Προς το περιεχόμενο

Δυτικός vs ανατολικός κόσμος, πάμε καλά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν ήταν φενδερ

ήταν diamond

Ενα διαμάντι τεχνολογίας toy 1974-75

tokai δεν βγαζουν πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

tokai δεν βγαζουν πια?

τώρα? δεν ξέρω

τότε βγάζανε, αλλά δεν ήταν ωραίο το όνομα.

Ενώ diamond....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ThomasSot είπε

Παντως εγω αδερφια προσωπικα, οσες κιθαρες σκουεαρ η αλλες ανατολικες εχω παιξει (και εχω παιξει πολλες) σαν την φθηνοτερη αμερικανικη φεντερ, καμμια δεν ηταν. Μιλαμε για κιθαρες οπως τις περνεις απο το μαγαζι και οχι οπως τις τροποποιεις.

 

Κατα τα αλλα εγω ειμαι με το Σαμη τον Παραγκα.....

Οι σκουαιερ οι τωρινές ναι (ακόμα κ οι πιο ακριβές που είναι κ μια χαρα κ φτηνές σε σχέση με το Αμέρικα) λογικό είναι να μην παίζουν σαν Αμερικανες. Βέβαια δεν έχουν κ σχέση με τα καυσόξυλα που παίρναμε για εντρυ λεβελ πριν δύο δεκαετίες. Είναι τίμια όργανα, που αν λάβεις υπόψη την τιμή , γίνονται.... Σουπερ

 

Οι σκουαιερ μέσα 80 (τζαπαν) λίγο πριν ξεκινησει η Fender japan κάνουν πολλες Αμερικανικές να κλαίνε. Κ όχι τα φτηνότερα μοντέλα..

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι MIJ reissue ήταν και είναι εξαιρετικές κιθάρες από αποψη κατασκευής αλλά είχαν ,έχουν 2 θέματα

1.ηλεκτρικα (διακόπτες,ποντεσιομετρα) της πλάκας

2.μαγνητες πολύ μέτριους (με εξαίρεση τα μοντέλα με US Fender μαγνητες)

Επίσης πρέπει να σου αρέσουν τα vintage frets (δεν τα μπορώ προσωπικά) και το 7,25 radius ( μια χαρά) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Οι MIJ reissue ήταν και είναι εξαιρετικές κιθάρες από αποψη κατασκευής αλλά είχαν ,έχουν 2 θέματα

1.ηλεκτρικα (διακόπτες,ποντεσιομετρα) της πλάκας

2.μαγνητες πολύ μέτριους (με εξαίρεση τα μοντέλα με US Fender μαγνητες)

Επίσης πρέπει να σου αρέσουν τα vintage frets (δεν τα μπορώ προσωπικά) και το 7,25 radius ( μια χαρά) 

Εχω MIJ του 1988.

1. Επιβεβαιώνω....το άλλαξα και έβαλα USA

2. Τους αλλαξα και έβαλα custom shop 69.

 

Πλέον δεν την αλλάζω με καμια USA.

Υ.Γ. Θυμάμαι στα 80s εβλεπα κάτι προσπέκτους Tokai και μου ετρεχαν τα σάλια.....

Υ.Γ 2 εγω καυ$%%$ω που γραφει Made In Japan και λόγω discontinued

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Οι MIJ reissue ήταν και είναι εξαιρετικές κιθάρες από αποψη κατασκευής αλλά είχαν ,έχουν 2 θέματα

1.ηλεκτρικα (διακόπτες,ποντεσιομετρα) της πλάκας

2.μαγνητες πολύ μέτριους (με εξαίρεση τα μοντέλα με US Fender μαγνητες)

Επίσης πρέπει να σου αρέσουν τα vintage frets (δεν τα μπορώ προσωπικά) και το 7,25 radius ( μια χαρά) 

Συμφωνώ. Υπάρχουν κ άλλες εκτός από τις ριισιου. Με πιο μοντέρνα σπεξ. Αν βάλουμε κ Τοκαι, κ όλες τις άλλες στο παιχνίδι τότε οι επιλογές πληθαίνουν κ καλύπτουν όλα τα γούστα (Μονο σε archtop δεν έχω ιδέα τι παίζει).

 

 Αναφερθηκε πριν ο @ThomasSot σε squier κ δε κατάλαβα αν σε αυτό μέσα περιλαμβάνει κ τις 80s squier κ ειδικά τα early μοντέλα, που ουσιαστικά ήταν αυτό που μετά έγινε fender japan όταν ξεκαθάρισε το τοπίο . 

 

 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυο affinity του 2013 και 2015 που έχω πάρει μέσα από περίπου 10 συνολικά που δοκίμασα βγήκαν εξαιρετικές.

Ακόμα και οι αρχικοί μαγνήτες ήταν πολύ τίμιοι, αν και αμέσως με ξεσήκωσε ο @Superfunk που μου χάρισε τον πρώτο bill lawrence και έκτοτε τους άλλαξα και στις δυο.

Τουλάχιστον η κόκκινη τελε είναι η goto κιθάρα μου. Ακόμα και σήμερα 1.5 χρόνο μετά την Brent Mason και μετά από 45 χρόνια με την dlx.

Όχι ότι είναι καλύτερη απ αυτές, απλά είναι πιό ελαφριά από την dlx και σίγουρα δεν φοβάμαι μην την κοπανήσω όπως πχ φοβάμαι την Mason.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δυο affinity του 2013 και 2015 που έχω πάρει μέσα από περίπου 10 συνολικά που δοκίμασα βγήκαν εξαιρετικές.

 

Και εμένα η affinity tele που εχω του 2010.....μου αρέΖει πάρα πολύ.....τελειο οργανάκι.....εκλεκτόν...και την πηρα 150 ευρώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

αν σε αυτό μέσα περιλαμβάνει κ τις 80s squier κ ειδικά τα early μοντέλα,

 

Οχι δεν αναφερθηκα σε αυτες.Αυτες δεν τις γνωρισα καθολου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Συμφωνώ. Υπάρχουν κ άλλες εκτός από τις ριισιου. Με πιο μοντέρνα σπεξ

 

Τώρα ναι ,τοτενες αυτές οι πιο μοντέρνες ήταν πολύ μέτριες κιθάρες με φτηνά ηλεκτρικά και hardware 

Κατασκευαστικα φυσικά τέλειες όπως και κάθε τι ασιατικό....ακόμα και τώρα οι Αμερικανοί δεν έχουν μάθει να χρησιμοποιουν cnc και έχουν neck gaps ακόμα και σε CS shop κιθάρες...

 

Αλλα αυτό ισχύει σε όλα τα US όργανα...στα Drums να δεις τι γίνεται...δωνεις ένα χιλιάρικο για Ludwig black beauty και είναι...ΣΤΡΑΒΟ το bearing edge και δεν κουρδίζει με τίποτα.... παιρνεις κινεζικό Yamaha του εκατοσταρικου και είναι τέλειο...

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου