Προς το περιεχόμενο

Harley Benton 25th anniversary


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μυτερη την κόβω

Ναι είναι αλλά παίζεται μόνο ενώ φοράς το παρακάτω και εκτός από προστασία, συμπληρώνεται και το ίματζ στυλιστικά.

 

Armor, Body armor, Military soldiers 

  • Χαχα 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Ναι είναι αλλά παίζεται μόνο ενώ φοράς το παρακάτω και εκτός από προστασία, συμπληρώνεται και το ίματζ στυλιστικά.

 

Εγώ παραβλέπω τους αστεϊσμούς περί μυτερής και γωνιώδους.

Το θέμα είναι μην σε δαγκάσει με τις δοντάρες της ασούμε.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Γρήγορη ερώτηση... Δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τις Harley Benton. Είναι καλές; Είναι αντίστοιχες squier-epiphone πχ ή κατώτερες; Ξέρω ότι είναι η μάρκα του Thoman και τις σπρώχνει αβέρτα.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Καλησπέρα.

Γρήγορη ερώτηση... Δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τις Harley Benton. Είναι καλές; Είναι αντίστοιχες squier-epiphone πχ ή κατώτερες; Ξέρω ότι είναι η μάρκα του Thoman και τις σπρώχνει αβέρτα.

Ευχαριστώ!

Είναι όντως του Τόμαν. Αναλόγως την παραγγελία ( νόμος προσφοράς και ζήτησης) και το μοντέλο, ανταγωνίζεται άλλες εταιρίες με καθιερωμένα οικονομικά μοντέλα.

Μπορεί να σου έρθει από υπερόπλο έως προσάναμα σε σπηλιά. Μου έχουν τύχει και τα δυο και οι ενδιάμεσες καταστάσεις.

 

  • Χαχα 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Είναι καλές; Είναι αντίστοιχες squier-epiphone πχ ή κατώτερες;

Τώρα αυτό είναι μεγάλη κουβέντα.

Κάποια μοντέλα ανάλογα με τα specs και την τιμή τους είναι αξιοπρεπή. Σε σχέση με squier, το μπάσο για το οποίο μιλάμε, είναι ως specs πολύ ανώτερο και αρκετά φθηνότερο. 

Αλλά όπως σου είπα, είναι μεγάλη κουβέντα.

 

  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Καλησπέρα.

Γρήγορη ερώτηση... Δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τις Harley Benton. Είναι καλές; Είναι αντίστοιχες squier-epiphone πχ ή κατώτερες; Ξέρω ότι είναι η μάρκα του Thoman και τις σπρώχνει αβέρτα.

Ευχαριστώ!

Έχω παίξει αρκετές, είχα περάσει και από το φυσικό κατάστημα του Thomann.

Παίζουν από 70 έως 600 ευρώ, οπότε δεν μπορεί να γίνει γενίκευση.

 

Η αλήθεια είναι ότι έχουν ανέβει ποιοτικά και σε χαρακτηριστικά πάρα πολύ.

Π.χ. η Fusion σειρά είναι μεγάλο vfm

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνοντας τες λίγο παραπάνω στο youtube, βρήκα αυτό... έκλαψα! 😅

 

 

Μου άρεσε πολύ η ST-25th ειναι η αλήθεια και είμαι στην φάση αναζήτησης μιας δεύτερης φθηνής/backup κιθάρας... Οσο την τιμή βέβαια δεν ξέρω, παίζει και η CORT G250 στα 240€ όπως και η πιο φθηνή Harley Benton ST-90 Swamp Ash στα 175€ ... Είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή της, η κάνω λάθος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Σχετικά με την TE-25th (telecaster):

Έφτασε από thomann σε περίπου 1 εβδομάδα. Το πακετάρισμα ήταν μέτριο, με την κιθάρα να βρίσκεται εκτός θήκης - υποθέτω ότι περιορίζουν χρόνο και κόστος έτσι. Αν και το κουτί ήταν αρκέτα ταλαιπωρημένο, ευτυχώς η κιθάρα ήταν άθικτη. 

 

Στα θετικά: Εντυπωσιακό χρώμα και άριστο double binding. Ήρθε σχεδόν άριστα σεταρισμένη - διόρθωσα μόνο το intonation ελάχιστα. Τα locking tuners φαίνονται μια χαρά και η γέφυρα είναι η τίμια Willkinson WTB με brass saddles -ίσως την αλλάξω αργότερα με μία πιο modern. Οι μαγνήτες είναι alnico V και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος, ακούγονται αρκετά ευέλικτοι. Οι χορδές είναι Elixir αλλά θα τις αλλάξω σύντομα. Το roasted maple μπράτσο με εντυπωσίασε περισσότερο, έχει ωραία αίσθηση και όμορφα "νερά".  Τέλος, ως bonus, η κιθάρα μοιάζει με την Fender JV Modified 60's😆.

 

Στα αρνητικά: Αρκέτα μεγάλο βάρος ( ίσως λόγω alder;), πλησιάζει μία epiphone les paul standard του 2008 - δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για ακριβή μέτρηση. Δεν έχει γίνει σωστό polishing στα τάστα και μερικές φορές το καταλαβαίνω στα bends. Πρέπει να δω πως θα λυθεί αυτό το πρόβλημα διότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τάστα μόνος μου. Ελπίζω να φαίνεται στις φωτογραφίες, είναι δυστυχώς από κινητό. Τα άκρα τους πάντως είναι σωστά, καμία ενόχληση. 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

5.jpg

Επεξεργασμένο από mathematician
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mathematician είπε

Πρέπει να δω πως θα λυθεί αυτό το πρόβλημα διότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τάστα μόνος μου.

 

Σιγα την επιστημη (καλυψε καλα τους μαγνητες σου πρωτα)

 

'

ΜεγειΕς!

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου