Προς το περιεχόμενο

Κάποιες σκέψεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, manosx είπε

Δηλαδη ας πουμε, το ανταξιο του Μιχαηλ Αγγελου θεαμα των πλαστικων σακουλων κρεμασμενων απο τα δεντρα μετα απο καθε εξορμηση ελληνουτζου εις τα εξοχας, θα μπορουσε ανετα να αποφευχθει αν ειχε την στοιχειωδη αισθητικη. Να μην αντεχε δηλαδη το θεαμα ο ιδιος ουτε δευτερολεπτο, οποτε να κοβοταν το κακο στη ριζα.

Πέρα από το έλλειμα αισθητικής, της αγάπης και του σεβασμού για το περιβάλλον,κ.λ.π.

έχουμε γαλουχηθεί με την πεποίθηση πως οτιδήποτε δεν περιστοιχίζεται από τον μαντρότοιχό μας,

είναι δημόσιο,άρα και ξένο,οπότε το σπάμε,το βρωμίζουμε και το καταστρέφουμε.

Ενώ αλλού, μεγαλώνουν με την πεποίθηση πως οτιδήποτε δημόσιο, είναι κτήμα όλων και προστατεύεται από όλους.

 

Ο Έλληνας στο εξωτερικό δεν απέκτησε ξαφνικά αισθητική και σέβεται τους δημόσιους χώρους.

Απλά ξέρει ότι θα φάει καραμούζα από τυχόν παριστάμενους, όπως ξέρει και ότι αν τον πιάσουν, θα φάει πρόστιμο που θα μπορεί να του το σβήσει ο μπατζανάκης του..

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

αν τον πιάσουν ...

 

Είπαμε, το θέμα δεν είναι να μην κάνεις το "κακό".

Είναι να μην σε πιάσουν.

Αν τα καταφέρεις, είσαι μάγκας και έχεις να το περηφανεύεσαι.

Αν σε πιάσουν θεωρείσαι μ@λ@κας, γιατί τους άλλους δεν τους πιάνουν.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Λυπάμαι 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφες αναλύσεις.Μεστωμένες.

Καίριες ανησυχίες επίσης.

 

Δεν μπορώ να ξέρω για τη μεταφυσική,όπως και κανείς άλλωστε αφού η ίδια η έννοια αυτοπροσδιορίζεται χρονικά.

Θαρρώ όμως ότι η επιστήμη είναι αυτή που (πάλι)μπορεί να δώσει τις απαντήσεις.

 

Η εξέλιξη τονίζει πως κάθε είδος αναβαθμίζεται,προσαρμοζόμενο στην εκάστοτε αλλαγή του περιβάλλοντος του.Δεν υπάρχει κανένα που μένει στάσιμο:ή βελτιώνεται ή αφανίζεται.

Όταν η αναβάθμιση του είδους επιτάσσει την κοινωνικοποίηση,τότε το ατομικό συμφέρον μπαίνει στην υπηρεσία του κοινού.Αυτή ακριβώς η κοινωνικοποίηση όμως φέρνει μαζί της πλαίσια,κανόνες συμπεριφοράς,νόμους.Η συμπαγής τήρηση όλων των παραπάνω εγγυάται και την ομαλή λειτουργία της εκάστοτε ομάδας.

 

Σε έναν κοινωνικό παραλληλισμό λοιπόν,θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο Νεοέλληνας δεν ανήκει στις εξελιγμένες εκείνες περιπτώσεις ανθρώπων οι οποίοι δείχνουν να αντιλαμβάνονται αυτό το αξίωμα.Θεωρεί ότι βρίσκεται σε μια οποιαδήποτε κοινωνική δομή(οικογένεια,εργασία,πόλη,κράτος) όχι για να "υπηρετήσει" αλλά για να εξυπηρετηθεί.

Απαιτεί προνόμια,αποποιείται ευθύνες.

 

Να μην κουράζω και να μην κουράζεστε κι εσείς.

Αυτοί είμαστε.

...Και αυτοί θα παραμείνουμε,φορώντας ανά διαστήματα τον προοδευτικό μανδύα.

 

Δεν ξέρω αν αν είναι παρήγορο το ότι υπάρχουν πολλοί λαοί σαν εμάς ή ακόμα και χειρότεροι από μας.Η εξέλιξη όμως δεν εστιάζει ποτέ στην ποσότητα αλλά πάντα στην ποιότητα.

 

Εμείς δεν την έχουμε.

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Grey
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην με κοιτάτε ρε παιδιά, δεν είμαι εγω ο ένοχος, 

Πληκτρολόγιο πατάω αλλα για κάποιους είμαι ένοπλος. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέτε, απαισιοδοξία στην κουβέντα, αλλάζω ανάμεσα στο thread και τις αγγελίες για να χαλαρώσω, αλλά δεν ανεβαίνει και καμιά καλή κιθάρα σε σούπερ τιμή για να δω τα πράγματα πιο αισιόδοξα το 🦄 μου...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Καλά τα λέτε, απαισιοδοξία στην κουβέντα, αλλάζω ανάμεσα στο thread και τις αγγελίες για να χαλαρώσω, αλλά δεν ανεβαίνει και καμιά καλή κιθάρα σε σούπερ τιμή για να δω τα πράγματα πιο αισιόδοξα το 🦄 μου...

Για μένα, η απαισιοδοξία δεν είναι κακή. Δείχνει ότι δουλεύει ένα εσωτερικό κριτήριο αισθητικής, που διαψεύδεται από την πραγματικότητα. Ότι υπάρχει ένα ανεκπλήρωτο όραμα. Τώρα αν τα βλέπαμε όλα σούπερ, και τι καλά που είμαστε το 2023, ΠΡΩΤΟΙ είμαστε, μα γιατί να μην μπορούμε να μας απαθανατίσουμε, να είμαστε για πάντα ΕΜΕΙΣ, οι τόσο καλοί και πρώτοι, εις τους αιώνας... εκεί θα υπήρχε πρόβλημα. Ας γκρινιάζουμε και λίγο. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Για μένα, η απαισιοδοξία δεν είναι κακή.

 

Εγώ δεν βλέπω καμιά απαισιοδοξία.

Απλός ρεαλισμός είναι.

  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Απλός ρεαλισμός είναι.

Στο μακροσκοπικό ναι. Ένα βουνό ασχήμιας που το τρώμε στη μάπα. Στο μικροσκοπικό, υπάρχουν και όμορφα πράγματα που συμβαίνουν στον κύκλο του καθενός, απλά δεν μπορούν να γίνουν μια συνισταμένη, να ντανιαστούν κι αυτά ένα βουνό δίπλα στο άσχημο να το ισορροπήσουν. Κι έτσι περιμένουμε μαγικά να διαλυθεί η ασχήμια εντροπικά. (παρακμή θα το έλεγα εγώ, αλλά ας μην βαραίνουμε το κλίμα και πάρει ο @Nekkon καμια κακιά μαϊμού για συντροφιά στην απελπισία του)

  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου