Προς το περιεχόμενο

Κάποιες σκέψεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, JimmyPapReloaded είπε

Είμαστε από τη φύση μας έτσι ή μας έκαναν έτσι?

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο*.

Απλώς, είναι ευκολότερο να κάνεις το λάθος, από το να κάνεις το σωστό.

Όπως έγραψα νωρίτερα, είναι απόφαση που παίρνει καθένας μας, κάθε λεπτό.

 

* εκτός αν εννοείς ότι "μας έκαναν έτσι" οι γονείς μας, οπότε ναι μάλλον έχεις δίκηο.

  • Συμφωνώ 3

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οι εφοριακοι ειναι τοσο τιμιοι, οου ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ για να γινουν ελεγκτες, απο την τσεπη τους τα βαζουν τα παιδια.

 

 

 ( Ειχε βγει ρεπορταζ σε μια φαση οτι ειχε φτασει η θεση σε τουριστικα μερη 200 χιλιαρικα, μιλαμε η τιμιοτητα αυτης της χωρας λ, ποσο θυσια γινονται οι ανθρωποι για να υπηρετησουν το κρατος...)

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JimmyPapReloaded είπε

Είμαστε από τη φύση μας έτσι ή μας έκαναν έτσι?

Και τα δύο. Να δώσω ένα παράδειγμα.

 

Σε ένα χωριό των 10 κατοίκων, υπάρχουν άνθρωποι με αγροτικά που δεν έχουν καν πινακίδες, και τα παίρνουν για να πάνε στο χτήμα. Μπορεί να κάνουν 1 χιλιόμετρο την ημέρα. Φυσικά, και 95 χρονών να πάνε, ακόμα θα οδηγάνε. Υπό κανονικές συνθήκες, αυτός ο άνθρωπος δεν βλάπτει κανέναν. Οι άλλοι 9 κάτοικοι τον ξέρουνε, κι όταν τον βλέπουνε που πάει με 10 χιλίομετρα την ώρα κρύβονται στα πουρνάρια στην άκρη του δρόμου, φυλάγονται. Όμως! Ο διερχόμενος εκδρομέας που θα περάσει 1 φορά το χρόνο, και δεν γνωρίζει τον άιρτον σιένα του χωριού, διατρέχει ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΚΙΝΔΥΝΟ. Και το ερώτημα είναι το εξής. Ποιος φταίει σε περίπτωση ατυχήματος. Φυσικά και φταίει ο γέρος που οδηγούσε όχημα χωρίς πινακίδες, άδεια κυκλοφορίας, δίπλωμα κ.τ.π κ.τ.π.. 

 

Στην πλατωνική πολιτεία που ο γέρων θα είχε αποσυρθεί από την βιοπάλη, πλαισιωμένος όμως από την επόμενη γενιά, που θα προφύλασε τον γέροντα από τον αμήχανο κάματο που διώχνει τη μοναξιά, θα ήταν επιβάτης. Εδώ όμως ζούμε, και μπορεί να τον συναντήσουμε στο δρόμο. Οδηγάμε αμυντικά, κι ο θεος βοηθός.

 

Σε ένα χωριό που όλοι πίνουν μπάφους και παίζουν προ, δεν σου πάει η καρδιά να παίζεις φίφα και να μασάς μαστίχα. Κι έτσι είμαστε, κι έτσι μας κάνανε. Σιγά σιγά αλλάζει το πράγμα. Αλλά πρέπει η παράγωγος να είναι διάφορος του 0, να έχει μια αλλαγή μικρή ανά πάσα στιγμή, ώστε στο μέλλον να φανεί αυτή η αλλαγή. Αν είμαστε ακίνητοι τώρα, πάντα ακίνητοι θα είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosx είπε

 Οι εφοριακοι ειναι τοσο τιμιοι, οου ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ για να γινουν ελεγκτες, απο την τσεπη τους τα βαζουν τα παιδια.

 

Είναι επενδυτική επιλογή κι αυτή.

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Σιγά σιγά αλλάζει το πράγμα.

 

Σ' αυτό διαφωνώ.

Ή μάλλον .... συμφωνώ διαφωνώντας.

Σίγουρα κάτι αλλάζει, αλλάζει ο κόσμος γύρω.

Αλλά προς ποια κατεύθυνση?

Δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Και τα δύο. Να δώσω ένα παράδειγμα.

 

 

 

Στην πλατωνική πολιτεία που ο γέρων θα είχε αποσυρθεί από την βιοπάλη, πλαισιωμένος όμως από την επόμενη γενιά, που θα προφύλασε τον γέροντα από τον αμήχανο κάματο που διώχνει τη μοναξιά, θα ήταν επιβάτης.

 

 

 Δεν ξερω τι εννοεις πλατωνικη πολιτεια, στην πολιτεια του πλατωνα παντως 😆 τους γερους τους εστελνε φαση ευθανασια, απο τα ελαχιστα σημεια που κλοτσησα οταν τα διαβασα, και μια ακομα υπενθυμιση του γιατι η χριστιανικη ηθικη ηταν πιο ανθρωπινη ακομα και απο τους φιλοσοφους.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, trolley είπε

εκτός αν εννοείς ότι "μας έκαναν έτσι" οι γονείς μας, οπότε ναι μάλλον έχεις δίκηο.

Η πολυεπίπεδη παρακμή της οικογένειας ευθύνεται εν πολλοίς για την εν γένει παρακμή της κοινωνίας 

  • Συμφωνώ 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manosx είπε

του πλατωνα παντως

 

Κάτσε τώρα, γιατί εγώ δεν είμαι σπουδαγμένος σαν κι εσάς.

Αυτός δεν ήταν που έλεγε για πλατωνική αγάπη?

Από μακριά δηλαδής, μην εγγίζετε.

Και εσείς συμφωνείτε?

Διώχτε τις γυναίκες και πάρτε φωτογραφίες να αγαπάτε τότενες.

 

Εκτός κι αν είναι ο άλλος ο Πλάτωνας, αυτός με την ακαδημία.

Εκεί που πάω στο καφενείο για μπαρμπούτι δηλαδής, στην ακαδημία πλάτωνος.

 

 

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, manosx είπε

Δεν ξερω τι εννοεις πλατωνικη πολιτεια

Σε μια κοινωνία που όλα είναι υπεριδεατά, αλα μανιέρ ντε Πλατώ κου του που. Κακή διατύπωση, σόρρυ.

 

7 λεπτά πριν, manosx είπε

τους γερους τους εστελνε φαση ευθανασια, απο τα ελαχιστα σημεια που κλοτσησα οταν τα διαβασα, και μια ακομα υπενθυμιση του γιατι η χριστιανικη ηθικη ηταν πιο ανθρωπινη ακομα και απο τους φιλοσοφους.

Να στο κάνω και λίγο χειρότερο, ότι μάλλον γέρους θα εννούσαν άνω των 40.🤣

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Σε ένα χωριό των 10 κατοίκων, υπάρχουν άνθρωποι με αγροτικά που δεν έχουν καν πινακίδες, και τα παίρνουν για να πάνε στο χτήμα. Μπορεί να κάνουν 1 χιλιόμετρο την ημέρα. Φυσικά, και 95 χρονών να πάνε, ακόμα θα οδηγάνε. Υπό κανονικές συνθήκες, αυτός ο άνθρωπος δεν βλάπτει κανέναν. Οι άλλοι 9 κάτοικοι τον ξέρουνε, κι όταν τον βλέπουνε που πάει με 10 χιλίομετρα την ώρα κρύβονται στα πουρνάρια στην άκρη του δρόμου, φυλάγονται. Όμως! Ο διερχόμενος εκδρομέας που θα περάσει 1 φορά το χρόνο, και δεν γνωρίζει τον άιρτον σιένα του χωριού, διατρέχει ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΚΙΝΔΥΝΟ. Και το ερώτημα είναι το εξής. Ποιος φταίει σε περίπτωση ατυχήματος. Φυσικά και φταίει ο γέρος που οδηγούσε όχημα χωρίς πινακίδες, άδεια κυκλοφορίας, δίπλωμα κ.τ.π κ.τ.π.. 

 

Μόλις περιέγραψες το χωριό που κατάγομαι, 300 νοματαίοι και πάνω από τα μισά οχήματα χωρίς πινακίδες και ανασφάλιστα..

 

Όσο αφορά για το ποιος φταίει σε περίπτωση ατυχήματος.

Εκτός από τον γέρο, φταίνε και οι ελεγκτικοί μηχανισμοί, που είτε δεν υπάρχουν, είτε είναι διάτρητοι και μπορεί ο γέρος αν ξέρει κάναν βουλευτή ή αστυφύλακα, να σβήσει κλήση.

Οι χωριανοί, που σιωπούν μην τυχόν και τους πουν ρουφιάνους και κυρ Παντελήδες,

μιας και αυτό έχει υπαγορεύσει εδώ και δεκαετίες η "πνευματική ελίτ" της χώρας..

Όλοι όσοι θεωρούμε ότι το να κινούμαστε στην "γκρίζα ζώνη", κάπου μεταξύ παρανομίας και νομιμότητας, είναι στοιχείο της "ελληνικής κουλτούρας"...

 

Εδώ που μένω, αν περάσεις τη διάβαση πεζών με κόκκινο, ειδικά αν στη διάβαση περιμένουν και παιδιά(μιας και θα πρέπει να λειτουργείς ως πρότυπο για εκείνα), τρως grande κράξιμο από τους παρευρισκόμενους.

Kαι αν σε δει αστυνομία ή κάποια δημοτική αρχή, τρως πρόστιμο και πόντους. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Από μακριά δηλαδής, μην εγγίζετε.

Και εσείς συμφωνείτε?

Δε συμφωνούμε, αλλά τα λαμβάνουμε υπόψιν. Γιατί η φιλοσοφία είναι σαν τον καπιταλισμό του μυαλού ναουμ. Σε ψήνει ρε παιδί μου ότι μπορείς να πετύχεις κι εσύ, αλλά από την αντίθετη πλευρά. Σου λέει φίλος, χους εις χουν, μαζί σου θα τα πάρεις; Εδώ, δούλεψε το μυαλό, και ούτε να τρως θα έχεις ανάγκη, ούτε να βατεύεις, ούτε να πίνεις. Απόδραση, νιρβάνα, πες το όπως θες. Δε ζεις μόνο με το καρβέλι που έλεγε κι ο άλλος ο Ναζωραίος. Αυτά για εμάς. Γιατί οι πιο πάνω μάλλον το καρβέλι κοιτάνε μόνο - ύλη και πάλι ύλη, μια ζωή την έχουμε, σαν το μπόιφρεντ της Εύας, που τα έπαιρνε "ενώ δεν τα είχε ανάγκη". Ακούς φίλε μου κάτι πράγματα! Κι εγώ δεν ξέρω αν είναι πρέπον να απαιτώ τα βύσματα να πηγαίνουν ξέρω γω μόνο στη μουσική, γιατί από φάλτσο δεν πέθανε κανείς. Όχι να κοπούν τα βύσματα, ξέρω ότι είναι αδύνατον. Πάντα υπήρχε, πάντα θα υπάρχει διαφθορά και διαπλοκή. Αλλά ρε παιδί μου, ξέρω γω; Τόσες φιδότρυπες υπάρχουν να τον κρύψεις τον άλλον και να τα παίρνει, πρέπει να του δώσεις πόστο να παίζονται ζωές; ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ δεν μπορεί να σκεφτεί πλέον ο μέσος πολιτικός; Τόση πια ανευθυνότητα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου