Προς το περιεχόμενο

Drums solo.Πρεπει να κανω?


KID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι  ;D ;D ;D ;D Do it...

 

PS: Μπάμπη μην γίνεσε κακός με τον κόσμο  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Terry ακουσες για ...Παμελα και χωθηκες ? ;D ;D ;D ;D

btw τι σολα να κανω οταν επαιζα μαζι σου ...γιορ ματζεστυ  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έχουν εκλείψει τα guitar solos….

 

και δεν χαιρεσαι για αυτο? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Terry ακουσες για ...Παμελα και χωθηκες ? ;D ;D ;D ;D

btw τι σολα να κανω οταν επαιζα μαζι σου ...γιορ ματζεστυ  ;D ;D ;D

Κάτσε βρε Παμπς κόψε κάτι...  ;D Pamela; Α,ωραία το ρίξαμε στους Toto  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θέλω να κάνω το δικηγόρο, ούτε να διαφωνήσω κάθετα με τους παραπάνω, απλά να παραθέσω και μια λίγο διαφορετική άποψη.

 

αναμφισβήτητα τα ντραμς είναι η ραχοκοκαλιά και ο μετρονόμος. Ειδικά μέσα σε ένα ποπ-ροκ κομμάτι δε χωράει τίποτα παραπάνω.

Αλλά είναι και τα ντραμς-κρουστά μουσικά όργανα και μέσο έκφρασης. Ο αυτοσχεδιασμός kateme είναι θεμιτός και πάντα ως μουσικός πρέπει να περνάς στιγμές χαλάρωσης και προσωπικής έκφρασης με το εκάστοτε όργανο.

Δε λέω ότι αυτό πρέπει να γίνεται σε κάθε συναυλία αλλά είναι ωραίο πράμα να μπορείς να σταθείς και μόνος σου αν κ όταν το χρειαστείς.

 

α! και να μην ξεχνάμε ότι στην κλασσική υπάρχουν ολόκληρα έργα για σόλο κρουστά.

 

Οποτε απ την αρχη.Δεν μου αρεσουν τα σολο και δεν ξερω να κανω.

Τα χρειαζομαι?Οχι λενε οι υπολοιποι φιλοι οποτε σε καλο δρομο ειμαι

 

διαφωνώ με όλο το συλλογισμό!

 

α. "εμένα δε μ αρέσει η δίκαση. Τη χρειάζομαι;"

β. "ο Νίκος ο διπέταλος και ο Περικλής ο μπλαστμπητάρης μου παν ΝΑΙ, οπότε σε κακό δρόμο είμαι"

 

 

εδιτ:

επειδή ενώ έγραφα την απάντηση δημοσιεύτηκαν 13 νέα μηνύματα, {ΗΜΑΡΤΟΝ, αφήνετε δυο λεπτά να προλαβαίνουμε κι εμείς!} τώρα είδα ότι συμφωνώ με την Εύη.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός αν είναι μικρό σε διάρκεια και το γκρουβάρεις ΠΟΛΥ ώστε ο κόσμος να συνεχισει να κουνιεται και να τελειωσει πριν ο κοσμος καταλαβει ότι άρχισε

Εν γένει συμφωνώ.

Όμως καλό είναι να προσθέσεις και την ικανότητα να κάνεις σόλο (με τις παραπάνω προϋποθέσεις και μερικές ακόμη - π.χ. μουσικότητα) στο "οπλοστάσιό σου". Δεν ξέρεις αν κάποια στιγμή θα σου χρειαστεί.

 

Πάντως προσωπικά χαίρομαι που πέρασε η εποχή των εικοσάλεπτων σόλο στο ροκ (μιλάω για όλα τα όργανα). Πολύ λίγα απ' αυτά άξιζαν το χώρο που έπιαναν στο βινύλιο...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά είναι και τα ντραμς-κρουστά μουσικά όργανα και μέσο έκφρασης.

 

αλιμονο στον ντραμμερ που δεν μπορει να εκφραστει παιζοντας ακομα και το απλουστερο μπητ,το θεμα δεν ειναι τι παιζεις αλλα ΠΩΣ το παιζεις... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

και δεν χαιρεσαι για αυτο? ;D

 

I am giving a party right now!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hampis Ανακαλω.Καμμια διαθεση για διαξιφισμους , παρεξηγησα τα γραφομενα σου.

Peace my friend. :)

 

Επειδη στο νησι δεν εχουμε δασκαλους και εμαθα μονος , η ερωτηση μου φιλε wrtsxxxx ειναι αν δομισω ενα σολο εχω να κερδισω κατι απο αυτο παιχτικα και τεχνικα.

 

Πιανω τον ευατο μου να αρχιζει να ριχνει διαφορες ιδεες στο σετ οταν ειμαι μονος.Ετσι προσπαθω να βρω νεους ρυθμους ιδεες κλπ.Αλλα αυτο δεν ειναι σολο.Αυτο λεω.

 

Στα live απεχθανομαι αισθητικα τα σολα απο οποιδηποτε οργανο δεν εχουν να προσφερουν στο κομματι.

 

 

 

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθε να παίζεις πραγματικά καλά και από τον τρόπο που χτυπάς το χάιχατ (που λέει ο λόγος, άντε από καμιά εισαγωγή, από ένα (1) γύρισμα)  και μόνο θα φαίνεται ότι είσαι ντραμεράκλας σε αυτούς που καταλαβαίνουν. Αυτοί που δεν καταλαβαίνουν, έτσι κι αλλιώς δεν καταλαβαίνουν... ;) Είμαι σαφής νομίζω. :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη στο νησι δεν εχουμε δασκαλους και εμαθα μονος , η ερωτηση μου φιλε wrtsxxxx ειναι αν δομισω ενα σολο εχω να κερδισω κατι απο αυτο παιχτικα και τεχνικα.

Αν και ρώτησες το Μίλτο, θα πεταχτώ σαν π#&@δή για να σου απαντήσω ότι φυσικά και θα κερδίσεις και τεχνικά και μουσικά. Ακόμα κι αν δεν κάνεις ποτέ σόλο, θα έχεις εμπλουτίσει το μουσικό σου λεξιλόγιο, και θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις νέες λέξεις και φράσεις οπουδήποτε.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου