Προς το περιεχόμενο

Βαρέθηκα πια στη Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, LK είπε

Καλά, αστον να λέει.

Ασε την Αθηνά, η Αθηνά είναι χωνευτήρι.

Η Ζαλονίκη είναι παράδεισος , μικρή πόλη, εύκολη με όλα το κονφορ.

Η Κοζάνη είναι μια τυπική επαρχιακή πόλη με όλες τις ευκολίες της επαρχίας.

ναι αλλά χωρις μετρο

 

συν Αθηνά και χείρα κίνει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, dimsonic είπε

ναι αλλά χωρις μετρο

 

 

Θα στο κάνουν και το μετρο φαγώθηκες...

Τι να το κάνετέ βέβαια.....Να πάτε καλαμαριά - Βενιζέλου......αυτό το κάμεις με τα πόδια....και αν πιάσεις και παραλία ή Β. Ολγας που λατρεύω, είναι ψυχοθεραπεία.

Σαφώς η ωραιότερη πόλη της Ελλάδος η Ζαλονικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ναι αλλά χωρις μετρο

 

Με αυτό το έργο, και το φράγμα το δικό μας εδώ του Ασωπού θα ασχοληθώ στο βιβλίο "Βασκανία και ρήγματα στο χωροχρονικό συνεχές - Υπερβατική Τοπολογία" με υπότιτλο "Βρείτε εύκολα τις χαμένες σας πένες"

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Πολύ ενδιαφέρον θέμα και φοβερή συμμετοχή, παρα τα γνωστά παρατράγουδα.

 

Εγω έχοντας ζήσει 12 συνεχή χρόνια εκτός Ελλάδας και τα υπόλοιπα 53 στην Αθήνα, εχω να πω πως ισχύουν τα εξής:

 

  1. Δεν σκεφτόμαστε όλοι με το μυαλό. Κοινό γνώρισμα του Έλληνα είναι ότι σκέφτεται με την καρδιά. Παρορμητικά συνήθως και όχι ορθολογικά. Εξ ου και οι μισές απαντήσεις στο ομολογουμένως συναισθηματικό ερώτημα του ΟΡ που αν προσέξατε είναι απο ανθρώπους που συνεχίζουν να ζουν εκεί που γεννήθηκαν.
  2. Επίσης, η ποιότητα ζωής διαφέρει δραματικά στην Ελλάδα από τόπο σε τόπο. Άλλο είναι να ζεις σε κωμόπολη όπου περπατάς ή οδηγείς σαν άνθρωπος τις μικρές αποστάσεις και ότι άλλο κάνεις έχει μικρότερες διαστάσεις διαπλοκής, καθυστέρησης, αρνητικής αντιμετώπισης από συνανθρώπους σου, ανύπαρκτης κοινωνικής υπηρεσίας απο το κράτος και όποιας μπούρδας καθημερινότητας... που στο κάτω - κάτω πας το μεσημέρι σε ένα δεκάλεπτο στην εξοχική ταβέρνα του Μήτσου, πίνεις τα ούζα σου, απολαμβάνεις τη φύση γύρω σου, πας σπίτι, κοιμάσαι και επιστρέφεις στη δουλειά αναζωογονημένος για άλλο ένα τρίωρο. Μη πω για τις εξόδους ΣΚ ή την πιθανότητα να έχεις σπίτι με αυλή... Αυτή είναι ζωή στην Ελλάδα με ανάσες.
     Έλα να το κάνεις αυτό στην Αθήνα και θα καταλάβεις γιατί δουλεύουν 9-5 και ταξιδεύουν 2 ώρες προς και από τη δουλειά. Φύση... βλέπεις από τις ταράτσες στον Υμηττό και απολαμβάνεις φασαρία, σκουπίδι απο τον γείτονα, κακή εξυπηρέτηση απο κάθε δημόσια υπηρεσία και για να πας ενα ΣΚ να συνέλθεις, γίνεσαι είδηση ως "πανικός στα διόδια Ελευσίνας". Αυτό και όλα αυτά που ανέφερε ο @dimsonic για τη Θεσσαλονίκη, αποκαλείται απάνθρωπη πόλη. Όλοι ζούμε το ένα ή το άλλο. 

Επίσης, ξέρω απο ελληνικές κοινότητες στη ξενιτιά και πως νοσταλγούν την επιστροφή τους και μάλλον ο @solega συναισθηματικά ορμώμενος έχει πάρει την απόφαση του. Οπότε απο εμένα είναι, "έλα στην πατρίδα φίλε, απλά μη νομίζεις πως άλλαξε κάτι (πολύ λίγα) αλλά έχει μεγάλη σημασία φυσικά το που θα ζήσεις". Η Κοζάνη μου ακούγεται καλή περίπτωση πάντως.😉 

 

Αυτό ακριβώς. Δε νομίζω ότι άλλος κατάλαβε όσο εσύ την κατάσταση. Εγώ δεν είπα ότι δεν ξέρω την κατάσταση στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Παιδιά υπάρχει κόσμος όποιος δεν παίρνει 800 €

Υπάρχει κόσμος όποιος ζει στην Ελλάδα και δουλεύει διαδικτυακά .

Απλά επαναλαμβάνω κάτι κι ας γίνομαι κουραστικός διότι δεν μπορούν να το αντιληφθούν οι περισσότεροι εδώ μέσα. Όλοι εσείς που θα σκίζατέ τα διαβατήρια σας αν μπορούσατε για να φύγετε δεν έχετε διανοηθεί το πόσο μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα στην πορεία. Οι περισσότεροι μιλάτε εκ του ασφαλούς έχοντας ζήσει μόνο στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Κάτι έχεις μπερδέψει εσύ.

Έχουμε οικογενειακή διακυβέρνηση, ηλεκτρονική συνταγογράφηση, και άϋλο γιατρό.

Εχουμε και αυτό. Είμαστε και ψηφιακοί και αναλογικοί. Γιατρούς έχουμε πάρα πολλούς. Θέσεις να τους καλύψουμε δεν έχουμε. Άκου φίλος 😊 θα σου πω κάτι και μπορεί να παρεξηγηθώ από τους οπαδούς της νορμας της πολυειδικοτητας, τεχνοεξειδικευσης, πολυφαρμακειας, εναλλακτικής, ρεφλεξιολογιας κλπ. 

 Τρώγε καλά φροντίζοντας για το σωστό βάρος σου, , απεβαλλε τα πολλά άγχη γισ ανούσια πράγματα , γυμνασου συστηματικά και κόψε το κάπνισμα  και τα νοσοκομεία θα βαραγαν μύγες. Θα είχε βαρέσει τριπλό κανόνι το συνταξιοδοτικο. 

 Κοψτε τις ζαχαρες και τα τηγανητά και τις μαγιονεζες εκεί. Αντε.... Αντε μπράβο 😂😂😂😂 Χαχαχαχα 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

 Τρώγε καλά φροντίζοντας για το σωστό βάρος σου, , απεβαλλε τα πολλά άγχη γισ ανούσια πράγματα , γυμνασου συστηματικά και κόψε το κάπνισμα  και τα νοσοκομεία θα βαραγαν μύγες. Θα είχε βαρέσει τριπλό κανόνι το συνταξιοδοτικο. 

 

 

Κώστα μου θα σου δώσω μια συμβουλή.

Βρες μια δουλειά να βγάζεις 15 χιλιάρικα την μέρα, και να είσαι σίγουρος ότι θα μπορείς να πάρεις όποιο συνθεσάιζερ θέλεις.

14 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

Με αυτό το έργο, και το φράγμα το δικό μας εδώ του Ασωπού θα ασχοληθώ στο βιβλίο "Βασκανία και ρήγματα στο χωροχρονικό συνεχές - Υπερβατική Τοπολογία" με υπότιτλο "Βρείτε εύκολα τις χαμένες σας πένες"

 

Να ντα δώσεις στον Βελόπουλο να ντα πουλήσει στην τελεόραση, μαζί με την αυτοβιογραφία του Ιησού, να χεστείς στο τάλαρο.

Μέχρι κι εγώ θα ντα παραγγείλω ασούμε.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

Άλλο είναι να ζεις σε κωμόπολη

 

57 λεπτά πριν, LK είπε

Η Κοζάνη είναι μια τυπική επαρχιακή πόλη με όλες τις ευκολίες της επαρχίας.

 

ρε πεΔγια εδω βαρΓιεται στο ΜΟΝΑΧΟ....στην κωμοπολη και στην Κοζανη θα αΦτοκτoνισει (εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα αν με εδιΩχναν απο την ΥΠΕΡΟΧΗ ΑΘΗΝΑ και με εστελναν εκεI

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι (φαντάζομαι λέω) ότι και με μια φορά θα το πιάναμε το νόημα.

 

EDIT: Ώπα, εντάξει, έφτιαξε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, solega είπε

Υπάρχει κόσμος όποιος ζει στην Ελλάδα και δουλεύει διαδικτυακά

 

Αυτό είναι το ιδανικό, αν μπορεί να το κάνει έστω ένας από τους δυο ελάτε Ελλάδα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Ο κουνιάδος μου που είναι Ουαλός με το που ξεκίνησε η κουλτούρα του work from home δεν έχασε δεπτερόπλεπτο για να έρθει να ζήσει (και αυτός) εδώ (στο τσακ προλαβε την γραφειοκρατεία της εφαρμογής του brexit...)

 

Από εκεί και περα συμφωνώ με τον @LK

Ιδιόκτητο σπίτι (ειδικα τώρα που τα ενοίκαι ανεβαίνουν) και όχι Αθήνα (αν ήταν να επιλέξουμε Αθήνα ή το χωριό της δικιάς μου στην Ουαλία, θα διάλεγα το δεύτερο και ας κοιμόμουνα από τις 21:00 και ας είχα μόνη παρέα τα λάμα και τα πρόβατα που βοσκούν στα τριγύρω cottages)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lord_Goumis είπε

 

και ας είχα μόνη παρέα τα λάμα και τα πρόβατα που βοσκούν στα τριγύρω cottages)

 

 

Περιγράφεις μια ειδυλλιακή κατάσταση που για τους περισσότερους από μας είναι ουτοπία.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου