Προς το περιεχόμενο

ESP LTD MH401FR


SkVg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε όλο το φορούμ! Νέος στο φόρουμ και είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω. Εψαξα λίγο να βρω άλλες συζητήσεις για τη συγκεκριμένη αλλά δεν βρήκα οπότε μη πέσετε να με φάτε. Παίζω κιθάρα 2 χρόνια και έχω μια squier stratocaster με ένα humbucker και 2 single. Ο ενισχυτής είναι ένας marshall mg30fx. Θέλω να προχωρήσω στην αγορά μιας άλλης κιθάρας και κοιτάω την ltd mh401. Βλέπω ότι έχει πολύ καλά specs για τη τιμή της στα 850 με floyd. Έχει δοκιμάσει κανείς τη συγκεκριμένη η αν έχει κάποια παρόμοια να προτείνει? Παίζω κυρίως μέταλ για αυτό πιστεύω ότι θα εκτοξευθεί ο ήχος σε σχέση με τη squier. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) Με αυτον τον ενισχυτη που εχεις, κανενας ηχος δε θα εκτοξευτει, και ας παρεις και την κιθαρα του αιωνα.

 

 2ον) Μια καλη κιθαρα ομως ειναι μια καλη κιθαρα. Μια κιθαρα ομως με floyd rose special, που αν καταλαβα καλα φοραει η συγκεκριμενη, δεν ειναι καλη κιθαρα. Εισαι σιγουρος οτι θελεις floyd; Αν δε σκοπευεις να κανεις σολο με μυστηρια βυθισματα και τετοια, καλο ειναι να το αποφυγεις γενικα. Και παιδεμα ειναι, και αναξιοπιστο στις φτηνες υλοποιησεις, και τον ηχο χαλαει. Απεφυγε το αν μπορεις, και αν μπορεις τελικα να το αποφυγεις θα βρεις πολυ καλυτερη κιθαρα με αυτα τα λεφτα, ειναι σιγουρο.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα οτι ειναι ελαττωματικο το floδ το συγκεκριμενο. Δηλαδη ρυθμισμενο παλι δημιουργει προβληματα? Δεν θελω να κανω σολο με μυστηρια βυθισματα κτλπ, αλλα προτιμω να το εχω παρα να μη το εχω. Επισης εχεις να προτεινεις καποις κιθαρα σε αυτα τα χρηματα χωρις floyd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν ειναι θεμα ελαττωματικού, ειναι θεμα αντοχης. Τα φτηνα floyd ειναι σχεδον δεδομενο οτι σε βαθος χρονου θα τα φτύσουν. Επισης, αν ειναι να μη το χρησιμοποιησεις, τοτε σιγουρα μην το παρεις. Δεν ειναι κατι εξτρα, που καλο ειναι να το εχεις. Ειναι μια διαφορετικη γεφυρα, που σου δινει μεγαλυτερο ευρος για τρεμολιες 😆 και κραταει το κουρδισμα οσο εσυ μ@λ@κιζεσαι με το τρεμολο. Για να το πετυχει αυτο σου στερει ογκο στα ρυθμικα, κανει το σεταρισμα και το αλλαγμα των χορδων πιο δυσκολο, και επιπλεον αν δεν τα σταξεις υπονομευει την απροβληματιστη λειτουργια της κιθαρας σε βαθος χρονου.

 

 Εριξα μια ματια μπαμ μπαμ στο thomann, σε αυτα τα λεφτα περιπου.

 

 Για ΠΟΛΛΑ γκαζια

 

 https://www.thomann.de/gr/schecter_c_1_platinum_sbk.htm

 

 Σε πιο κλασσικη φαση, και για οταν βαλεις μυαλο θα σου ειναι τζετ:

 

 https://www.thomann.de/gr/yamaha_pacifica_612v_ii_fm_idb.htm

 

 Να και μια Ibanez μπιρμπιλοματα, ετσι για εναλλακτικη στα γκαζια, θα προτιμουσα τη schecter 100%, αλλα αυτη ειναι ωραια και λεπτοκαμωμενη, οπως πρεπει να ειναι οι γυναικες δηλαδη 😆

 

 https://www.thomann.de/gr/ibanez_rg421hpfm_brg.htm

 

 

 Και σε πιο κλασσικη φαση, η αναβαθμιση αυτης που έχεις, και αυτη αμα βαλεις μυαλο θα σου ειναι τζετ.

 

 https://www.thomann.de/gr/fender_player_series_strat_hss_mn_tpl.htm

 

 

 Οι δυο πρωτες ειναι πιο κιθαρες, οι δυο επομενες ειναι πιο ονοματα. Και βεβαια στα μεταχειρισμενα με αυτα τα λεφτα βρισκεις πολυ ανωτερα οργανα.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

 Δεν ειναι θεμα ελαττωματικού, ειναι θεμα αντοχης. Τα φτηνα floyd ειναι σχεδον δεδομενο οτι σε βαθος χρονου θα τα φτύσουν. Επισης, αν ειναι να μη το χρησιμοποιησεις, τοτε σιγουρα μην το παρεις. Δεν ειναι κατι εξτρα, που καλο ειναι να το εχεις. Ειναι μια διαφορετικη γεφυρα, που σου δινει μεγαλυτερο ευρος για τρεμολιες 😆 και κραταει το κουρδισμα οσο εσυ μ@λ@κιζεσαι με το τρεμολο. Για να το πετυχει αυτο σου στερει ογκο στα ρυθμικα, κανει το σεταρισμα και το αλλαγμα των χορδων πιο δυσκολο, και επιπλεον αν δεν τα σταξεις υπονομευει την απροβληματιστη λειτουργια της κιθαρας σε βαθος χρονου.

 

 Εριξα μια ματια μπαμ μπαμ στο thomann, σε αυτα τα λεφτα περιπου.

 

 Για ΠΟΛΛΑ γκαζια

 

 https://www.thomann.de/gr/schecter_c_1_platinum_sbk.htm

 

 Σε πιο κλασσικη φαση, και για οταν βαλεις μυαλο θα σου ειναι τζετ:

 

 https://www.thomann.de/gr/yamaha_pacifica_612v_ii_fm_idb.htm

 

 Να και μια Ibanez μπιρμπιλοματα, ετσι για εναλλακτικη στα γκαζια, θα προτιμουσα τη schecter 100%, αλλα αυτη ειναι ωραια και λεπτοκαμωμενη, οπως πρεπει να ειναι οι γυναικες δηλαδη 😆

 

 https://www.thomann.de/gr/ibanez_rg421hpfm_brg.htm

 

 

 Και σε πιο κλασσικη φαση, η αναβαθμιση αυτης που έχεις, και αυτη αμα βαλεις μυαλο θα σου ειναι τζετ.

 

 https://www.thomann.de/gr/fender_player_series_strat_hss_mn_tpl.htm

 

 

 Οι δυο πρωτες ειναι πιο κιθαρες, οι δυο επομενες ειναι πιο ονοματα. Και βεβαια στα μεταχειρισμενα με αυτα τα λεφτα βρισκεις πολυ ανωτερα οργανα.

Πολυ ωραια η Schrecter και συμφωνω οτι στα μεταχειρισμενα θα βρω κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα... οπως παντα στα μεταχειρισμενα.. Αλλα θελω μια καινουργια.. δεν θα την αλλαξω συντομα. 

Τωρα να σε ρωτησω,γιατι ισως δεν βλεπω κατι εγω.. τι διαφορα εχει ποιοτικα η screcter με το μοντελο που ανεφερα εγω αλλα χωρις το floyd? +Οτι προτιμαω τους 85/81 λογικα.. αυτους που εχει η schrecter δεν τους εχω ακουσει

https://www.liolios.gr/p/104-ltd-mh-series/mh-401ntqmdbsb-esp-ltd-guitar-38367

Επεξεργασμένο από SkVg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κανε μια βολτα στα μαγαζια, η οπου μπορεις να παιξεις τις κιθαρες, παιζεις δυο χρονια οποτε πρεπει να βρεις κατι να σου ταιριαζει, μερικες ιδεες εριξα απλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, manosx είπε

 Κανε μια βολτα στα μαγαζια, η οπου μπορεις να παιξεις τις κιθαρες, παιζεις δυο χρονια οποτε πρεπει να βρεις κατι να σου ταιριαζει, μερικες ιδεες εριξα απλα.

Ναι εννοειται αυτο θα κανω ερευνα αρκετη... Απλα επειδη ειπες οτι θα βρω κατι πολυ καλυτερο σε αυτα τα λεφτα, και επειδη τα specs τωρα αρχιζω και τα μαθαινω τι ειναι και τι δεν ειναι το καθενα, νομιζα οτι κατι σε χαλασε σε αυτη τη κιθαρα περα απο το floyd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γράφοντας σε ένα forum σαν κι αυτό ζητώντας γνώμες για κιθάρα ή εναλλακτικές, θα πάρεις από τον καθένα μας και μια διαφορετική απάντηση/πρόταση. Συχνά αυτές οι απαντήσεις/προτάσεις θα είναι και αντιφατικές.

 

Αν λοιπόν είσαι αρχάριος, ή δεν είσαι πολύ σχετικός με κιθάρες/specs, κλπ, θα μπερδευτείς ακόμα περισσότερο.

 

Το floyd πχ είναι μια χαρά, αρκεί να κάτσεις να μάθεις πώς σετάρεται. Για έναν και μόνο λόγο:

Αν σου σπάσει χορδή καληνύχτα. Δεν αλλάζει όπως αλλάζει σε παραδοσιακές γέφυρες, οπότε αν είναι η μοναδική σου κιθάρα, τότε δε θα μπορείς να παίξεις μέχρι να πας σε μάστορα. Και αν ο μάστορας είναι busy και σου πει αναμονή μερικές μέρες; Και αν σου γίνει η στραβή σε jam/πρόβα/live;

 

Επόμενο ζήτημα (που ίσως θα έπρεπε να είναι πρώτο) είναι ο ενισχυτής. Δε θα βγάλεις ήχο ακόμα και με το καλύτερο μεταλοκίθαρο, όσο έχεις τον συγκεκριμένο ενισχυτή. Εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να ξοδέψεις 850 για κιθάρα ενώ παίζεις με Marshall MG.

 

Μπορεί ο επόμενος από μένα να σου γράψει ότι το floyd μαμεί, ότι είναι πανεύκολο και να το πάρεις. Μπορεί ο μεθεπόμενος να σου πει ότι και με τον Marshall MG θα κάνεις δουλειά. Μετά άλλος θα πει για EMG μαγνήτες, άλλος θα κράξει επειδή είναι active, και πάει λέγοντας στον αιώνα τον άπαντα.

 

Η δική μου "συμβουλή" στο τέλος της μέρας:

Πάρε ιδέες από το internet (fora/YouTube) αλλά μην αποφασίσεις με βάση αυτά. Βγες έξω, δοκίμασε κιθάρες, δοκίμασε ενισχυτές, αξιολόγησε το κατά πόσο αντιλαμβάνεσαι διαφορές σε ήχο και χέρι και μετά πάρε αποφάσεις με το τι θα κάνεις τα χρήματά σου, γιατί με 850ε οριακά φτιάχνεις ολόκληρο metal rig.

 

Αν πχ καταλήξεις ότι δεν αντιλαμβάνεσαι τρελές διαφορές, θα έλεγα να κάτσεις στα αυγά σου μέχρι να τις αντιληφθείς. Το πότε χρειαζόμαστε ένα upgrade και πότε το θέλουμε συχνά δε συμβαδίζουν, ειδικά στην αρχή.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SkVg είπε

Θέλω να προχωρήσω στην αγορά μιας άλλης κιθάρας ....

 

Εγώ παλικάρι μου θα μείνω σ' αυτό, και θα σε ρωτήσω.

Γιατί θέλεις να πάρεις άλλη κιθάρα?

Τι δεν σε ικανοποιεί σ' αυτήν που έχεις (αν υπάρχει κάτι που δεν σε ικανοποιεί)?

Τι φαντάζεσαι ότι θα διαφοροποιηθεί με μια άλλη καινούρια κιθάρα?

Ο ήχος σου σου αρέσει?

Πώς βλέπεις ηχητικά τον ενισχυτή σου?

Σε καλύπτει?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου