Προς το περιεχόμενο

Αγορά μπαγλαμά


TeoMsd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, TeoMsd είπε

Καλησπέρα,έχω ψηθεί να αγοράσω μπαγλαμά και να μάθω μόνος μου να παίζω γιατί μαρέσει ο ήχος του και το πώς παίζει συν ότι μαρεσει και η διαδικασία αυτή και σαν ασχολία όταν αράζω.δεν θέλω να διαθέσω πάνω από 100 100κατι ευρώ για αρχή τουλάχιστον και έχω βρει αρκετούς κάτω από 100ευρω που εχουν και καλές αξιολογησεις πχ https://www.skroutz.gr/s/36896601/Μπαγλαμάς-Bouzouki-Lab-6-χορδος-Οξιά-Καπάκι-από-έλατο-Γερμανίας-ταστιέρα-οξιά-σώμα-από-πόπλαρ.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share  

Τον συγκεκριμενο τον εχω παρει και πιστευω για τα λεφτα του δεν θα βρεις καλλιτερο...

Πολυ δυνατος και ωραιος ηχος 

Τον ιδιον τον εμπορευεται μεγαλο καταστημα μουσικων οργανων σε διπλασια τιμη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, TeoMsd είπε

Μια τελευταία απορία,στον τζουρά το ρεπερτόριο και ο τρόπος που παίζεις ένα τραγούδι είναι ακριβώς το ίδιο με το τριχορδο μπουζούκι και απλά έχεις λιγο πιο οξύ ήχο; Ευχαριστώ προκαταβολικά 

 

Ακριβώς το ίδιο ειναι. Απλά ο τζουράς έχει πιο μαλακο και γλυκό ήχο. Έχει τον δικό του ήχο.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γνωμη; Καλός ήχος; Ρωτάω γιατί δεν έχω εμπειρία να αναγνωρίζω,είναι κατασκευή Πολυδώρου φθηνός 150 ευρώ

21 ώρες πριν, rockhead είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος δεν είναι το σημαντικότερο. Πιο βασικό είναι η κατασκευή. Να είναι ενισχυμένο, με κάποιον τρόπο, το μανίκι ώστε να μη σου σκευρώσει (στην γλώσσα των μπουζουκσήδων) πχ σε ένα έτος. Επίσης, σημαντικό να είναι και ευκολόπαιχτο.

Ως άπειρος, δεν είσαι σε θέση να κρίνεις το πρώτο, και σε μεγάλο βαθμό το δεύτερο. Ο ήχος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά είναι κάτι αναμενόμενο για τα λεφτά αυτα.

Εμπιστεύσου τα χέρια σου, και πήγαινε να δοκιμάσεις από κοντά 3-4 διαφορετικές επιλογές. Εάν πας με παρέα (που να γνωρίζει 5 πράγματα), ακόμα καλύτερα. Μην κρίνεις εξ' αποστάσεως, καθώς είναι ρίσκο.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Φίλε μου επειδή και εγώ έχω μπαγλαμά δεν είναι όργανο που θα μάθεις να παίζεις καθώς όπως σου είπαν έχει πολλούς περιορισμούς είναι αρκετά δυσκολοπαιχτο όργανο λόγο μεγέθους. Εξάλλου ο ρόλος του είναι πιο πολύ να γεμίζει τον ήχο πάνω από αλλά παραδοσιακά όργανα. Το καλύτερο είναι το μπουζούκι η τζουρας. 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου