Προς το περιεχόμενο

Drums solo.Πρεπει να κανω?


KID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυριε Superfunk,

οταν πρωτο μπηκα στο noiz ησουν απο τους πρωτους των οποιων ηθελα να διαβασω ποστς στην προσπαθεια μου να αφομοιωσω οσο πιο πολλα πραγματα μπορουσα...

Τελευταιως εχεις αρχισει να δειχνεις ειρωνεια (για μενα ειναι κομπλεξ κατωτεροτητας,οπως εχω καταλαβει απο αποψεις σαν και αυτη : "τι μας νοιαζουν τα σολο μονο το progression εχει σημασια ".) ειδικα σε νεους που μπενουν στη διαδικασια να ρωτησουν γιατι γι αυτους ειναι σημαντικο...

Ταιριαζει ανετα μπορω να πω  το "Οσα δε φταει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια".

Και το κακο ειναι οτι τα λες και με μεγαλη δοση ειρωνειας...Δηλαδη αν τα ελεγες σοβαρα θα ελεγα οκ ειναι η αποψη του,αλλα εσυ με τον τροπο σου πας και να τα επιβαλεις,λες και ετσι ειναι....!!!

Σολο υπαρχουν οσο και αν θες εσυ να τα αφανισεις...

Ξερεις που δεν υπαρχουν σολο;

-Στην βιομηχανια μονο, που θελει να προβαλει κομματια της μιας μερας....

Οι μουσικοι εκφραζονται μεσα απο αυτο,επικοινωνουν,δεν ειναι εκτελεστες...

Το να μπορεις να σολαρεις μπορει για σενα να ειναι δυσκολο αλλα δειχνει οτι καποιος εχει ευφραδεια...Εν αντιθεσει θα μπορουσα να παρομοιασω αυτους που δεν μπορουν να σολαρουν με ανθρωπους που δεν μπορουν να μιλησουν αν δεν διαβασουν αυτο που πρεπει να πουνε...η αν δεν το εχουν γραψει πρωτα.....

 

Συνεπως φιλε Kid η γνωμη μου ειναι πως μονο καλο θα σου κανει το να μπορεις να σολαρεις,δεν ειναι απαραιτητο να το κανεις λαιβ....

κατσε στο set  σου και παιξε ενα διωρο δικα σου πραγματα μονο....

δεν εισαι μηχανη να παιζεις μονο μπητ.Τα ντραμς ειναι και αυτα ενα μουσικο οργανο,

οι ντραμμερς παιζουν και αυτοι μελωδιες!!!

 

Και δε χρειαζεται να ρωτας 10 φορες το ιδιο πραγμα επειδη σε ειρωνευονται,οσοι θελουν να σε βοηθησουν θα το κανουν.Τους αλλους γραψ'τους!!!

 

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Δεν ξέρω αν παίρνει και εμένα η μπάλα με αυτά το τελευταίο, επειδή ήμουν από αυτούς που δεν συμφωνούν με τα solos, σε κάθε περίπτωση και με κάθε επιφύλαξη σου απαντάω.

Θα δανειστώ το παράδειγμά σου για τον γραπτό λόγο, που αναλογικά παρέθεσες. Αν δεις (και διαβάσεις) λ.χ. μια δικαστική απόφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου Αθηνών , θα είναι κατά μέσο όρο 3-5 σελίδες, θα σε πάει- θα σε φέρει ….θα σου βγάλει την ψυχή και στο τέλος θα σου πει αυτό που θέλει….και αν καταλάβεις!! Αν διαβάσεις μια απόφαση δικαστική του Αρείου Πάγου, θα είναι κατά μέσο όρο μισή σελίδα! Μισή σελίδα τόσο μεστή σε δικανική σκέψη , τόσο συμπυκνωμένη σε νομικές έννοιες και τόσο άρτια συντακτικά! I suppose you can catch my drift. Το «less is more» που είπαν κάποτε κάποιοι στη Βαϊμάρη είναι γενικότερα φιλοσοφία ζωής, που είτε την ασπάζεσαι είτε όχι. Προσωπικά άργησα να το καταλάβω, αλλά όταν το ένοιωσα με απελευθέρωσε σε όλα τα επίπεδα, και όχι μόνο μουσικά.

Για τον Mr superfunk, ο οποίος δεν έχει ανάγκη της δικής μου υπεράσπισης (και καταχρηστικά απαντάω για λογαριασμό του) , μπορώ να σου πω  και εγώ ότι το ύφος του είναι (από όσο τον ξέρω από τον γραπτό του λόγο – διότι δεν τον γνωρίζω και δεν με γνωρίζει) πάντοτε χιουμοριστικό (με μια διαβάθμιση από απλά κρύο μέχρι ιδιοφυές) ….αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι ειρωνικό. Γνώμες όλοι ζητάμε, απαντήσεις παίρνουμε με το style του εκάστοτε που μας απαντά. Από εκεί και πέρα τις αξιολογούμε μόνοι μας.

Τελειώνοντας θέλω να πω ότι το ύφος και η πρόθεση στον γραπτό λόγο είναι δύσκολο να διαπιστωθούν.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο απο πάνω ταπώνει χωρίς φελο... ???

τέσπα και εγω είμαι της άποψης οτι τα σόλα όχι μόνο χρειάζονται αλλά και είναι απαρέτητα καταρχάς σόλο δεν είναι βουλοσ'τε το όλοι τώρα παίζω σόλο και άντε και ...@ηδφ τα σόλα είναι μια επείδηξη επιδεξειότητας που το κομμάτι το οποίο κοσμούν μόνο το κάνουν καλύτερο ... εξερτάτε πάντα το σόλο ;D

π.χ. το κομμάτι

Blind Guardian-Beyond The Ice

είναι τοπ και είναι όλο σόλο ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ.οκ να μπώ και λίγο στο θέμα που βγήκα τα σόλα θέλουν υπόβαθρο για να σταθούν σε ένα κομμάτι π.χ. όταν ο drummer πορώνει αλλά η κιθάρα πέζει ένα ρυθμό με tremolo picking με αυτόν τον επικό thrash ήχο sorry αλλά είναι σόλο και μάλιστα πολλά τέτοια σόλα ξεχωρίζουν τα κομμάτια απο τις κομματάρες  :P

Τί θα ήταν το holy wars των megadeth αν ο τύπος ( τον απεχθάνομαι τον businesman)

στο τέλος δεν έπαιζε αυτή την σολάρααααααα :P :P :P ;D εεε?

with little words solos rules the f@cking earth ;D :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σημαντικό να μπορείς να σολάρεις. Κάτι τέτοιο χεησιμοποιείται ευρέως σε πολλά είδη μουσικής, αλλά δεν θεωρώ σωστό να λέμε, "Α, παίζω jazz άρα σολάρω" "Παίζω rock άρα δεν σολάρω".

Τα μουσικά είδη δεν είναι μαθηματικά: ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Αν ο οποιοσδήποτε δε θέλει να κάνει σόλο, δεν κάνει. Από κει και πέρα, είναι επιλογή του καθενός.

 

Εγώ αν μού δωθεί η ευκαιρία θα πάρω το χρόνο μου, παίζοντας "σωστά και μετρημένα" πράγματα όχι για να εντυπωσιάσω. Απλά για να δώσω μια άλλη εκδοχή του κομματιού. Να δώσω δηλ. την drums-τική εκδοχή του κομματιού. Πώς το νοιώθει ένας drummer όταν παίζει μόνος του. Κάπως έτσι:

 

Ξαναβάζω αυτό το σόλο για να καταλάβουμε όλοι μας την αξία ενός drum solo και τι μπορεί να προσφέρει.

 

Σαφώς και κάποιος μπορεί να σού δείξει πράγματα για να παίξεις σ' ένα drum solo. Εγώ θα σού πω το εξής: ό,τι ασκήσεις έχεις κάνει (stick control, rudiments, permutations, funk beats, triplets, samba ostinatos, fast ostinatos κ.λπ.) τα βάζεις δομημένα σωστά και έχεις ένα άκρως ενδιαφέρον σολο. Όσοι δεν καταλαβαίνουν, ποτέ δε θα καταλάβουν όπως πολύ ωραία ένας είπε πιο πάνω.

Και κάτι τελευταίο:

ΠΟΤΕ ΜΟΥ (και μπράβο μου ;D ;D) δεν ρώτησα άλλους από κάτω τι να κάνω! Εννοείται ότι ρώτησα τον αδερφό μου πώς ακούστηκε εκείνο ή το άλλο. Αλλά ποτέ τι να κάνω. Μουσικός είσαι. Σκέφτεσαι, αποφασίζεις. Αν είσαι σε γκρουπ ρωτάς και τα υπόλοιπα μέλη και παίρνεις μια αποφαση.

 

Cheers.  ;)

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Φωτη ειμαι 39 χρονων και εχω δει και κανει πολλα στην ζωη μου.δεν θα κολλησω αν καποιος δεν συμμεριζεται την αποψη μου.Ο καθενας μπορει να πει οτι θελει.Εγω θα κρατησω αυτο που μου κανει.

 

Επειδη ειμαι μελος του φορουμ χρονια , γνωριζω εστω και απο τα γραπτα αρκετους φιλους εδω μεσα και πως συμπεριφερονται.

 

Ο Σουπερφανκ εχει εναν δικο του τροπο να γραφει.Δεν τον παρεξηγησα γιατι ξερω το στυλ του.Τωρα στο αν εννοεις οτι κοροιδευει εμενα που ρωταω κατι απλο και τελικα κατεληξε να εχει 5 σελιδες , σιγουρα παλι θα κρατησω αυτα που μου κανουν.

 

Τα υπολοιπα ειναι για να εχουμε να μιλαμε και να κοντραρουμε ο ενας τον αλλον.

 

Σε ευχαριστω για την καλοπροαιρετη παρενθεση , αλλα νιωθω οτι μπορω να προστατεψω τα λεγομενα μου.

 

Μην χαλασει ομως το ποστ με κοντρες ποιος ειναι ο καλυτερος γιατι πισω απο το πληκτρολογιο ολοι καλοι ειναι.

 

Το οτι δεν κανω σολο η δεν ξερω να κανω σολο τουλαχιστον ετσι οπως το σκεφτονται καποιοι , δεν σημαινει οτι δεν ξερω να παιζω.

 

Τα υπολοιπα με το biilie jean σε τζαμαρισμα του Νοιζ με 1 6-pack superfunk ;D

 

Παρακαλω αν εχει καποιος να πει κατι επικοδομητικο για το σολο να περασει.Για κοντρες και τσακωμους ανευθυνομαστε ;D

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Στην βιομηχανια μονο, που θελει να προβαλει κομματια της μιας μερας....

 

ετσι ειμεθα εμεις οι βιομηχανοι...βρωμεροι καπιταλιστες που καταστρεφουμε τα ονειρα των νεων παιδιων....

 

 

Οι μουσικοι εκφραζονται μεσα απο αυτο,επικοινωνουν,δεν ειναι εκτελεστες...

 

αυτοι ειναι κομμουνιστοαναρχοαυτονομοταραχοποιοτομοκρατες και δεν τους θελουμε,προτιμουμε τους απλους  εκτελεστες που κανουν οτι τους πουμε για να επιτυχουμε τους βρωμερους σκοπους μας ( λεφτα,γκομενες,ναρκωτικα,βιλλες στην Ιμπιζα  και αλλα τετοια ωραια)

 

.Τωρα στο αν εννοεις οτι κοροιδευει εμενα που ρωταω κατι απλο και τελικα κατεληξε να εχει 5 σελιδες

 

μια και εισαι εξυπνιος ανθρωπος δεν σε ρωταω καν αν νομισες οτι σε κοροϊδευω.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φιλε Φωτη ειμαι 39 χρονων και εχω δει και κανει πολλα στην ζωη μου.

 

Νάσο, να σου πω, αν κρίνω από το φιλαράκι σου, να προσθέσω «και έχω φάει»...  ;D ;D ;D.. Γιατί το καλό μου έχει γίνει... θρεφτάρι  ;D ;D

 

Λοιπόν ως προς το σόλο: Παντού χωράνε και δεν χωράνε πουθενά... έχεις να πεις κάτι το παίζεις... δεν έχεις δεν παίζεις...

 

Νομίζω ότι ο φίλος μου ο Μπάμπης σου έγραψε για τον (πολύ αγαπημένο μου) Neil Peart... Είναι ένας απίστευτος παίκτης που λέει πολλά... γιατί έχει να πει...  ;)

 

Τώρα από εκεί και πέρα το κάνεις όπως σου βγει... τα υπόλοιπα από κοντά με κάνα κρασάκι  ;D ;D ;D ;D  

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ειμεθα εμεις οι βιομηχανοι...βρωμεροι καπιταλιστες που καταστρεφουμε τα ονειρα των νεων παιδιων....

 

 

αυτοι ειναι κομμουνιστοαναρχοαυτονομοταραχοποιοτομοκρατες και δεν τους θελουμε,προτιμουμε τους απλους  εκτελεστες που κανουν οτι τους πουμε για να επιτυχουμε τους βρωμερους σκοπους μας ( λεφτα,γκομενες,ναρκωτικα,βιλλες στην Ιμπιζα  και αλλα τετοια ωραια)

 

μια και εισαι εξυπνιος ανθρωπος δεν σε ρωταω καν αν νομισες οτι σε κοροϊδευω.....

Ενταξει Superfunk  δεν παιζεσαι,το κοβω εδω καθως δεν εχεις να απαντησεις κατι σοβαρο ποτε....

Ελα προωθησε λιγο τον εαυτο σου το κανεις καλα μεχρι τωρα!!

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκτεταμένο solo drums είναι απαραίτητο μόνο στην παρουσίαση των μουσικών στο live.

 

Το να μην κάνεις καθόλου εμπνέει υπόνοιες ότι είσαι κακός/άπειρος drummer, φοβάσαι και δεν έχεις τεχνική στο ευρύ κοινό που σε ακούει.

Το να κάνεις συνέχεια ότι είσαι ταγάρας, δεν μπορείς να εναρμονιστείς με τους άλλους, είσαι κομπλεξικός ή έχεις βαρέσει mitsubishia πιο πριν.

 

Δεν έιναι τόσο θέμα σόλο, αλλά χρωματίσματος των κοματιών εν ώρα live. Έχει να κάνει με την τεχνική πιστεύω γεμίσματος, intros,breaks,endings του καθενός και την σχέση μουσικού-κοινού. Αν μπορείς και "διαβάζεις" το τι θέλει το κοινό ξέρεις αν θα πρέπει να κάνεις solo ή όχι και πότε.

 

Οι μουσικοί που βρίσκονται σε ένα live θα καταλάβουν τον drummer από την τεχνική του, δεν χρειάζεται να κάνει solo για να δουν πόσο καλός είναι.

 

Στο αν "ζόρίζεσαι" να κάνεις όμως solo σε οποιοδήποτε κομμάτι, αυτό είναι άλλο θέμα που θέλει ψάξιμο. Έχει να κάνει με έλλειψη γνώσεων ρυθμικής και αυτοσχεδιασμού και αυτό δεν είναι καλό.

 

Το μυστικό είναι να μπορείς να κάνεις οπουδήποτε και οποιαδήποτε ώρα solo αλλά να ΜΗΝ!

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα προωθησε λιγο τον εαυτο σου το κανεις καλα μεχρι τωρα!!

 

τη ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ μου θες να πεις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου