Προς το περιεχόμενο

Κάποιες σκέψεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Το θέμα δεν είναι κομματικό, ούτε καν πολιτικό.

Είναι καθαρά κοινωνικό.

 

Όταν υπάρχουν τέτοιες νοοτροπίες και κουλτούρα, οι οποίες κρατάνε εκατοντάδες χρόνια τώρα, συνεχώς αναπτυσσόμενες και προσαρμοζόμενες στα νέα δεδομένα κάθε φορά, όταν υπάρχουν τέτοιες κοινωνικές δομές που αναπαράγονται σε κάθε γενιά, δεν μπορείς να περιμένεις κάτι διαφορετικό.

 

Δεν φταίει κάτι συγκεκριμένο.

Είναι βαθιά ριζωμένα όλα αυτά, και δεν αλλάζουν πια.

Μόνο μορφή μπορεί να αλλάξουν.

 

Όταν κοινωνικά σύνολα, κοινωνικές ομάδες, κοινωνικές δομές, έχουν χτιστεί πάνω σε όλα αυτά, δεν πιστεύω ότι μπορεί να δούμε κάτι πολύ διαφορετικό ποτέ.

Και δεν είναι θέμα ατόμου.

Όταν αυτό το άτομο ανήκει σε πολλά και διαφορετικά κοινωνικά σύνολα, τα οποία έχουν μερικά υποσύνολα που τέμνονται μεταξύ τους για να δημιουργήσουν τις αντίστοιχες κοινωνικές δομές, δεν γίνεται να λειτουργήσει έξω από την κουλτούρα και τις νοοτροπίες των κοινωνικών ομάδων που ανήκει.

 

Μπορεί να το κάνει φυσικά, αλλά αντί να κάνει κάτι, θα περιθωριοποιηθεί και ίσως αποβληθεί κιόλας.

Αυτό που εδώ είναι λογικό, σε άλλες κοινωνίες είναι παράλογο, και το αντίθετο.

Σε κάποιες κοινωνίες πχ, το λογικό είναι να διαπομπεύουν, να βασανίζουν και ίσως και να σκοτώνουν μια γυναίκα αν μοιχεύσει.

Τι θα συμβεί αν κάποιος αντιπαρατεθεί?

Κανένα αποτέλεσμα δεν θα έχουν οι πράξεις του για το κοινωνικό σύνολο.

Απλά ο ίδιος θα περιθωριοποιηθεί, σαν ο "περίεργος".

 

 

 

Η πρώτη σου σκέψη ήταν απόλυτα λογική.

Αν ήταν "πόσο ηλίθιος είμαι που δεν άφησα το αμάξι παρκαρισμένο και να πάρω ένα ταξί", τότε θα υπήρχε πρόβλημα.

Δεν θα μπορούσες εύκολα να προσαρμοστείς και να επιβιώσεις σε μια κοινωνία σαν την δική μας.

Ή θα ήσουν μόνιμα δυστυχισμένος, ή θα έπρεπε να βρεις τρόπο διαφυγής.

 

Σε μια κοινωνία που το παιδί μεγαλώνει μαθαίνοντας ότι είναι καλό να πατάς τον άλλο για να κάνεις την δουλειά σου, που θεωρείται μ@λ@κία να περιμένεις στην ουρά ενώ μπορείς φας την θέση κάποιου με πονηριά, που αν δεν κλέψεις το κράτος σε κλέβει αυτό, που ο απέναντι είναι οιωνεί ανταγωνιστής, που πρέπει να χρησιμοποιείς κάθε πλάγιο τρόπο και μέσο για να πετύχεις τον σκοπό σου, ακόμα και εις βάρος των άλλων, που δεν μπορείς να στηριχθείς στις δυνάμεις και τα "όπλα" σου, αλλά στις δημόσιες σχέσεις και γνωριμίες (και δεν μιλάω για δημόσιο, πρέπει να ξέρεις κάποιον σε κάποια ιδιωτική εταιρεία για να βρεις δουλειά και ίσως να σου φέρονται κάπως ανθρώπινα) για να πας μπροστά, που το θέμα δεν είναι να μην κάνεις κάτι "κακό" αλλά να μην σε πιάσουν, δεν έχεις μέλλον.

 

Η δεύτερη σκέψη σου είναι που με προβληματίζει.

Αυτή η διαφορετική.

Πιστεύω ότι θα έχεις κάνει τα κουμάντα σου και θα έχεις προσαρμοστεί.

Δεν είναι εύκολο, και το λέω από προσωπική εμπειρία αυτό.

Έχω κάνει κι εγώ τα δικά μου κουμάντα βέβαια.

 

Η ελπίδα βέβαια, πεθαίνει τελευταία.

Αφού έχουμε πεθάνει εμείς πρώτα.

 

Αυτό το ποστ συνοψίζει όλη μας τη διαχρονική πραγματικότητα και πρέπει να "τοιχοκολληθεί" στο φορουμ στον κανονισμό "απαγορεύονται οι πολιτικες συζητήσεις" ως η οριστική και αμετάκλητη λύση του θέματος. Είναι όλη η αλήθεια της χώρας σε 20 γραμμές, και να είστε σίγουροι ακόμα κι αν το διαβάσει κάποιος σε 100 χρόνια από τώρα πάλι εντός κλίματος θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Σύμφωνοι. Η παραβίαση του ΚΟΚ αυξάνει τις πιθανότητες να γίνει δυστύχημα ΠΑΝΤΟΥ. Όμως υπάρχουν και τα λεγόμενα σημεία καρμανιόλα, οπού κάποια σχεδιαστική αστοχία αυξάνει τις πιθανότητες ατυχήματος, ακόμα και για σχετικά έμπειρους οδηγούς.

 

Kαμια αντίρρηση. Μιλάω για τους δρόμους του τόπου μου, Αλλά και μια βδομάδα πριν, που νοικιασα αμάξι στην Βόρεια Ελλάδα και γύρισα 4 πόλεις μέσω αστικών, επαρχιακών και εθνικών δρόμων, τηρώντας τον ΚΟΚ κατά γράμμα, δεν ένιωσα ποτέ ότι ''αυτή η στροφή είναι κάπως απότομη'' ή ''αυτή η διασταύρωση δεν έχει ορατότητα (μόνο όταν διπλοπάρκαρε κάποιος)'' κτλ κτλ,

 

Στην συντριπτική πλειονότητα των ατυχημάτων φταίει ο οδηγός.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στράτο εγώ διαφωνώ με τη μηδενιστική σου αντιμετώπιση. Τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ, δεχόμαστε τα πάντα όπως είναι, αυτή είναι η μοίρα μας γιατί έτσι αποφασίστηκε και εφαρμόστηκε από την τουρκοκρατία. Όχι, δεν είναι έτσι γιατί αλλιώς δε θα υπήρχαν ούτε χειρότεροι ούτε καλύτεροι από εμάς (που υπάρχουν και χειρότεροι). Θα ήμαστε όλοι σε μία ημιζωώδη κατάσταση και η όποια διαφορά θα οφειλόταν σε αποφάσεις που πάρθηκαν εις βάρος όλων, αιώνες πίσω.

 

Πολλά έχουν ήδη αλλάξει προς το καλύτερο και συνεχίζουν να αλλάζουν (και κάποια λιγότερα προς το χειρότερο). Αλλά είμαστε πολύ πίσω ακόμα. Το πρόβλημα είναι ότι διεκδικούμε μια θέση στον ανεπτυγμένο κόσμο ενώ διατηρούμε μια εμμονική αδράνεια σε θέματα που λειτουργούν έτσι, μόνο στον υπανάπτυκτο. Είναι τα εθνικά μας ταμπού που δεν μπορεί να τα πειράξει κανένας γιατί τα θεωρούμε κεκτημένα δικαιώματα. Έχουμε καταφέρει να αισθανόμαστε εθνική υπερηφάνεια για πράγματα που σε όλη την υπόλοιπη υφήλιο, θεωρούνται εθνική ντροπή.

 

Τελούμε ακόμα υπό το καθεστώς θηριωδών παρεξηγήσεων και παρερμηνειών σχετικά με πολύ βασικά θέματα. Το κόστος είναι δυστυχώς, πολύ συχνά, ανθρώπινες ζωές. Και μετά βγαίνουμε και διαμαρτυρόμαστε με λάθος τρόπο, για τους λάθος λόγους και στους λάθος αποδέκτες.

 

Αλλά δεν υπάρχει επιλογή. Εκτός κι αν έχουμε δεχτεί ότι σχετικά σύντομα, η χώρα θα παύσει να υπάρχει.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Εκτός κι αν έχουμε δεχτεί ότι σχετικά σύντομα, η χώρα θα παύσει να υπάρχει.

Εξαρτάται, τι ορίζεις ως "υπάρχει".

Ας πούμε η Τζαμάϊκα, υπάρχει; Ως το μέρος που θα πάει η Πρωτοψάλτη, ίσως. Ως κάτι άλλο;

 

Με την ίδια έννοια, θα υπάρχει και η Ελλάδα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, trolley είπε

Ας πούμε η Τζαμάϊκα, υπάρχει; Ως το μέρος που θα πάει η Πρωτοψάλτη, ίσως. Ως κάτι άλλο;

 

Με την ίδια έννοια, θα υπάρχει και η Ελλάδα.

Ναι με κάποια αντίστοιχη έννοια το εννοώ. Απλά δεν πιστεύω ότι οδεύουμε προς τα εκεί.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Απλά δεν πιστεύω ότι οδεύουμε προς τα εκεί

Ειλικρινά, χαίρομαι που δεν το πιστεύεις.

Αλλά, για ποιο λόγο δεν το πιστεύεις;

Θυμάμαι ότι και εγώ κάποτε ήμουν πολύ πιο αισιόδοξος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Η μονη προοπτικη ειναι μια μελλοντικη φεντεραλιστικη ευρωπη, οπου ολη τη γραφειοκρατια θα την εχουν αναλαβει οι Βρυξελλες, και θα λειτουργει με βαση την πληροφορικη χωρις το ελληναραδικο χαρτομανι, ενω κακουργηματα οπως αυτα που συζηταμε του στυλ οδηγαω και πινω, πινω και οδηγω, γιαυτο μπαμπα μην τρεχεις θα τρεχω μονο εγω, θα τα αναλαμβανει η ευρωπαικη ομοσπονδιακη αστυνομια και τα αντιστοιχα δικαστηρια.

 

 

 Αυτη η προοπτικη απομακρυνεται ολο και περισσοτερο βεβαια οπως πανε τα πραγματα, αλλη λυση παντως για πραγματικο ξεβλαχεμα δε βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Στράτο εγώ διαφωνώ με τη μηδενιστική σου αντιμετώπιση. Τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ, δεχόμαστε τα πάντα όπως είναι, αυτή είναι η μοίρα μας γιατί έτσι αποφασίστηκε και εφαρμόστηκε από την τουρκοκρατία.

 

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι δεν έγραψα κάτι τέτοιο.

Ούτε αποφασίστηκε ποτέ τίποτα ούτε εφαρμόστηκε.

Επίσης δεν έγραψα τίποτε μηδενιστικό βρε Σπύρο μου.

Απλά έγραψα τα πράγματα όπως εγώ νομίζω πώς είναι.

Δεν σημαίνει αυτό να δεχόμαστε τα πράγματα μοιρολατρικά, όμως πρέπει να εξετάζουμε τις επιλογές μας γνωρίζοντας την πραγματικότητα χωρίς αυταπάτες.

Αν είσαι διαφορετικός και επιλέξεις να μείνεις σε μια διαφορετική από σένα κοινωνία (με σοβαρές αντιθέσεις από τις δικές σου αντιλήψεις) θα υποφέρεις.

Και η δική σου (δική μου, κλπ) στάση δεν θα αλλάξει τίποτα στην κοινωνία, εκτός και αν αλλάξει η συλλογική κοινωνική συνείδηση (οι νοοτροπίες, πρότυπα και κουλτούρες του μεγαλύτερου μέρους του πληθυσμού μιας κοινωνίας δηλαδή).

Μετά φυσικά θα αλλάξουν και οι κοινωνικές δομές, και ο τρόπος που μεγαλώνουμε τα παιδιά μας, οι αξίες, κλπ.

 

Δεν μιλάω μόνο για την Ελλάδα, αλλά για οποιαδήποτε κοινωνία.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα πάντα υπήρχαν 2 κομματικά μαντριά μαντριά που συγκέντρωναν μέχρι και το 70% των ψηφοφόρων.

Οι υπόλοιποι δε φτάνουν για να αλλάξει κάτι.

Και να βρεθεί κάποια νέα φωνή, εύκολα με την προπαγάνδα των ΜΜΕ θα αρχίσει η "δολοφονία χαρακτήρων" και θα καταλήξουν γραφικοί, πριν καν προσπαθήσουν.

Οπότε , τι συζητάμε ;

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οι ελληνες κοντεψαν να αφανιστουν στα τειχη της Τροιας, γιατι εφαγε τη γκομενα του αχιλλεα ο αγαμεμνωνας.

 

 

 Στη συνεχεια κοντεψαν να αφανιστουν απο τους Περσες, και αν δεν ειχε κανει την υπερτατη μπινια ο Θεμιστοκλης, θα ειχε παρει ο καθενας τα μπογαλακια του και θα ειχε φυγει απο τη Σαλαμινα, και μετα ειχε π@@τσα στη στερια.

 

 Στη συνεχεια, ο πρωτοπασοκος Αλκιβιαδης με αξιους συμπαραστατεσ τους υπολοιπους μαλακες, καταφερε να καταστρεψει ολοκληρωτικα την Αθηνα, πριν αυτη γινει Ρωμη στη θεση της Ρωμης.

 

 Στη συνεχεια μας καθεται ο Αλεξανδρος, ομως πεθαινει νωρις, αν δεν τον φαγανε δηλαδη οι ιδιοι που αρχισαν να σκοτωνονται μεταξυ τους πριν κρυωσει το πτωμα.

 

 Αφου χωριστηκαν σε βασιλεια καταφεραν να τα διελυσουν ολα, προς μεγαλη χαρα των ρωμαιων, που δε χρειαστηκε καν να διαιρεσουν για να βασιλεψουν, τη διαιρεση την καναμε καθε φορα μονοι μας.

 

 Μετα εχουμε την κορυφωση, την ελεγεια του ελληνιολισμου στο βυζαντιο, οπου σκοτωνουμε κορυφαιους στρατηγους για να μη βαλουν χερι στα λεφτα μας, ξεκληριζουμε οικογενειες μην τυχον και μας χαλασουν τη σουπα της διαδοχης, δηλητηριαζουμε αυτοκρατορες με δηλητηριο στη θεια κοινωνια, και αλλα πολλα κορυφαια κατορθωματα.

 

 Αυτα ολα πριν την τουρκοκρατια. Και μετα βεβαια στο ιδιο στυλ συνεχιζουμε.

 

 Ειναι δυνατον να αλλαξουμε εμεις το παραμικρο; Δηλαδη 3.000 χρονια ειμαστε μαλακες, και ξαφνικα θα μας ερθει η θεια φωτιση;

 

 Μονο το μαστιγιο μιας μεταμοντερνας αυτοκρατοριας στυλ ΕΕ μπορει να φερει καποιες αλλαγες, τιποτα αλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου