Προς το περιεχόμενο

Στοπ στους μικροφωνισμους της κιθαρας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειναι feedback! τις παταω καλα τις χορδές, δεν πάλλονται και τι μεγαφωνο το εχω κολλήσει στην κιθάρα! απλως την κουνάω λιγο αριστερα δεξια και πιάνει αλλο squeak!

καλα εχει και λιγο feedback! παρτε ενα 100% καθαρό!

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/sotoman/04-09.mp3

 

οι "νοτες" που βγάζω τις κανω με 3 πεταλακια: big muff->boss heavy metal->ibanez FZ7.

το καθε πεταλάκι αλλαζει τον ήχο του μικροφωνισμού! δεν ξερω πως αλλα το κάνει!!! δοκιμαστε το!

το μονο editing που εχω κανει στο πρώτο ειναι το pan...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά, έχεις δίκιο, μάλλον microphonic είναι και συμφωνώ ότι μπορεί να έχει τη φάση του σε κάποια κομμάτια. :wink:

 

Αυτό που ρωτάει όμως ο φίλος είναι πως γίνεται να το αποφύγεις... :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφυγαμε πολυ απο το θεμα παιδια,εγω μιλαω για το microfonic squeal!Και να εξηγηθω, το microfonic squeal ΔΕΝ φευγει, δηλαδη οσο και να προσπαθησετε να το βαλετε στο παιξιμο σας καθε φορα που θα παιζεις θα το ακους και δεν χρειαζετε πεταλακια για να το δημιουργησεις! :lol: Ειναι απλα θεμα κακου μαγνητη...

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλαξε κιθαρα!

 

Εχω αρκετες ρε φιλε... :wink: και εχω κερωσει και αρκετους μαγνητες για να σταματησουν να μικρωφονιζουν ωστε να μη με νοιαζει...το θεμα ηταν να μιλαγαμε σχετικα με αυτο και να ανταλαζαμε αποψεις και νεες λυσεις...η ευκολη λυση σου δεν μου λεει κατι, μην ξεχνας οτι διαβαζουν το forum αρκετα ατομα που μπορει να εχουν προβληματιστει με το ιδιο θεμα και να ψαχνουν σε απαντησεις

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Boogie, αυτό που έχεις εσύ, το ακούς ακόμα και σε καθαρούς ήχους? Ειναι καλός μαγνήτης ή no-name? Είναι πάνω σε pickguard?

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ να μην μπορώ να το αποφύγω - κόβοντας λίγο gain, απομακρυνόμενος από τον ενισχυτή klp.

 

 

 

¶σχετο:

Εντάξει, o maze έκανε λίγο πλάκα, μην του τη λές έτσι απότομα.....

Και ξέρεις...δείχνεις να ξέρεις τι σου γίνεται, μάλλον δεν ψάχνεις απαντήσεις αλλα συζήτηση περί του θέματος. Σε αυτή τη βάση, συζήτηση γίνεται, και μάλιστα ο sotoman ανέβασε και samples από ένα αντίστοιχο πρόβλημα σε πολύ high gain ήχους άρα νομίζω η συζήτηση δεν έχει ξεφύγει πολύ. Φιλικά, Χ. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ αν φανικα αποτομος,δεν ειχα σκοπο κατι τετοιο... :oops:

Κατα τα αλλα το εχw παρατηρησει το φαινομενο μονο σε high-gain... απο φτηνους μαγνητες μεχρι και Fender Tele usa 8O ...το να κοψεις gain ειναι οντως μια πολυ καλη λυση...αλλα τι γινεται σε λαιβ καταστασεις που παιζεις σε τρελες εντασεις?Επισης ΟΚ ισως να εισαι μακρια απο τον ενισχυτη αλλα μπορει να αρπαζει η κιθαρα απο τα monitor μπροστα σου...

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό με τα μονιτορ δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό. Αν παίζεις με τέτοια μόνιτορ και όχι με in-ear και εμφανίζεται το πρόβλημα, μπορεί να κόψει ο μικροφονίστας (το ο με ο είναι εσκεμμένο :wink: ) λίγες ψηλής σε αυτό που θα σου στείλει. Πάντως δεν έχω εμπειρία επί του θέματος καθώς τελευταία φορά που έπαιξα live ήταν πρίν από 10+ χρόνια και όταν παίζαμε, αυτό γινόταν σε μικρούς χώρους και τα μονιτορ τα είχαμε μόνο για τις φωνές. Ο ενισχυτής έφτανε και παραέφτανε και για τη σκηνή και για το χώρο. Πάντως αν δεν σφυράει το μικρόφωνο μπροστά στο monitor σιγά μη σφυρίξει ο μαγνήτης.

 

Τώρα σε σχέση με λύσεις "επί της κιθάρας" η γνωστή και κλασική είναι το κερί στις σπείρες του μαγνήτη.

¶λλες λύσεις? Νομίζω όλες θα είναι στην ίδια λογική. Να ακινητοποιήσεις τα συρματάκα στο μαγνήτη, τον ίδιο το μαγνήτη, το pickguard κλπ.

 

Παρεπιπτόντως πολλές φορές το παρακάνουμε με το gain. Ακόμα και στον πιο βαρύ ήχο μπορούμε να κόψουμε κάμποσο. Έχω την αίσθηση ότι βγάζοντας gain και "παίζοντας" με τα comp και eq τις περισσότερες φορές μπορούμε να οδηγηθούμε σε ένα πολύ παρόμοιο αποτέλεσμα με λιγότερο όμως θόρυβο, και μικρότερο ρίσκο για squeal κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου