Προς το περιεχόμενο

Λίγο αργό μπλουζ σε B minor


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ήχος παραμένει ο ίδιος με όλες τις κιθάρες. Λίγο το eq αλλάζει, το compression και το output.

5 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Γιώργο σου πάει ο καθαρός - bluesy ήχος....λίγο τα γρήγορα περάσματα σου ελάττωσε

 Το backing track φταίει διότι με εκνεύρισε. Ήταν όλο φλατ, χωρίς ξεσπάσματα, με αποτέλεσμα να μου ξεφευγουν διπλοπενιες..

 

 

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακούω 3 αρκετά παραπλήσιους ήχους με κύριο χαρακτηριστικό την πενιά του Γιώργου.

Ωραίος ήχος και παίξιμο.

Μπράβο Γιώργο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αετός είπε

Ωραίος.

Γράψε και μία με strat .

Κάτι μου λέει, ότι θα είναι το καλύτερο...

 

Διαφορετικό είναι αυτό. Πιο πριματος ηχος, oχι τόσο mellow όσο τα προηγούμενα κλιπ.

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Διαφορετικό είναι αυτό. Πιο πριματος ηχος, oχι τόσο mellow όσο τα προηγούμενα κλιπ.

 

 

 

Ψηφίζω Strat!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το κομπλιμάν!

 

Ετσι για να υπάρχει, και ένα κλιπ με τη schecter (τελε με P90 neck). Πολύ διαυγής και ποιοτικός ήχος, για τα αυτιά μου.

 

 

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2023 στις 5:28 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Μου αρεσε ο ήχος, γιαυτό και το ανεβάζω

Και μένα μου άρεσε! Τι πετάλια χρησιμοποίησες ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, serres είπε

Τι πετάλια χρησιμοποίησες ?

 

Σε όλες τις ηχογραφησεις, με διάφορες κιθάρες, είχα σταθερές ρυθμίσεις (με ελάχιστες διακυμανσεις gain και eq).

 

Για τον καθαρό ήχο:

κιθάρα -> katana booster (καθαρο μπουστ) -> t-rex diva (fat mode, gain στη μεση, mix 30%) -> Polara reverb (hall ρυθμιση περίπου στο 6 όλα τα knobs) -> HT1R -> καρτα ήχου -> eq και compression στο DAW

 

Για τον βρώμικο ήχο, απλά στάκαρα μετά το diva ένα εξτρα drive πετάλι (fuzz), με gain στο μηδεν και ένταση στο 7.

 

Το σκεπτικό ήταν να διατηρήσω τον ήχο με μπολικη ατάκα, και όχι να τη "θαμπώσω" με χρήση overdrives. Με το katana boost ένα τον ήχο λίγο πιο "μυτερό" και με ευκρίνεια. Έπειτα, την ευκρίνεια αυτή την κράτησα στο επόμενο πετάλι, με το να έχω 70% dry ήχο (με τη χρηση του mix knob). To φαζ που χρησιμοποίησα είναι χειροποίητο και δεν νομίζω να είναι κλώνος καποιου γνωστού πεταλιού. Με τη ρύθμιση που το είχα, απλά μου πάχυνε το ήχο λίγο και μου τον έκανε πιο wooly. Κάτι ανάλογο θα μπορούσε να επιτευχθεί με ένα mxr distortion+ ή και ένα bd2.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 Το σκεπτικό ήταν να διατηρήσω τον ήχο με μπολικη ατάκα, και όχι να τη "θαμπώσω" με χρήση overdrives. Με το katana boost ένα τον ήχο λίγο πιο "μυτερό" και με ευκρίνεια. Έπειτα, την ευκρίνεια αυτή την κράτησα στο επόμενο πετάλι, με το να έχω 70% dry ήχο (με τη χρηση του mix knob). To φαζ που χρησιμοποίησα είναι χειροποίητο και δεν νομίζω να είναι κλώνος καποιου γνωστού πεταλιού. Με τη ρύθμιση που το είχα, απλά μου πάχυνε το ήχο λίγο και μου τον έκανε πιο wooly. Κάτι ανάλογο θα μπορούσε να επιτευχθεί με ένα mxr distortion+ ή και ένα bd2.

58000_157113341001583_8288507_n.jpg

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου