Προς το περιεχόμενο

Ντύνοντας drone πλάνα του Amsterdam


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ένα πολύ μικρό "score" σε υποτιθέμενη Ολλανδική δραματική σειρά που εκτυλίσσεται στο Amsterdam. 

 

Εδώ και καιρό παρατηρώ ότι το κυρίαρχο ένστικτό μου είναι οι μπουρμπουλήθρες, είτε παίζω κιθάρα, είτε πλήκτρα, ανεξαρτήτως είδους. Γι'αυτό το λόγο προσπάθησα να με περιορίσω όσο γίνεται, για να δω τι θα βγει κατ'αυτόν τον τρόπο.

 

4 tracks, 2 sample libraries (Spitfire Audio Contemporary Drama Toolkit και Slate+Ash Choreographs). Ελάχιστο ψευδομάστερ στο τέλος με Eventide Omnipressor και Slate Digital FGX.

 

Βαράτε ελεύθερα.

 

 

  • Like 11

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική επένδυση είναι πάρα πάρα πολύ καλή με εξαιρετική αισθητική και βάθος, έχω όμως μια εντύπωση ότι δεν κολλάει πάρα πολύ με τα συγκεκριμένα πλάνα. Προσωπικά θα μου ταίριαζε περισσότερο σε πλάνα φύσης και όχι σε πλάνα από ένα αστικό περιβάλλον.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφη και καλόφτιαγμένη η μουσική επένδυση. Απλή, αλλά σε βάζει σε συγκεκριμένο mood από την αρχή μέχρι το τέλος. Θα ήθελα να έχει και συνέχεια...

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με Pal, νομίζω ότι δίνει ένα πιο "χαλαρό", ή ίσως πιο ήσυχο mood από αυτό μιας πόλης, μάλλον λόγω των ήχων που έχεις διαλέξει, και σίγουρα λόγω του tempo. Παρ'όλα αυτά έχει ενδιαφέρον, αν και απλό. Σίγουρα θα ήθελα συνέχεια, να δω πώς θα μπορούσε να εξελιχθεί μέσα από τα δικά σου ακούσματα.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
57 λεπτά πριν, PAL είπε

Η μουσική επένδυση είναι πάρα πάρα πολύ καλή με εξαιρετική αισθητική και βάθος, έχω όμως μια εντύπωση ότι δεν κολλάει πάρα πολύ με τα συγκεκριμένα πλάνα. Προσωπικά θα μου ταίριαζε περισσότερο σε πλάνα φύσης και όχι σε πλάνα από ένα αστικό περιβάλλον.

 

6 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Συμφωνώ με Pal, νομίζω ότι δίνει ένα πιο "χαλαρό", ή ίσως πιο ήσυχο mood από αυτό μιας πόλης, μάλλον λόγω των ήχων που έχεις διαλέξει, και σίγουρα λόγω του tempo. Παρ'όλα αυτά έχει ενδιαφέρον, αν και απλό. Σίγουρα θα ήθελα συνέχεια, να δω πώς θα μπορούσε να εξελιχθεί μέσα από τα δικά σου ακούσματα.

 

Ενδιαφέρον ότι και οι 2 κάνατε τέτοιο συνειρμό.

 

Η σκέψη μου πιο πολύ πήγαινε σε μουντάδα, γκρι (χρώμα) και στον καιρό που δίνει την εντύπωση ότι ζεις την ίδια μέρα 10-15 φορές σερί. Αυτό προσπάθησα να μεταφράσω σε ψιλο-ambient αισθητική η οποία θα περιείχε και κίνηση/εξέλιξη αλλά περισσότερο στο background και όχι τελείως in your face. Trent Reznor από τα Lidl με λίγα λόγια. 😆

 

Ίσως φταίει ότι πρώτα έγραψα και μετά έψαξα πλάνα. Γενικά το αντίθετο κάνουν οι περισσότεροι. Ευχαριστώ για τα σχόλια, βοηθάνε να δω αν μεταδίδω αυτό που θέλω και αν όχι, γιατί.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Ίσως φταίει ότι πρώτα έγραψα και μετά έψαξα πλάνα.

 

Όχι ίσως, σίγουρα.

Εσύ δεν έντυσες βίντεο με μουσική, έψαχνες βίντεο να ντύσεις την μουσική σου.

Ενδιαφέρον πάντως το άκουσμα, και πολύ ωραίο που ψάχνεσαι και πειραματίζεσαι με ήχους και μουσικές.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Ίσως φταίει ότι πρώτα έγραψα και μετά έψαξα πλάνα. Γενικά το αντίθετο κάνουν οι περισσότεροι.

 

"Κανονικά" γίνεται το αντίθετο, γιατί η μουσική ντίνει την ήδη υπάρχουσα εικόνα, τουλάχιστον στον κινηματογράφο, που πρέπει να ακολουθείς το όραμα του σκηνοθέτη, για να βγαίνει το σωστό ύφος σε κάθε σκηνή. Και μάλιστα γίνεται σαν τελευταίο στάδιο. Πρέπει πάντα να έχεις ένα concept όταν γράφεις για εικόνα.

 

Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, πάρα πολλές, αλλά συνήθως είναι στα πλαίσια concept, για έμπνευση, όχι για τελική χρήση ας πούμε. Έτσι ξέρω εγώ με αυτή τη λίγη εμπειρία που έχω.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όχι ίσως, σίγουρα.

Εσύ δεν έντυσες βίντεο με μουσική, έψαχνες βίντεο να ντύσεις την μουσική σου.

Ενδιαφέρον πάντως το άκουσμα, και πολύ ωραίο που ψάχνεσαι και πειραματίζεσαι με ήχους και μουσικές.

Η εικόνα στο μυαλό ήταν drone πλάνα της πόλης, αλλά με πολύ πιο γκρίζο/μουντό καιρό. Όσο έψαξα δε βρήκα ακριβώς αυτό που ήθελα, οπότε κατέληξα στα συγκεκριμένα πλάνα.

 

1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε

 

"Κανονικά" γίνεται το αντίθετο, γιατί η μουσική ντίνει την ήδη υπάρχουσα εικόνα, τουλάχιστον στον κινηματογράφο, που πρέπει να ακολουθείς το όραμα του σκηνοθέτη, για να βγαίνει το σωστό ύφος σε κάθε σκηνή. Και μάλιστα γίνεται σαν τελευταίο στάδιο. Πρέπει πάντα να έχεις ένα concept όταν γράφεις για εικόνα.

 

Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, πάρα πολλές, αλλά συνήθως είναι στα πλαίσια concept, για έμπνευση, όχι για τελική χρήση ας πούμε. Έτσι ξέρω εγώ με αυτή τη λίγη εμπειρία που έχω.

 

Γενικά κι εγώ το αντίθετο κάνω, έχω βρει online διάφορες σκηνές (live & animation) και trailer χωρίς μουσική αλλά με special FX-διαλόγους και κάνω practice εκεί. Προς το παρόν όμως δεν είναι εκεί το επίπεδό μου, οπότε είπα να προσπαθήσω κάτι ελαφρώς πιο εύκολο, όπως drone πλάνα πόλης, ή πλάνα από φύση.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BillTrantos είπε

Η εικόνα στο μυαλό ήταν drone πλάνα της πόλης, αλλά με πολύ πιο γκρίζο/μουντό καιρό. Όσο έψαξα δε βρήκα ακριβώς αυτό που ήθελα, οπότε κατέληξα στα συγκεκριμένα πλάνα.

 

Οι Ολλανδοί είναι γενικά πιο χαρωποί, έπρεπε να ψάξεις βίντεο από το Βέλγιο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου