας τυπος και λεει.Ρε φιλε γουσταρω οπως παιζεις αλλα κανε και κανενα σολο να την βρουμε.

Για να τον αποφυγω(δεν ειπα ψεματα αλλα επειδη μου συστηθηκε σαν παραγωγος με κονε και αλλες μαλακιες) του λεω.Φιλε τι ειναι αυτο?Δεν ξερω να κανω σολο , δεν εκανα ποτε στην ζωη μου.

Ε , ο τυπος παραξενευτηκε και απομακρυνθηκε με τροπο.

 

Με εβαλε σε σκεψεις μηπως εχω αφησει ενα σημαντικο κομματι απο τα τυμπανα εκτος απο το παιξιμο μου.

 

Αλλα και παλι το βρισκω ψιλοασχετο να αρχισω μονος μου να βαριεμαι ενω μπορω να συνοδευσω ενα ωραιο κομματι.

 

 

 

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε γουσταρω οπως παιζεις αλλα κανε και κανενα σολο να την βρουμε

 

Relax...ο μπεκρης της γειτονιας ητανε.....τα ιδια ελεγε και πριν περασει απο το μαγαζι σας στο στριπτιτζαδικο της γωνιας στον ..περκασιονιστα (ειχε μπερδεψει τον μπαρμαν που χτυπαγε martini στο σεϊκερ με τον Alex Acuna)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου