Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτροακουστική vs ηλεκτροκλασσική | Τι να διαλέξω ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τη παρεα! Ειμαι busker τα τελευταια χρονια, κοινως παιζω στους δρομους και παιζω μια travel ηλεκτροακουστικη με 10αρες σε D λογω θεματων με τα χερια μου. Ως εκ τουτου ο ηχος ακουγεται αρκετα τσιγκινος πραγμα που με εξοργιζει... οχι οτι καταλαβαινει ο κοσμος κατι :P

 

Σκεφτηκα μηπως εκανα μεταβαση σε μια ηλεκτροκλασσικη αλλα δε ξερω κατα ποσο τα πραγματα θα ειναι πιο ευκολα αναφορικα με το γεγονος οτι οι ναυλον χορδες ειναι πιο "μαλακες" αλλα απο την αλλη απο ενα scale 23.5 θα παω σε 25.5.

 

Σαφως μιλαω παλι για κουρδισμα σε D και μαλιστα με ναυλον χορδες light tension οι οποιες ομως αναφορικα με την ταση δε ξερω πως συγκρινονται με αντιστοιχες 10αρες ακουστικης.

 

Τι θα προτεινατε ;

 

Ευχαριστω και καλες γιορτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψη μπορείς να πας σε σκληρότερες χορδές κλασικής. Έχει διαφορα είδη.

 

Στην κλασική θα είναι δυσκολότερα τα πράγματα, σε γενικές γραμμές, κυρίως λόγω μανικιου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Υπόψη μπορείς να πας σε σκληρότερες χορδές κλασικής. Έχει διαφορα είδη.

 

Στην κλασική θα είναι δυσκολότερα τα πράγματα, σε γενικές γραμμές, κυρίως λόγω μανικιου.

κυριως με ενδιαφερει το αν μπορω να πετυχω χαμηλο action και αν οι χορδες ειναι οντως πιο ανετες απο της ακουστικης...

 

Το παχος -  φαρδος του μανικιου δε με κουραζει - ενοχλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πετύχεις χαμηλό action, εάν πειράξεις το κόκκαλο στη γεφυρα, αλλά θα χαλάσει ο ήχος, κατά τη γνώμη μου. Έχω παίξει κλασικη κιθάρα σεταρισμενη πολύ χαμηλά, αλλά δεν είχε βαθος και όγκο ο ήχος. Οι χορδές θέλουν χώρο και σωστό tension για να αποδώσουν.

 

Με το truss rod χαμηλώνεις αρκετά, πάντως. Στη δικιά μου σολαρω άνετα, με δάκτυλα και με πένα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Μπορείς να πετύχεις χαμηλό action, εάν πειράξεις το κόκκαλο στη γεφυρα, αλλά θα χαλάσει ο ήχος, κατά τη γνώμη μου. Έχω παίξει κλασικη κιθάρα σεταρισμενη πολύ χαμηλά, αλλά δεν είχε βαθος και όγκο ο ήχος. Οι χορδές θέλουν χώρο και σωστό tension για να αποδώσουν.

 

Με το truss rod χαμηλώνεις αρκετά, πάντως. Στη δικιά μου σολαρω άνετα, με δάκτυλα και με πένα.

 

 

Καλα τωρα απο ογκο ουτε με αυτη π εχω τωρα εχω αλλα ειπαμε .. δε παιζει κ τοσο ρολο εκει εξω. Ο πιο mellow ηχος ομως τουλαχιστον για το feeling των τραγουδιων και βασικα για μενα θα ελεγα πως παιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως θες την σεταρεις, και με κατάλληλης σκληροτητας χορδές θα έχεις καλή αίσθηση σε D κουρδισμα. Αυτή είναι η εκτίμηση μου.

 

Το παίξιμο της, κυρίως οι μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των χορδών, είναι θέμα συνήθειας. Προσωπικά παίζω πολύ άνετα, αλλά μόλις πιάσω ακουστική, μου φαίνεται πολύ πολύ ευκολότερη. Για ηλεκτρική δεν το συζητώ...

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Όπως θες την σεταρεις, και με κατάλληλης σκληροτητας χορδές θα έχεις καλή αίσθηση σε D κουρδισμα. Αυτή είναι η εκτίμηση μου.

 

Το παίξιμο της, κυρίως οι μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των χορδών, είναι θέμα συνήθειας. Προσωπικά παίζω πολύ άνετα, αλλά μόλις πιάσω ακουστική, μου φαίνεται πολύ πολύ ευκολότερη. Για ηλεκτρική δεν το συζητώ...

 

 

Στη συγκεκριμενη που εχω τσεκαρει σε σχεση με την ηλεκτροακουστικη που παιζω τωρα το nut ειναι 46 vs 43mm - πολυ μικρη διαφορα... οποτε θεωρω οτι οι αποστασεις των χορδων θα ειναι οκ.

 

Εμενα με ανησυχει η ταση και το παχος των χορδων της κλασσικης κυριως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ειδικά αν παίζεις μπαρέ, η κλασική κιθάρα, αν δεν είσαι εξοικειωμένος μαζί της χρόνια, θα σε κουράσει λόγω διαφορετικού προφίλ μπράτσου και επίπεδης ταστιερας.

Ψαχτην με την ακουστική σου ή με ηλεκτρική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου