Προς το περιεχόμενο

Κλιμακες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδες!!!Θα ηθελα να σας ρωτησω οι κλιμακες φρυγια,λυδια κλπ. μπορουν να συνδιαστουν με καποιες πεντατονικες? επισης οι κλιμακες αυτες εχουν καποιους συνδιασμους μεταξύ τους?πχ μπορω να παιξω ντο ντοριαν με λα φρυγια? ή υπαρχει καποιος "νόμος" που πανε πακετο?Αυτά,ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όλοι οι τρόποι λειτουργούν κάτω από κάποιους κανόνες και μπορούν να γίνουν πολλοί συνδυασμοί. Ζητάς όμως απάντηση ενός thread σε ένα ζήτημα που συνήθως απαιτεί χρόνια ενασχόλησης. Για αρχή μάθε τους τρόπους παιχτικά, δηλαδή να τους "έχεις στα χέρια σου" ως δαχτυλοθεσία και μετά αγόρασε κάποιο βιβλίο σύγχρονης αρμονίας (όχι κλασσικής γιατί περιορίζεται αποκλειστικά στο τονικό σύστημα). Αυτά θα σου πάρουν κάποιο καιρό για να κάνεις ένα καλό ξεκίνημα. Μετά υπομονή να έχεις και να ασχολείσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρονια στη κιθάρα και ξέρω τις δακτυλοθεσιες απ'εξω.Πήγαινα μουσική για 3χρόνια από το 97 ως το 99 αλλά με φάγανε οι πανελλαδικες και αναγκαστηκα να εγκαταλειψω για 1 χρονο.Μετά έφυγα απο τον τοπο μου και έφυγε ο δασκαλος για εξωτερικο(η γκαντεμια συνεχιστηκε).Τεσπα, μπορειται να μου προτεινεται κάποιο βιβλίο?είχα ενα μπαλταζανης και ενα μαυρο με πρασινα γραμματα Berkley (a modern method for guitar volume 1).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχισε για αρκετο καιρο το βιβλιο του Μπαλταζανη και παραλληλα βρες το "Μουσικη θεωρια" του ιδιου...

 

ΥΓ. Ο δασκαλος σου ηταν ο Αδαμαντηδης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πάρουμε τον ιονικό τρόπο από C, δηλαδή την C ματζόρε

 

Οι νότες είναι όλες φυσικές( C D E F G A B C).

Κάθε νότα λέγεται βαθμίδα

 

Aν τώρα ξεκινήσεις την ίδια κλίμακα (με τις ίδιες νότες) από D, δηλαδή D E F G A B C D, τότε αυτός ο τρόπος λέγεται δωρικός.

 

Αν κάνεις το ίδιο για E (E F G A B C D E) λέγεται φρύγιος (πολλοί το λένε και ουσάκ αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο)

 

Αντίστοιχα για F λέγεται λύδιος

Για G μιξολύδιος

Για A λέγεται αιολικός ή φυσική μινόρε

Για B λέγεται λόκριος

 

Τα ακκόρντα σε κάθε βαθμίδα βγαίνουν με τον κανόνα 1-3-5, δηλαδή F λύδια δίνει ματζόρε ακκόρντο κτλ

 

Όταν τώρα η κλίμακα είναι C ματζόρε και το ακκόρντο που παίζει σε μια δεδομένη στιγμή είναι F, τότε εσύ μπορείς να παίξεις F λύδια.

 

Με μια μπακάλικη σκοπιά ξεκινάς την C από την 4η βαθμίδα, δηλαδή τη νότα F και σκέφτεσαι ότι παίζεις κλίμακα C ενώ παίζεις F λύδια.

 

Μπορείς να παίξεις και C πεντατονική ματζόρε, C πεντατονική μινόρε αν σου το επιτρέπει το κομμάτι.

 

Τα παραπάνω είνα μια απλή επεξήγηση.

Αν εμβαθύνεις κι άλλο γίνεται πιο ενδιαφέρον.

 

in oder aus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απλα θα σου προτεινα...Όχι over-thinking :lol:

Aν κατι σου ακουγεται ωραια στο αυτι,ολα τα αλλα ειναι περιττα!

Αφηνω τα πιο εξειδικευμενα σε αλλα μελη που γνωριζουν...

Να και ενας καλος μπουσουλας :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι το over-thinking είναι μαλακία και σου κόβει πολύ παίξιμο.

 

Απλά πιστεύω ότι έρχεται σιγά σιγά μέσω της μελέτης.

 

Προσωπικά σε ότι αφορά μινόρε, αρμονικό μινόρε, μελωδικό μινόρε, ματζόρε, πεντατονικές δεν σκέφτομαι καθόλου.

 

Όχι επειδή είμα ιδιοφυία αλλά επειδή τις έχω λιώσει κατά καιρούς

 

Και τώρα μου βγαίνουν αυθόρμητα

 

bang bang in other man anus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ο Βασιλης, που το καταλαβες?από πατρα είσαι?

 

 

Οχι, απλα ημουν για ενα χρονο στην Πατρα και ετυχε να κανω μερικα μαθηματα με τον Βασιλη, αλλα εχει εντυπωθει στη μνημη μου οσο λιγα ατομα στη ζωη μου...

τι τυπος ηταν αυτος ρε πουστη μου!! :lol:

 

Τελικα τον πηγε η γυναικα Αγγλια ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου