Προς το περιεχόμενο

Δυτικός vs ανατολικός κόσμος, πάμε καλά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2002 περιπου. Μια μερα πριν εχω αγορασει μεταχειρισμενη την πρωτη μου Fender USA strat. Πολυ καλο οργανο (του 91). 600Ε. Την επομενη λοιπον βρισκομαι σε τζαμ night καπου στην Κηφισια.

 

Ολοι παιζαν με εναν tweed που ειχε εκει, καρφι ή..σχεδον καρφι. 9 στους 10 παιζαν με στρατ. Ανεβαινει ενα παλικαρι με μια πορτοκαλι στρατ. Καρφι, δεν αλλαζει τιποτε απο τις ρυθμισεις του ενισχυτη. Κανει οτι ειχε παιχτει πριν να ακουγεται ψευτοκιθαρο. Απο παιξιμο δεν ηταν ο καραπαιχτης, καλος οσο λιγο-πολυ κ οι προηγουμενοι.

 

Περιμενω να τελειωσει κ παω και τον ρωταω, Ρε παληκαρι τι μαγικο ειχε αυτη η στρατ που επαιξες? 

Μου απαντα, Γιαπωνεζικη squier, τη θες? Τη δινω 300 ευρω, εχω αλλες 2.

Εγω απαντησα πως αν ολο αυτο γινοταν μια μερα πριν θα την επαιρνα, αλλα αφου αγορασα στρατ δε γινεται να παρω κι αλλη. Η αληθεια μεσα μου ηταν αλλη. Σκεφτομουν πως επιτελους πηρα καλη Αμερικανικη στρατ κ εσυ μου λες για Σκουααρ? Το γεγονος πως ηταν ο καλυτερος στρατ ηχος της βραδυας δεν επαιξε κανενα ρολο. Εγω ειχα Αμερικανικη. 

 

Δυο φιλαρακια που ηταν μαζι μολις ακουσαν Σκουαηαρ ξενερωσαν. Κ οι δυο ψαχναν κιθαρα, κανεις δεν ιδρωσε (πριν τους πει τη μαρκα ορκιζοταν κ αυτοι πως ο ηχος ηταν με διαφορα ο καλυτερος της βραδυας). Εγω πηγα πιο κει να μου τη δειξει απο κοντα κ εκει μου ειπε πως ειναι μεσα 80's.

 

Καμμια δεκαετια μετα, οταν ηρθε το ιντερνετ κ μας εκανε ανθρωποι, μαθαμε πως αυτες οι Σκουαηαρ ειναι οι JV κ οχι μονο σκοτωνουν αλλα πλεον πουλιουνται για πλακα  2 χιλιαρικα. Στο σπανιο δε πορτοκαλι χρωματακι μαλλον πανω  3. Συμπερασματα πολλα εχουν βγει απο αυτο το παραμυθι για μενα. Αλλα JV Squier με 300 ευρω δε θα ξαναβρω

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 2
  • Λυπάμαι 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Με στεναχώρησε αυτή σου η ιστορία Βασίλη.😔

 

Θες να σου δώσω τη Βέστερ μου να νιώσω καλύτερα;

Τη Mi.Si.Trix θελω.

Κ την ΣπληνΑντερσον

Τη Βεστερ κρατα την😛

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Τη Mi.Si.Trix θελω.

Κ την ΣπληνΑντερσον

Τη Βεστερ κρατα την😛

Γιατί ρε Βασίλη, και πώς θα νιώσω καλύτερα; Σε όλο τον κόσμο τη δίνω κανένας δε τη θέλει.

 

(Σε Farshall λαμπάτο η Μη.Σι.Τριξ και η ΣπληνΆντερσον μην ξεχνιόμαστε)

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Γιατί ρε Βασίλη, και πώς θα νιώσω καλύτερα; Σε όλο τον κόσμο τη δίνω κανένας δε τη θέλει.

Γιατι ειπαμε ο ανατολικος κοσμος (εκτος αν ειναι Τζαπαν) τα τελευταια 5 χρονια εχει γινει θελκτικος στα κιθαρονια του Γιωργο..

 

Κ γιατι εισαι γκαντεμης. Δυο χρονια μετα πηγαμε μαζι σε αυτο το μαγαζι κ ουτε τζαμ ναητ ειχε, ουτε Τζεη Βη Σκουαηερ

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Γιατί ρε Βασίλη, και πώς θα νιώσω καλύτερα; Σε όλο τον κόσμο τη δίνω κανένας δε τη θέλει.

 

Για βάλε φωτό να δούμε ...

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Καμμια δεκαετια μετα, οταν ηρθε το ιντερνετ κ μας εκανε ανθρωποι, μαθαμε πως αυτες οι Σκουαηαρ ειναι οι JV κ οχι μονο σκοτωνουν αλλα πλεον πουλιουνται για πλακα πανω απο 2 χιλιαρικα. Στο σπανιο δε πορτοκαλι χρωματακι μαλλον πανω απο 3. Συμπερασματα πολλα εχουν βγει απο αυτο το παραμυθι για μενα. Αλλα JV Squier με 300 ευρω δε θα ξαναβρω

1995 περνάω από τον Καγμάκη και βλέπω τη 1η  φωτό. Παθαίνω τη πλάκα μου (χωρίς να την παίξω). Ρωτάω πόσο; 600.000δρχ μου λέει. Τέλος πάντων πουλάω ότι είχα, δεν πήρα και τις 2 θήκες που είχε και τελικά τα βρίσκουμε στα 500. Κάνω πολλά live μ' αυτή, την έσκισα.

Μετά από χρόνια έρχεται ο θείος μου και μου λέει σου έφερα μια Στραντιβάριους (jv83). Τη βλέπω την παίζω γι' αρκετο καιρό και δεν μπορούσα να δεχτώ ότι ήταν ισαξια - καλύτερη ή ότιδήποτε άλλο και την πούλησα. Μέγα σφάλμα. Κανείς δεν μπορούσε να διακρίνει ποιά ήταν κάθε φορά.

 

https://www.fuzzfaced.net/40th-anniversary-stratocaster.html

 

https://reverb.com/uk/item/2833577-1983-squier-jv-stratocaster-sunburst

IMG_1343.jpg

Επεξεργασμένο από Nestoras
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Για βάλε φωτό να δούμε ...

Όχι. Για το καλό σας. Είναι ακουστική, απομίμηση ovation με ξηλωμένα τα πουλιά περικοκλάδες από πάνω γιατί δεν μπορούσα να τα βλέπω. Μπορεί να την ανεβάσω στο rotten κομ να σας στείλω λινκ εκεί.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nestoras είπε

 

Μετά από χρόνια έρχεται ο θείος μου και μου λέει σου έφερα μια Στραντιβάριους. Τη βλέπω την παίζω γι' αρκετο καιρό και δεν μπορούσα να δεχτώ ότι ήταν ισαξια - καλύτερη ή ότιδήποτε άλλο και την πούλησα. Μέγα σφάλμα. Κανείς δεν μπορούσε να διακρίνει ποιά ήταν κάθε φορά.

 

Εσενα σου το πε κιολας ο θειος πως ειναι Στραντιβαριους, αρα επρεπε να την ψιλιαστεις πως ειναι συλλεκτικη

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
24 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Μου απαντα, Γιαπωνεζικη squier, τη θες?

Με διάβασες πριν, ε, ε; 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου