Προς το περιεχόμενο

Harley Benton 25th anniversary


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Έλα μωρέ πώς κάνεις έτσι για το λώρελ.

Μια ταστιέρα είναι μόνο ....

Το θέμα είναι να μην βγάζει χρώμα στα χέρια.

😄

 

Όχι γι' αυτό. Το κούτσουρο έχει volume, tone και είναι P/J. Παίζουν και οι δύο μαγνήτες... Λείπει ένα volume. Αυτή ήταν η "ένσταση" μου που είπα στον Γιάννη. Βέβαια με ένα concentric volume το φέρνεις στα ίσια του. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Λοιπόν, έχει ενδιαφέρον το πως ξεκίνησε η ταύτιση του χρώματος με το αγαπημένο μέρος του σπιτιου. 

Αυτό που ξέρω είναι πως χρησιμοποιήθηκε στην εποχή του Art Deco σαν Mint Green, ενώ επανήλθε στα 50'ς σαν Surf ή Seafoam Green και ήταν πολύ της μόδας προφανώς γιατί κάποια DuPont κυκλοφορούσε βερνίκια σε παλ χρώματα, κυρίως για αυτοκίνητα που όμως χρησιμοποίησαν παντού κάτι περίεργοι, ακόμα και σε... Τελεκάστερ.

Τα δημόσια ουρητήρια στην Ομόνοια αλλά και αλλού είχαν αυτή την πετυχημένη επιλογή στα πλακάκια και ως τρέντι τύποι που είμαστε, βάψαμε ελλείψει πλακακίων και αρκετούς καμπινέ(δες).

Το μπάσο μου όμως θυμίζει περισσότερο Σεβρολέτ... 'νταξ;

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

😄

 

Όχι γι' αυτό. Το κούτσουρο έχει volume, tone και είναι P/J. Παίζουν και οι δύο μαγνήτες... Λείπει ένα volume. Αυτή ήταν η "ένσταση" μου που είπα στον Γιάννη. Βέβαια με ένα concentric volume το φέρνεις στα ίσια του. 

 

Ναι, το κατάλαβα μετά, όταν το είδα λίγο πιο προσεκτικά (το έκανα edit και στο προηγούμενο post).

Αν πάντως έχει χώρο κάτω από το pickguard, θα έβαζα και άλλο ένα pot για pickup blend (ή 2ο vol, αλλά όχι concentric, με μπερδεύει το πάνω κάτω).

2 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Αυτό που ξέρω είναι πως χρησιμοποιήθηκε στην εποχή του Art Deco σαν Mint Green, ενώ επανήλθε στα 50'ς σαν Surf ή Seafoam Green και ήταν πολύ της μόδας προφανώς γιατί κάποια DuPont κυκλοφορούσε βερνίκια σε παλ χρώματα, κυρίως για αυτοκίνητα που όμως χρησιμοποίησαν παντού κάτι περίεργοι, ακόμα και σε... Τελεκάστερ.

Τα δημόσια ουρητήρια στην Ομόνοια αλλά και αλλού είχαν αυτή την πετυχημένη επιλογή στα πλακάκια και ως τρέντι τύποι που είμαστε, βάψαμε ελλείψει πλακακίων και αρκετούς καμπινέ(δες).

 

Δεν τα ήξερα όλα αυτά.

Φοβερή ανάλυση.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ναι, το κατάλαβα μετά, όταν το είδα λίγο πιο προσεκτικά (το έκανα edit και στο προηγούμενο post).

Αν πάντως έχει χώρο κάτω από το pickguard, θα έβαζα και άλλο ένα pot για pickup blend (ή 2ο vol, αλλά όχι concentric, με μπερδεύει το πάνω κάτω).

Και εγώ δεν τρελαίνομαι με τα concentric, αλλά εδώ, για να μην ανοίγουν δουλείες, είναι η πιο χαλαρή λύση. Αλλάζεις ένα pot και έξω απ' την παράγκα.

Κατά τα άλλα το άκουσα και ήταν μια χαρά. Βολεύει και τον Γιάννη οπότε όλα ΟΚ

 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και εγώ δεν τρελαίνομαι με τα concentric, αλλά εδώ, για να μην ανοίγουν δουλείες, είναι η πιο χαλαρή λύση. Αλλάζεις ένα pot και έξω απ' την παράγκα.

 

Αν έχει χώρο για ένα ακόμα pot πάντως, δεν είναι τίποτα να τρυπηθεί το pickguard.

Από τέτοια βέβαια, έχω μαύρα μεσάνυχτα.

 

EDIT: Το "καλόπαιχτο" και το "μεγειές" τα κρατάω για το θέμα που θα ανοίξει ο Γιάννης για το μπάσο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και αυτό... Υπάρχουν αρκετά "καμπινεδί".

Αυτό είναι original DuPont daphne blue. Παραπέμπει στα ‘60’ς 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Αυτό είναι original DuPont daphne blue. Παραπέμπει στα ‘60’ς 

Το οποίο έκανε "πρεμιέρα" σε κάποια Cadillac, πριν τo "δανειστεί" ο θείος Leo... 😄

UPD: Και για να ακριβολογήσουμε έκανε πρεμιέρα πριν τα '60ς- το 1958

 

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Το οποίο έκανε "πρεμιέρα" σε κάποια Cadillac, πριν τo "δανειστεί" ο θείος Leo... 😄

Και αποκλειστικά κιόλας το 1958. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου