Προς το περιεχόμενο

Δυτικός vs ανατολικός κόσμος, πάμε καλά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, LK είπε

Είναι σαν να λέμε το ίδιο είναι ένας πίκακας του Πικάσο με μια ζωγραφιά από το αφισόραμα, που ναι (αν τα δεις και αυτά σαν "εργαλεία", π.χ. να καλύψουν μια τρύπα σε έναν τοίχο) την ίδια δουλειά θα κάνουν.

Έστω ότι αυτή είναι η διαφορά μιας harley benton με μία custom shop Fender. 

Όμως για αυτούς που δεν είναι φανατικοί οπαδοί μιας μάρκας, η διαφορά των οργάνων made in USA με όλα τα υπόλοιπα μέρη τον κόσμο έχει μειωθεί πολύ. Αρα αν ο Πικάσο σου πουλάει τον πίνακα του πέντε εκατομμύρια ευρώ και ο Παπαδημητρίου 2.000 ευρω και το μάτι σου δε μπορεί να καταλάβει τη διαφορά, γιατί να τα δώσεις;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Έστω ότι αυτή είναι η διαφορά μιας harley benton με μία custom shop Fender. 

Όμως για αυτούς που δεν είναι φανατικοί οπαδοί μιας μάρκας, η διαφορά των οργάνων made in USA με όλα τα υπόλοιπα μέρη τον κόσμο έχει μειωθεί πολύ. Αρα αν ο Πικάσο σου πουλάει τον πίνακα του πέντε εκατομμύρια ευρώ και ο Παπαδημητρίου 2.000 ευρω και το μάτι σου δε μπορεί να καταλάβει τη διαφορά, γιατί να τα δώσεις;

1. Καταρχάς σε ένα έμπειρο μάτι (χέρι) οι διαφορές είναι κατανοητές.  (και άλλο να βλέπεις έναν πίνακα ζωγραφικής από κοντά και άλλο σε φωτογραφίες......(δεν καταλαβαίνεις τίποτα από τις τελευταίες).

2. Αν δεν υπήρχε ο ΠικάσοΣ (έχει σημασία κυρίως το ΠΟΤΕ το έκανε και φυσικά το ΤΙ έκανε) δεν θα υπήρχε ο Παπαδημητρίου (υπαρκτός είναι αυτός; αν ναι, ας με συγχωρέσει δεν τον ξέρω). Κατ' ακολουθία αν δεν υπήρχε ο Leo ή ο Les , πολύ πιθανό το μόνο έγχορδο που θα ξέραμε ακόμα είναι το μπουζούκι (μπορεί και όχι , αλλά δεν θα μάθουμε ποτέ) .

Αυτά είναι 2 επιχειρήματα (υπάρχουν κι άλλα) που δικαιολογούν το αυξημένο κόστος, αλλά αυτά είναι και μετρήσιμα σχετικά. .

Τώρα αν με ρωτάς προσωπικά (και όχι γενικά),, αν τα είχα, θα τα έδινα.

Δεν τα έχω ούτε για Πικάσο αυθεντικό, ούτε για statocaster του 54.

Παρ΄όλα αυτά ούτε με χαλάει που έχουν όσο έχουν, ούτε ότι τα δίνουν κάποιοι που τα έχουν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να διασαφηνίσουμε τους όρους που κάνουμε την κουβέντα.

Αν το πάμε στο "¨όλα είναι μάταια" και στο "δεν θέλει και πολλά ο άνθρωπος για να ζήσει", η αλήθεια είναι ότι έτσι είναι..... ψωμί και νερό χρειαζόμαστε μόνο.

Στα λυμένα και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και με το Λάκη από πάνω αλλά π.χ. το γεγονός ότι πωλούνται (πανάκριβα) επίτηδες φθαρμένα όργανα, είναι μια διαστροφή άνευ προηγουμένου. Και το λέω εγώ που μου αρέσουν όλα αυτά. Δηλαδή αν πηγαίναμε στα τέλη τις δεκαετίας του 1950 στο εργοστάσιο της Fender και τους δείχναμε τι πωλείται τώρα και σε τι τιμές, θα έπεφτε επικίνδυνο για την υγεία τους γέλιο.

 

Το γεγονός ότι οι ηλεκτρικοί έγχορδοι (τουλάχιστον) έχουμε μια ανωμαλία στον εγκέφαλο η οποία γίνεται προϊόν ακραίας εμπορικής εκμετάλλευσης ενώ πολλοί από εμάς γνωρίζουμε ότι πρόκειται για ανωμαλία, και δε μας νοιάζει, αποτελεί ιδανικό πεδίο κοινωνιολογικής μελέτης. 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Jazzjoker είπε

Συμφωνώ και με το Λάκη από πάνω αλλά π.χ. το γεγονός ότι πωλούνται (πανάκριβα) επίτηδες φθαρμένα όργανα, είναι μια διαστροφή άνευ προηγουμένου. Και το λέω εγώ που μου αρέσουν όλα αυτά. Δηλαδή αν πηγαίναμε στα τέλη τις δεκαετίας του 1950 στο εργοστάσιο της Fender και τους δείχναμε τι πωλείται τώρα και σε τι τιμές, θα έπεφτε επικίνδυνο για την υγεία τους γέλιο.

 

Το γεγονός ότι οι ηλεκτρικοί έγχορδοι (τουλάχιστον) έχουμε μια ανωμαλία στον εγκέφαλο η οποία γίνεται προϊόν ακραίας εμπορικής εκμετάλλευσης ενώ πολλοί από εμάς γνωρίζουμε ότι πρόκειται για ανωμαλία, και δε μας νοιάζει, αποτελεί ιδανικό πεδίο κοινωνιολογικής μελέτης. 

Προσωπικά εγώ όλα αυτά είμαι σε μια ηλικία και φάση (έχει σημασία αυτό) που τα θεωρώ μπούρδες.

Και τις κιθάρες και τους πικάσο.

Παρ΄' όλα αυτά , αν είχα τα λεφτά και μου περίσσευαν θα τα έπαιρνα.

Τουλάχιστον είναι χειροπιαστά και πολύ πιο καλά από άυλες λογιστικές εγγραφές ή χαρτιά (χαρτονομίσματα).

Από την άλλη σε καμία περίπτωση δεν θα τα έδινα ως αυτοσκοπό.

Π.χ. θα προτιμούσα να μην δουλεύω π.χ. 6 μήνες παρά να δουλέψω για να βγάλω $$$ να πάρω κάτι ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

αλλά π.χ. το γεγονός ότι πωλούνται (πανάκριβα) επίτηδες φθαρμένα όργανα, είναι μια διαστροφή άνευ προηγουμένου.

 

δεν ειναι κατι καινουργιο αυτο ,στην επιπλοποιία εφαρμοζεται εδω και πολυ καιρο....

 

ολοι για μια πατινα ζουμε 😅

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω διαφωνω με τον LK, διαφωνω καθετα.

 

 ΟΚ, εχουν ενα καπελο τα μουσικα οργανα, αλλα δεν ειναι ΤΟΣΟ απατη οσο τα επιπλα,😆 τα επιπλα ειναι Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ της απατης, μιλαμε για κοροιδιλικι level 9000, το επομενο βημα ειναι οι πυραμιδες- αεροπλανακι και οι επιστολες του Ιησου.

 

 Επισης, ο Πικασο και οι κιθαρες του 50 πανε σε αλλη φαση, μιλαμε για συλλογες τεχνης και σπανιων αντικειμενων. Αυτο ειναι θεμα επενδυσης, δεν ειναι δηλαδη οτι θα παρεις την κιθαρα του 50 υπερπανακριβη γιατι ειναι υπερκαλυτερη απο μια καινουργια, ισα ισα μπορει να μην ειναι καν λειτουργικη. Ειναι αλλο ζητημα αυτο.

 

 

 Αλλα η standard USA strat που παει πλεον πανω απο 2 χιλιαρικα, εκει πληρωνεις τα καπελα. Ουτε συλλεκτικη αξια πληρωνεις ουτε καμια καλλιτεχνικη αξια, πληρωνεις καθαρα το ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 

 Αλλα η standard USA strat που παει πλεον πανω απο 2 χιλιαρικα, εκει πληρωνεις τα καπελα. Ουτε συλλεκτικη αξια πληρωνεις ουτε καμια καλλιτεχνικη αξια, πληρωνεις καθαρα το ονομα.

Σε αυτές πληρώνεις αξία μεταπώλησης .....και ενδεχόμενη συλλεκτική αξία.

Φυσικά μπορεί να πέσεις έξω και στα δύο...αλλά έτσι είναι ο καπιταλιΖμός που λέει και ο Μπάϊτενζ...

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εχουν οντως αξια μεταπωλησης, εχουν και πιθανη συλλεκτικη αξια, οντως. Εχουν ομως και ενα καπελο 30% που μπηκε απο την εταιρια πριν λιγo καιρο επιπλεον στο καπελο που ηδη ειχαν.

 

 Αρα ειναι τσιμπημενες και υπερτιμημενες. Αλλα εχουν και καποια πλεονεκτηματα.

 

 Το σημαντικοτερο για μενα ειναι το ψυχολογικο, ειναι μεγαλη υποθεση. Ξενοιαζεις ρε παιδακι μου, πας παρακατω. Λες τελος, οτι ηχο ειχα να παρω απο την κιθαρα τον πηρα, ας ψαξω τα υπολοιπα τωρα 😆

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 λεπτά πριν, manosx είπε

 Εχουν οντως αξια μεταπωλησης, εχουν και πιθανη συλλεκτικη αξια, οντως. Εχουν ομως και ενα καπελο 30% που μπηκε απο την εταιρια πριν λιγo καιρο επιπλεον στο καπελο που ηδη ειχαν.

 

 Αρα ειναι τσιμπημενες και υπερτιμημενες. Αλλα εχουν και καποια πλεονεκτηματα.

 

 Το σημαντικοτερο για μενα ειναι το ψυχολογικο, ειναι μεγαλη υποθεση. Ξενοιαζεις ρε παιδακι μου, πας παρακατω. Λες τελος, οτι ηχο ειχα να παρω απο την κιθαρα τον πηρα, ας ψαξω τα υπολοιπα τωρα 😆

Μα φυσικά είναι και ψυχολογικό.

Είπα αν δεις την κιθάρα μόνο σαν εργαλείο...η harley benton είναι άψογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου