Προς το περιεχόμενο

Τελικά... τι κάνει μια κιθάρα καλό όργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτά τα κάνει και μια squier και μια Harley Benton.

Άρα τι ψάχνουμε βρε Μάνο?

 

Κοιτα, δεν ξερω για harley benton, παντως μια καλη μεξικανα fender τα κανει σιγουρα, οποτε ειναι μια καλη κιθαρα.

 

 Εκτος αν εννοουμε καλη κιθαρα ΓΙΑ ΜΟΣΤΡΑ, η καλη κιθαρα για να βγαλω γουστα, οποτε εκει δεν υπαρχει τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτά τα κάνει και μια squier και μια Harley Benton.

Άρα τι ψάχνουμε βρε Μάνο?

Μπορω να πω οτι ολες μου οι φτηνες των 200 ευρω συν 100-150 μαγνητες θα μπορουσαν να κάνουν την ιδια δουλεια με τις ακριβες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

Μπορω να πω οτι ολες μου οι φτηνες των 200 ευρω συν 100-150 μαγνητες θα μπορουσαν να κάνουν την ιδια δουλεια με τις ακριβες

 

Πράγμα που τις κάνει το ίδιο καλά όργανα?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως η goto κιθαρα μου ειναι η Squier tele με τους bill Lawrence.

 

 

(Βεβαι παιζει ρολο και οτι την εχω παντα στο 1 μετρο. Οι αλλες ειναι στο 1.30)

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Πράγμα που τις κάνει το ίδιο καλά όργανα?

Ναι Στρατο.

Για μενα σιγουρα. Οχι σιγουρα, σιγουροτατα.

 

Εκτος αν θελω να βγαλω ενα συγκεκριμένο ηχο που καποιες δεν εχουν.

 

Γι αυτο καταλαβαινω απολυτα οσους παιζουν με φτηνες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως αν δεν ειναι καλο ενα οργανο που σε καλυπτει σε live και στουντιο τι αλλο θελετε ρε παιδια, να φτιαχνει παστιτσιο και να λεει τα χαρτια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ κοιτάω βασικά πρώτα το 3, το πώς ακούγεται και κουνιέται unplugged η κιθάρα, τι ακουστικό ήχο βγάζει σε όλες τις περιοχές της ταστιέρας, γιατί αν αυτό δεν συμβαίνει, δε διορθώνεται με τίποτε.

 

Μετά κοιτάω το πώς είναι σεταρισμένη, και αν παίζει χωρίς προβλήματα. Αν δεν είναι σεταρισμένη όπως θέλω την σετάρω εγώ για να δω.

 

Σε μαγνήτες κοιτάζω αν μου αρέσουν αυτοί που έχει, γιατί ποτέ δεν ξέρεις από πριν πως θα ακουστεί ένα όργανο αν αλλάξεις. Προτιμάω γενικά low output μαγνήτες. Θα την βάλω σε ένα καλό λαμπάτο με τους ήχους που μου αρέσουν.

 

Αλλά μόνο μετά από λαιβ μπορώ να διαμορφώσω κανονική γνώμη. 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Συνηθως η goto κιθαρα μου ειναι η Squier tele με τους bill Lawrence.

Η πρόταση θα μπορούσε να είναι :

Συνηθως οι goto μαγνήτες  μου ειναι Βill Lawrence. σεμια  Squier Τele.

 

 

Μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Πράγμα που τις κάνει το ίδιο καλά όργανα?

Λιγο μπερδεύουμε το τι είναι καλο οργανο. Για ποιον?

Για μενα ειναι ολες καλες και ισαξιες.

 

Αν λεμε τωρα την εδινα στον Κλαπτον να παιξει στο αλμπερτ χωλ μαλλον θα με στραβοκοιταζε

2 λεπτά πριν, bouzoukleri είπε

Η πρόταση θα μπορούσε να είναι :

Συνηθως οι goto μαγνήτες  μου ειναι Βill Lawrence. σεμια  Squier Τele.

 

 

Μήπως;

Ισως.

Εχω σε δυο κιθαρες τετοιους

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση χαζη που θα ακολουθησει ενα υποθετικο σεναριο ακομα πιο χαζο. Εκτος πραγματικοτητας ολα. Οποιος θελει να παιξει ομως, ας απαντησει στην ερωτηση που πηγαζει απο το σεναριο οπως ειναι. Μη μου κανει αλλαγες😛

 

Αυριο εμφανιζονται εξωγηινοι. Κ ειναι πολυ περιεργοι τυποι. Ακομα πιο περιεργο ειναι πως ειναι πολυ παρομοια μ'εμας  οντα, που προερχονται απο εναν ακομα πιο παρομοιο με το δικο μας πλανητη κ ειχαν φτιαξει εναν πανομοιοτυπο μ'εμας πολιτισμο. Περασαν ιδια με εμας σταδια πολιτισμικα. Ειχαν τα ιδια προβληματα με εμας αλλα ηταν χιλιαδες χρονια μπροστα. Μολις δειλα δειλα αρχισαν οι πρωτες κοντινες αποικιες εγινε το κακο. Ολες οι αποικιες included o homeplanet πανε. Οι μονοι που επιβιωσαν ηταν μια πολυ απομακρυσμενη επιστημονικη κοινοτητα περιορισμενη σε αριθμο. Μελετησαν τα λάθη τους, βρηκαν τι φταιει, στησαν μια νεα κοινωνια ουτοπικη, με απιστευτες τεχνολογικες ικανοτητες κ ακομα μεγαλυτερο πνευματικο επιπεδο. Αλλα δεν αρχισαν αποικιες παλι. Ταξιδευαν απο το ενα ηλιακο συστημα στο αλλο κ οπου υπηρχε πολιτισμος χαμηλοτερου επιπεδου, μετα την επαφη, του λυναν με τις γνωσεις του ολα τα προβληματα.

 

Καποια στιγμη φτασαν κ σ'εμας. Λυσαν ολα μας τα βασικα θεματα λοιπον. Νο μορ μονεηζ, καπιταλιστικες κοινωνιες. Η λυση που βρηκαν για να λειτουργησει αυτο, ηταν τοσο μακρυνη απο τα μονοπατια που εξερευνουσαμε εμεις. Λυσαν τα κοινωνικα μας θεματα. Θεματα υγειας, εκπαιδευσης, ενεργειας... ΟΟΟΛΑ.

 

Το τελευταιο που κανανε? Μας φανερωσαν πως οι καλλιτεχνες, πιο συγκεκριμενα οι μουσικοι κ ακομα πιο συγκεκριμενα οι κιθαριστες ειναι ανωτερα οντα. Ειναι η σωτηρια οχι μονο του δικου μας πολιτισμου. Του συμπαντος ολακερου. Κ ετσι ειπαν: "Μαγκες μπειτε στο aliensloveguitars.uni κ πειτε μας τις 3 κιθαρες που θελετε να κλωνοποιησουμε κ θα σας τις κβαντομεταφερουμε ευθυς αμεσως στην κρεβατοκαμαρα σας. Αρκει να ειναι φτιαγμενες τα 5 τελευταια χρονια γιατι πιο πριν δεν μπορουμε ακομα (μη μου διαλεγετε βιντατζιες), κ δευτερον να μην ανηκουν σε καποιον γνωστο κιθαριστα γιατι θα μουτρωσει κ δε θα παιζει καλα (ενταξει σας λυσαμε ολα τα προβληματα αλλα το ψωνιο του μουσικου δε λυνεται ρε παιδι μου)"

 

Ε θελω να δω ποιος θα ζηταγε χαρλευ μπεντον,  σκουαηαρ ή καποια που παιζει καλα για 500 ευρω.

 

Κ μη μου πειτε φυσικα την πιο ακριβη για να την πουλησω. Δεν υπαρχουν λεφτα λεμε. Τα κατηργησαν χτες. Με μαεστρικο τροπο στο σεναριο μου εβγαλα κ τις βιντατζ επιλογες οπως κ τις διασημες κιθαρες για να μην πει καποιος πως τις διαλεξε για ιστορικους λογους  μονο κ πως δε σημαινει κατι αλλο αυτη η επιλογη

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πουζουκάκι, σκαφτό, καρυδιά, βραχνούλικο. Γιατί κάτι υποψιάζομαι ότι θα θέλουν σε αντάλλαγμα οι ξωγήνοι, να μπορώ να τραγουδώ τον νταλκά μου στο μάδερσιπ Ζ που θα μαι αιχμάλωτος μέχρι να γίνω βιομάζα.

 

Συγγνώμη πιλάρα που σου χαλάω το (ωραίο) σενάριο αλλά από κιθάρες δεν ξερω ελεχτρικές.

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=537531&search_id=4353384

 

Αυτές κάτι έχουν αρχίσει και μου κάνουν τελευταία όταν τις βλέπω, δεν ξέρω γιατί.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου