Προς το περιεχόμενο

ESP LTD MH401FR


SkVg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια προφανως και ολες οι απαντησεις ειναι αποδεκτες ειτε ειναι αντιφατικες ειτε οχι... Σαν σχετικα νεος στο χωρο της κιθαρας (2 χρονια εμπειριας), δεν γνωριζω και παρα πολλα πραγματα.. ο εξοπλισμος ειναι αυτος που ειχα παρει πριν 2 χρονια και δεν εχω δοκιμασει πολλα πραγματα. Αλλα με λιγο ψαξιμο καταλαβα οτι οι active μαγνητες θα μου δωσουν πολυ διαφορετικο αποτελεσμα στη μουσικη που θελω να παιξω. Πιστευετε οτι καλυτερο θα ηταν να παρω καποιον ενισχυτη πρωτα? Κατι σαν τον Boss Katana? Θα μου αλλαζε πολυ τον ηχο και θα πλησιαζε στο μεταλ κομματι κρατωντας την squier, πιο πολυ αποτι αν κραταγα τον marshall και αλλαζα τη κιθαρα?

Ετσι και αλλιως για αυτο ειναι τα φορουμ για να ανταλλασεις αποψεις και να μαθαινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεδομένο είναι ότι με αυτόν τον ενισχυτή δεν προχωράς σε αγορά άλλη κιθάρας, με σκοπό να βελτιώσεις τον ήχο σου. Δεν θα δεις καμιά απολύτως βελτίωση. Ο ήχος του mg είναι υπό του μετρίου (λίγο πάνω από χάλια, θα έλεγα 😄).

 

Πιο ωραίους μέταλ ήχους θα βρεις σε software υπολογιστή.

 

Με το δεδομένο αυτό, εάν θες απλά να βελτιωσεις τον ήχο σου, αγοράζεις έναν ενισχυτή που να σου βγάζει τους ήχους που θέλεις, και κανεις και μια αναβάθμιση σε μαγνήτες.

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SkVg είπε

...Πιστευετε οτι καλυτερο θα ηταν να παρω καποιον ενισχυτη πρωτα? Κατι σαν τον Boss Katana? Θα μου αλλαζε πολυ τον ηχο και θα πλησιαζε στο μεταλ κομματι κρατωντας την squier, πιο πολυ αποτι αν κραταγα τον marshall και αλλαζα τη κιθαρα?

 

 

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πρώτα πρώτα ξέχνα το floyd rose τουλάχιστον για τώρα, μετά από 2 χρόνια τα ξαναλέμε. Ξέχνα και τον Μαρσαλάκο... Εάν είναι Affinity η Strat ξέχνα την κι αυτήν (καλά για Bullet δεν το συζητάμε...). 

 Στην θέση σου θα πήγαινα για έναν 50άρη Κατάνα και αυτήν.....

https://www.thomann.de/gr/schecter_omen_6_extreme_bch.htm     κούκλα..

 ....ένα ~50άρικο πάνω απ'το μπάτζετ σου αλλά αξίζει.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SkVg είπε

Αλλα με λιγο ψαξιμο καταλαβα οτι οι active μαγνητες θα μου δωσουν πολυ διαφορετικο αποτελεσμα στη μουσικη που θελω να παιξω.

 

Δεν ξέρω αν με το ψάξιμο που έκανες, είδες ότι οι active μαγνήτες έχουν προενίσχυση για μεγαλύτερο output (γιατί το σήμα τους χωρίς προενίσχυση είναι πολύ ασθενές), για να πουσάρουν περισσότερο τον ενισχυτή (όταν αυτός μπορεί να πουσαριστεί).

Ένας 30άρης solid state πώς να πουσαριστεί?

Επίσης οι active μαγνήτες σου "σιδερώνουν" τον ήχο, πράγμα που συνήθως δεν είναι καλό.

 

Αν παίρνεις την παραμόρφωση απ' τον ενισχυτή σου, είναι λογικό να μην σε ικανοποιεί.

Ξεκίνα να ψάχνεσαι με πετάλια παραμόρφωσης για να πάρεις το κάτι παραπάνω στο μέταλ που θέλεις.

Αλλά και τα πετάλια σ' αυτό τον ενισχυτή μάλλον δεν θα ακούγονται καλά.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως φιλος να ξερεις οτι απο τους 100 που θα σου απαντησουν για την κιθαρα που ζητας οι 98 δεν την εχουν δει ποτε.

Απο τους 100 που σου γραφουν για τον ενισχυτη σου οι 70 δεν τον εχουν δει ποτε τους.

Η κιθαρα που θες ειναι μια χαρα κιθαρα ...πανεμορφη και αν τα χεις τα μανευ σκαστα και παρτην. Οσο για τους ακτιβ μαγνητες δεν σιδερωνουν τον ηχο, το παιξιμο του μουσικου ειναι που σιδερωνει.
Επισης ο ενισχυτης σου μια χαρα ειναι και με καποια επιλογη ενος η δυο πεταλακιων γινεται ακομα καλυτερος.
Οι MG ειναι οι πιο παρεξηγημενοι ενισχυτες...για διαφορους λογους που δεν ειναι του παροντος

Το θεμα ομως ειναι επειδη εισαι πολυ νεος ακομα να παρεις μια κιθαρα με καλο και ευκολο παιξιμο για να διευκολυνθεις στη μαθηση.



 

Επεξεργασμένο από ThomasSot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ThomasSot είπε

Οι MG ειναι οι πιο παρεξηγημενοι ενισχυτες...για διαφορους λογους που δεν ειναι του παροντος

Αδερφούλη έχεις λάθος εδώ. Παίζω σε MG30 πολλά χρόνια. Και έχω και Katana. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί έχουν τόσο μικρή διαφορά στην τιμή. Ο ήχος και η αίσθηση του Katana είναι πολύ πιο κοντά στον Fender Bassbreaker που έχω (φουλ λάμπα), πάρα στον Marshall MG. Και έχουν 100€ διαφορά μόνο 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ThomasSot είπε

Η κιθαρα που θες ειναι μια χαρα κιθαρα ...πανεμορφη και αν τα χεις τα μανευ σκαστα και παρτην.

 

Δηλαδή εσύ που έχεις δει και ξέρεις την κιθάρα και τον ενισχυτή του λες να την πάρει και θα εκτοξευτεί ο ήχος του σε σχέση με την squier?

 

12 ώρες πριν, SkVg είπε

Παίζω κυρίως μέταλ για αυτό πιστεύω ότι θα εκτοξευθεί ο ήχος σε σχέση με τη squier.

 

Γιατί ο άνθρωπος αυτό νομίζει.

Μήπως απογοητευτεί μετά αν δει ότι δεν υπάρχει η αλλαγή που περίμενε στον ήχο του?

Μήπως δεν είναι θέμα κιθάρας αυτή η αλλαγή?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δηλαδή εσύ που έχεις δει και ξέρεις την κιθάρα και τον ενισχυτή του λες να την πάρει και θα εκτοξευτεί ο ήχος του σε σχέση με την squier

 

Δεν την εχω δει την κιθαρα ποσο μαλλον να την παιξω.
Ουτε γνωμη εδωσα, και ουτε πιστευω οτι αυτες που του προτεινονται ειναι καλυτερες.

Ο ηχος του θα απογειωθει (ακομα και με τη σκουεαρ) οταν μαθει να παιζει κιθαρα.

31 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Αδερφούλη έχεις λάθος εδώ. Παίζω σε MG30 πολλά χρόνια. Και έχω και Katana. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί έχουν τόσο μικρή διαφορά στην τιμή. Ο ήχος και η αίσθηση του Katana είναι πολύ πιο κοντά στον Fender Bassbreaker που έχω (φουλ λάμπα), πάρα στον Marshall MG. Και έχουν 100€ διαφορά μόνο 


Αμα δεν σ αρεσει ο μου τζου παρε ενανJVM410C να δεις την υγεια σου. 😁
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παιδια μισο λεπτακι γιατι χανετε το θεμα... δεν ειπα οτι παιζω τρομερη κιθαρα ισα ισα παραδεχομαι πως δεν γνωριζω και τοσα πολλα ουτε τεχνικα ουτε θεωρητικα. Το οτι θελω να παρω καινουργιο εξοπλισμο δεν αλλαζει ομως. Ειτε ενισχυτη ειτε κιθαρα, νιωθω πως ηρθε η ωρα για μια αλλαγη αυτο δεν μου το αλλαζετε. Τωρα σεβομαι τις αποψεις σας για τον ενισχυτη και η αληθεια ειναι πως δεν ηξερα οτι θεωρειται τοσο κακος... Παρηγγειλα ηδη τον katana mk2 50, ο μεγαλυτερος ειχε ενα 100αρικο παραπανω καινομιζω ειναι υπεραρκετα 50 watt για το σπιτι. Επισης ειδα οτι υπαρχει αυτο το λογισμικο της Boss για τον υπολογιστη που σου δινει απειρες δυνατοτητες στο κομματι του ηχου.. Οποτε μενω με την squier και καινουργιο ενισχυτη!!! Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Αν εχει κανεις καποια πληροφορια εξτρα για τον ενισχυτη η κατι να προσεξω οτιδηποτε, ειναι ευπροσδεκτα τα σχολια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου