Προς το περιεχόμενο

Συνδρομή σε site για ταμπλατούρες (Ultimate guitar vs Songsterr)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύετε αξίζει;

Βασικά βρίσκω ακριβή τη συνδρομή για το Ultimate Guitar, αλλά όπως βλέπω έχει μέσα κομμάτια που δεν βρίσκεις αλλού.

Επίσης έχω απορία στις ταμπλατούρες που έχει "ver 1, ver 2, ver 3" έχει και μια κατηγορία "Official" η οποία είναι μόνο μέσω συνδρομής.

Είναι όντως official; Έχει κανείς συνδρομή να μου πει αν αξίζει;

Επίσης μου τη σπάει αφάνταστα το γεγονός ότι για μηνιαία συνδρομή θέλει 25-30 ευρώ και για ετήσια 60-70 ευρώ με έκπτωση για να σε ωθήσει στην ετήσια.

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η εκτύπωση της ταμπλατούρας σε κανονική μορφή, όχι σε ASCII. Δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν αξίζουν οι λειτουργίες Play along που έχει και τα αρχεία guitar pro.

Εναλλακτικά επειδή είμαι τσίπης, σκέφτομαι να κάνω δοκιμαστικά μια συνδρομή στο Songsterr. Έχει εμπειρία από αυτό να μοιραστεί κανένας;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξεργασμένο από Phoenix2022
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με την πλατφόρμα, αλλα ετσι ειναι οταν πουλάς πληροφορία. Η πληροφορία άπαξ και μεταδοθεί δεν παίρνεται πισω. Η τιμολόγηση ειναι γιατι εκτιμούν οτι στον πρωτο μηνα θα παρεις τόσα, όσα δεν θα παρεις μετα σε ενα χρονο, μιας και οι περισσότεροι πελάτες εκει δεν ενδιαφέρονται για τα καινούργια που μπαίνουν (οπως πχ σε μια εφημερίδα) αλλα για την υπάρχουσα βιβλιοθήκη.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος τα περισσότερα εκεί, είναι transcriptions των μελών.

Και είναι γεμάτα λάθη.

  • Συμφωνώ 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι το Ultimate Guitar εποχές 2007-08 που κατέβαζα κομμάτια για το Guitar Pro. Τότε που το ίντερνετ δεν είχε ανθήσει τόσο πολύ, ήταν καλή φάση. Πλέον όμως μου φαίνεται αρκετά μέτρια λύση. Για το "official" δε ξέρω, πάντως συνήθως οι μπάντες που βγάζουν επίσημα tabs τα πουλάνε μέσω δικών τους site, καθώς και είναι ένα καλό έξτρα εισόδημα από τους fans. Δε νομίζω να τα έδειναν σε 3rd party sites για έμμεση πώληση. Πλέον τα tabs/transcriptions είναι μέρος του merchandise.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά τα ''official'' θα είναι όντως ''official'' γι αυτό έχουν και την συνδρομή άλλωστε, για να πηγαίνουν και κάποια χρήματα το group.

 

Προσωπικά και ενώ πάντα έβρισκα χρήσιμο το guitar pro πλεον βαριεμαι να μπαίνω στην διαδικασία να ψάχνω την tab αν είναι μούφα και να τρέχω το πρόγραμμα κτλ. Υπάρχουν πλέον πολλά κανάλια στο youtube που έχουν πολύ αναλυτικά tabs και σε πολλά από αυτά βλέπεις και τον παίκτη να τα παίζει παράλληλα. Δεν ξέρω ποια κομμάτια ψάχνεις και δεν μπορείς να τα βρεις αλλού. Και μπορείς να βάλεις την ταχύτητα στο 75%, στο 50% κτλ

 

Ψάξε κανάλια όπως From Music, DadRock ή απλά κάνε αναζήτηση το κομμάτι που σε ενδιαφέρει μην παραλείποντας να γράψεις την λέξη ''guitar tab''.

 

 

 

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο, άσε που πολλές ταμπλατούρες έχουν λάθη.

Επίσης δε μπορώ να φανταστώ κάποιο τραγούδι που δεν έχει γίνει tab 

από κάποιον στο youtube.

Οπότε θα σου πρότεινα να ψάξεις τα tabs για το τραγούδι που σε ενδιαφέρει στο youtube

και μετά να δεις ποια προσέγγιση στο τραγούδι σου αρέσει, γιατί πολλές φορές υπάρχουν

και κάποιες διαφορές σε θέσεις,κουρδίσματα,κ.λ.π.

Και πάντα να ακούς/μελετάς το κομμάτι που θέλεις παράλληλα με την ταμπλατούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο youtube δεν είναι τζάμπα πάντως. Σου έχει την ταμπλατούρα καθώς παίζει το κομμάτι αλλά για να την κατεβάσεις θέλει Patreon, donation κλπ... Κανείς δεν είναι τζάμπα.

Για παράδειγμα έχω φάει τον κόσμο να βρω το Temple of the King. Δεν το βρίσκω πουθενά.

Επεξεργασμένο από Phoenix2022
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Phoenix2022 είπε

Και στο youtube δεν είναι τζάμπα πάντως. Σου έχει την ταμπλατούρα καθώς παίζει το κομμάτι αλλά για να την κατεβάσεις θέλει Patreon, donation κλπ... Κανείς δεν είναι τζάμπα.

Για παράδειγμα έχω φάει τον κόσμο να βρω το Temple of the King. Δεν το βρίσκω πουθενά.

 Στο youtube έχει κάποιους που έχουν το tab ακόμη και σε link από google drive

και πάρα πολλούς που είναι ενσωματωμένη η ταμπλατούρα στο βίντεο.

 

Όσο για το Temple of the King

 

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ παντός είχα συνδρομή και στο songsterr αλλα και στο ultimate guitar, τα κράτησα 2-3 μήνες και τα ακύρωσα γιατί παρατήρησα λάθη σε κομμάτια και τα official του ultimate guitar απορώ πραγματικά αν είναι όντως τα official. Με τον φόβο να μάθω κάτι λάθος λοιπόν στην αρχή, και μετά που έκανα αναζήτηση κτλπ αν όντως το tab που βλεπω δεν έχει κάποιο λάθος, βαρέθηκα και σαν μη-έμπειρος που είμαι κιόλας, τα ακύρωσα και τα 2.

 

Το youtube ειναι γεμάτο! Και ακόμα και patreon να μην θέλεις να γίνεις, εφόσον είναι τζάμπα τα tabs στο βίντεο, μπορείς να ξοδέψεις λίγο χρόνο να το αντιγράψεις εσύ το tab εαν το θες σε pdf οπωσδήποτε. Λογικό να μην είναι όλα τζάμπα, κανένας μας δεν θα έδινε την δουλειά του τζάμπα εφόσον ηταν καλή και σωστή! Ενα ταλιράκι τον μήνα που ζητάνε οι περισσότεροι  δεν είναι τίποτα για τόσο υλικό και τόσο κόπο που κάνουν σε video, tabs κτλπ.

 

Όλα αυτά με την προυπόθεση οτι το κανάλι είναι κάποιο αξιόλογο όπως το απο πάνω π.χ. γιατι είχα γίνει patreon και σε ενα Ελληνικό παλιότερα και πραγματικά κρίμα. Όχι για το ταλιράκι που έδωσα, κρίμα για την κοροϊδία στην ουσία γιατι ούτε ολοκληρωμένα ή σωστά ήταν, μερικά τα είχε σε pdf, μερικά στο σημειωματάριο σε .txt ότι να ναι και γραμμένα όπως να ναι, σου εβγαιναν τα μάτια... Μέχρι και μερικά γραμμένα σε τετράδιο με στυλό και φωτογραφία απο το κινητό είχε!  😅

Επεξεργασμένο από dj_pns
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου