Προς το περιεχόμενο

Απoρία για VSTs στο Cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες..

Έκανα τα βήματα που περιγράφει ο animae αλλά στο project δεν μπορώ να ακούσω αυτά που "γράφω" με τα VST.

Για να καταλάβετε..

Κάνω μια ηχογράφηση με το κινητό(με αρκετά καλή ποιότητα μπορώ να πω..) με κιθάρα και φωνή και θέλω να προσθέσω VST όργανα.Σε laptop έχω το cubase με μια απλή κάρτα ήχου Realtek.Υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό που θέλω;Κι αν όχι, υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα με το οποίο να μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά πιο απλά;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μήνυμα αυτό διαχωρίστηκε από το απαντημένο "

Tα πρώτα βήματα σε cubase/nuendo ".

 

Είναι προτιμότερο να αφήνουμε τα απαντημένα θέματα καθαρά και να ανοίγουμε νέα ποστς για τις απορίες μας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες..

Έκανα τα βήματα που περιγράφει ο animae αλλά στο project δεν μπορώ να ακούσω αυτά που "γράφω" με τα VST.

Για να καταλάβετε..

Κάνω μια ηχογράφηση με το κινητό(με αρκετά καλή ποιότητα μπορώ να πω..) με κιθάρα και φωνή και θέλω να προσθέσω VST όργανα.Σε laptop έχω το cubase με μια απλή κάρτα ήχου Realtek.Υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό που θέλω;Κι αν όχι, υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα με το οποίο να μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά πιο απλά;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας..

 

Δυσκολο γιατι αν εχεις ενα audio ετσι γραμμένο δεν ξερω κατα ποσο θα εισαι σωστος χρονικα.Τα vst δεν χανουν...

 

Αυτο που θα σου πρότεινα ειναι για αρχη asio 4 all  και μετα περνα τα ρυθμικα 1.drums2.bass μετα κιθαρα κτλ και στο τελος τη φωνη(σκετη εννοειτε...) εστω και με το κινητο και συγχρονισε την μετα μεσα στο προγραμμα.Φανταζομαι ειναι για το κομματι που ανεβασες τις προάλλες...

 

Ενα μπράβο και απο μενα στον animae.Για μας τους ασχετους ειναι πολύ βοηθητικο.Οτι άλλο μπορεις να προσθεσεις καλο ειναι και αν μπορεσω μπορει να προσθεσω και γω κατι.

 

Προσωπικα πάντως guitar rig κτλ τα περναω μετα μεσα απο δεξι κλικ plug ins.Ακους real time το track σου να τρεχει δοκιμαζοντας ηχους εχωντας πατημενο το preview.Επισης εχω και μια τριτη επιλογη στα audio,midi την instrument που απο κει διαλέγω το ezdrummer και κανω τη δουλεια μου απο το drum map.

 

Y.Γ.Μονο σε μενα το guitar rig 4 ειναι τοσο μεγαλο το παραθυρο του που δεν φαινονται σχεδον καθολου τα κουμπια στο κατω μέρος...Φαινεται μια γραμμουλα οριακα και τα βρηκα τι ειναι με δοκιμες...παιζει να μπορω να το κανω πιο μικρο με καποιο τρόπο;

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θα σου πρότεινα ειναι για αρχη asio 4 all  και μετα περνα τα ρυθμικα 1.drums2.bass μετα κιθαρα κτλ και στο τελος τη φωνη(σκετη εννοειτε...) εστω και με το κινητο και συγχρονισε την μετα μεσα στο προγραμμα.Φανταζομαι ειναι για το κομματι που ανεβασες τις προάλλες...

 

Κάτσε κάτσε γιατί μπερδεύτηκα!.. ??? Τι είναι το asio 4 all και το guitar rig; Είπες "για μας τους άσχετους" αλλά..πίστεψέ με...μπροστά σε μένα εσύ είσαι γκουρού στο θέμα.. ;D

Επίσης όταν λες πέρνα τα ρυθμικά κλπ. εννοείς να τα βάλω σε ξεχωριστά κανάλια;

Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι!Μου φαίνονται βουνό όλα αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου