Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με γειωση σε diy εφφε


Archelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!Εχω το εξης προβλημα με το jack dc...δοκιμασα να φτιαξω ενα πεταλακι με μεταλλικο jack dc και οχι με πλαστικο.Το αποτελεσμα ηταν οτι, οταν ειχα την κατασκευη εξω απο το μεταλλικο κουτακι βαζοντας μετασχηματιστη boss type 9V και ενεργοποιοντας το εφφε, αυτο δουλευε κανονικα.Οταν ομως εβαλα το εφφε μεσα στο μεταλλικο κουτακι, και συνενδεα τον μετασχηματιστη αυτος επιανε σε μια συγκεκριμενη θεση με αποτελεσμα εγω να ψαχνω να βρω ποια ειναι αυτη γυρνοντας το βυσμα του μετασχηματιστη στο jack dc!Το σχεδιο που χρησιμοποιησα για τις καλωδιωσεις ειναι αυτο (http://www.generalguitargadgets.com/diagrams/switch_lo_3pdt_ig_dcjack.gif)!

Καμμια ιδεα?

 

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά βραχυκυκλώνει λόγω του μεταλλικού κουτιού, αυτό σημαίνει οτι δεν έχεις μονώσει με θερμοσυστελώμενα τις συνδέσεις.

 

Αντί να ψάχνεις στα τυφλά δεν κάνεις τις συνδέσεις πάλι από την αρχή με μόνωση.

 

Αν μπορέσεις να βάλεις καμιά φωτογραφία της κατασκευής σου θα βοηθούσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε φωτογραφια δεν μπορω αυτην την στιγμη να βγαλω αλλα τι εννοεις να μονωσω με θερμοσυστελωμενα?Στα υπολοιπα πεταλακια που εχω κανει ειναι μια χαρα με το πλαστικο jack dc!Νομιζω οτι στην περιπτωση αυτη το μεταλλικο  jack dc γειωνει στο σασι του μεταλλικου κουτιου :(

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε φωτογραφια δεν μπορω αυτην την στιγμη να βγαλω αλλα τι εννοεις να μονωσω με θερμοσυστελωμενα?Στα υπολοιπα πεταλακια που εχω κανει ειναι μια χαρα με το πλαστικο jack dc!Νομιζω οτι στην περιπτωση αυτη το μεταλλικο  jack dc γειωνει στο σασι του μεταλλικου κουτιου :(

 

τι πετάλι είναι; αν είναι πετάλι με pnp τρανσιστορ δεν πρέπει να γειώσεις το "-"

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταλαβα καλα την κατασκευη σου..αλλαξε την συνδεσμολογια στα ποδαρακια του jack dc.αν εχεις ενα πολυμετρο μπορεις να δεις ποια βραχυκυκλωνουν μεταξυ τους και ποιο βραχυκυκλωνει με την μεταλλικη επενδυση του jack.επελεξετα καταλληλα για το + και πιστευω να εισαι ενταξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δοκιμασα εναν αλλον τροπο!!!εβαλα μονοτικη ταινια στην τρυπα και γυρο απο το jack dc ετσι ωστε να μην ακουμπαει και τωρα δουλευει κανονικα αφου το jack dc δεν ακουμπαει στο κουτι!

Ειναι npn η κατασκευη για πειτε μου!να αλλαξω τα ποδαρακια στην συνδεση?

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όχι μην αλλάξεις θέσεις...

 

Με πρόλαβες, τη βρήκες μόνος σου τη λύση.  ;D

Θα πρέπει να βρείς τρόπο να φτιάξεις λαστιχένια παρεμβάσματα, ώτε στο jack να μην ακουμπάει πάνω στο σασί.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου