Προς το περιεχόμενο

Βαρέθηκα πια στη Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, LK είπε

Αργία σήμερα ήταν μόνο για ΔΥ. Όλα τα άλλα ανοιχτά ήταν.

Όχι όλα. Πχ, η αγαπημένη μου Αναστασία Γιάμαλη που έχει κάθε βράδυ εκπομπή στο KONTRA σήμερα μας άφησε μόνους.😕 Κι άντε τώρα να βρω εγώ αλλού μια "παρεμβατική, εναλλακτική και απαλλαγμένη από τα στερεότυπα ανεξάρτητη πολιτική εκπομπή"...🙄

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K mk2 είπε

Όχι όλα. Πχ, η αγαπημένη μου Αναστασία Γιάμαλη που έχει κάθε βράδυ εκπομπή στο KONTRA σήμερα μας άφησε μόνους.😕 Κι άντε τώρα να βρω εγώ αλλού μια "παρεμβατική, εναλλακτική και απαλλαγμένη από τα στερεότυπα ανεξάρτητη πολιτική εκπομπή"...🙄

Όλο το προβεβελημένο προσωπικό όλων των καναλιών έλλειπε σήμερα. Επίσης ήταν κλειστές όλες οι εταιρείες που έχουν σχέση με Marketing, ή Περιοδικά κλπ. Οπως είπα, σήμερα άραξαν πολλοί και το ξέρω από το γεγονός ότι δέχθηκα μόνο ένα τηλεφώνημα (συνήθως έχω γύρω στα 20).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, trolley είπε

Αφού θέλεις να είσαι ακριβής, ορίστε.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_number_of_public_holidays

 

 

 

 

 Οριστε ρε solega, ποια Ελλαδα και ποια Γερμανια, ΝΕΠΑΛ ΜΟΝΟ λαιμαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, trolley είπε

Όλο το προβεβελημένο προσωπικό όλων των καναλιών έλλειπε σήμερα. 

Ευτυχώς ο Αρναούτογλου είναι μαγνητοσκοπημένος...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αγαπημένες μου φίλες, για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, η ζωή στο γερμανιστάν σήμερα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με ότι νομίζουν οι περισσότεροι, ή με αυτά που τους έχουν πει κάποιοι φίλοι, γνωστοί, συγγενείς κλπ. Η καλή εποχή ήταν μέχρι και πριν κάποια (αρκετά) χρόνια, πλέον το πράγμα έχει ξεπέσει ΠΑΡΑ πολύ. Πολύ απλά ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και εκπαίδευση είναι ανύπαρκτα, και ο ρατσισμός έχει φουντώσει παντού. Πλέον για να αντιμετωπίζεσαι σαν ίσος θα πρέπει να τσακώνεσαι και να απειλείς με δικηγόρους (εκεί οι γερμανοί χέζονται και κάνουν reset) όλη την ώρα. Δουλειές υπάρχουν φυσικά, λεφτά όχι και τόσο, ευτυχώς που υπάρχουν τα επιδόματα γιατί αλλιώς (πάρα) πολλοί θα έμεναν δίχως θέρμανση. Με λίγα λόγια, αν ΔΕΝ έχετε οικογένεια, και βλέπετε την Γερμανία σαν αρπαχτή, σας δίνουν πολλά λεφτά και στην Ελλάδα σας κλαίνε οι ρέγγες και οι σαρδέλλες, ναι βεβαίως να έρθετε. Επίσης οι συντάξεις είναι αστείο, αν δεν κάνεις επιπλέον ιδιωτική θα πάρεις κάνα χιλιάρικο, το οποίο θα είναι ίσα-ίσα για το νοίκι σου, θα παρακαλάς το κράτος για επιδόματα και θα ψάχνεις και για μπουκάλια στα σκουπίδια να τα επιστρέψεις να πάρεις κάνα ψιλό (μην γελάτε, έχω δει κουστουμάτους να το κάνουνε). ΑΦΤΑ.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kwstas79 είπε

Πάντως αγαπημένες μου φίλες, για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, η ζωή στο γερμανιστάν σήμερα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με ότι νομίζουν οι περισσότεροι, ή με αυτά που τους έχουν πει κάποιοι φίλοι, γνωστοί, συγγενείς κλπ. Η καλή εποχή ήταν μέχρι και πριν κάποια (αρκετά) χρόνια, πλέον το πράγμα έχει ξεπέσει ΠΑΡΑ πολύ. Πολύ απλά ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και εκπαίδευση είναι ανύπαρκτα, και ο ρατσισμός έχει φουντώσει παντού. Πλέον για να αντιμετωπίζεσαι σαν ίσος θα πρέπει να τσακώνεσαι και να απειλείς με δικηγόρους (εκεί οι γερμανοί χέζονται και κάνουν reset) όλη την ώρα. Δουλειές υπάρχουν φυσικά, λεφτά όχι και τόσο, ευτυχώς που υπάρχουν τα επιδόματα γιατί αλλιώς (πάρα) πολλοί θα έμεναν δίχως θέρμανση. Με λίγα λόγια, αν ΔΕΝ έχετε οικογένεια, και βλέπετε την Γερμανία σαν αρπαχτή, σας δίνουν πολλά λεφτά και στην Ελλάδα σας κλαίνε οι ρέγγες και οι σαρδέλλες, ναι βεβαίως να έρθετε. Επίσης οι συντάξεις είναι αστείο, αν δεν κάνεις επιπλέον ιδιωτική θα πάρεις κάνα χιλιάρικο, το οποίο θα είναι ίσα-ίσα για το νοίκι σου, θα παρακαλάς το κράτος για επιδόματα και θα ψάχνεις και για μπουκάλια στα σκουπίδια να τα επιστρέψεις να πάρεις κάνα ψιλό (μην γελάτε, έχω δει κουστουμάτους να το κάνουνε). ΑΦΤΑ.

 

Κώστα, θες να γράψω τα αντίστοιχα για την Ελλάδα;

(χαίρε, by the way).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, LK είπε

Αργία σήμερα ήταν μόνο για ΔΥ. Όλα τα άλλα ανοιχτά ήταν.

Όσοι ασχολούνται με το πνεύμα, κάνουν πνευματική εργασία. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, trolley είπε

Να σας πω εγώ τι έγινε... δούλευε σήμερα ο Solega και μίλησε με φίλους του στην Ελλάδα, που του είπανε "πω, δουλεύεις ρε, εμείς εδώ έχουμε αργία" και τότε..... κάτι σκίρτησε μέσα του.... θυμήθηκε όλες τις αργίες που δεν έχει στη Γερμανία, 17 Νοέμπρη, Μεγάλη Παρασκευή.... πωωωω... δυστυχία.... δεν πάει άλλο, να γυρίσουμε πίσω....(σκέφτηκε).

 

 

Λοιπόν προσπάθησα φιλότιμα να μην απαντήσω στις ατέλειωτες μαλακιες που είπες σε όλο το θέμα. 
 

αλλα παίζει να είσαι να είσαι πολύ χαχας. 
Δε καταλαβαίνω τι δε κατάλαβες.

φυγαμε από την Ελλάδα το 13 εν μέσω θύελλας χωρίς παιδιά χωρίς δουλειά χωρίς δικο μας σπίτι και δέκα χρονια μετά έχουμε δυο παιδιά, δουλεύουμε και οι δυο φουλ ταϊμ κ μεγαλώνουμε δυο παιδιά 6 κ 8 χρόνων χωρίς να έχουμε να τα αφήσουμε ούτε ενα δευτερόλεπτο σε κάποιον. Βγάζουμε τα 7πλασια από ότι βγάζαμε στην Ελλάδα και παρόλα αυτά νιώθουμε πως ήρθε η ώρα να γυρίσουμε στο σπίτι μας. Αν αδυνατείς να καταλάβεις το νόημα σε όλο αυτό  τότε δε ξέρω πως να στο περιγράψω καλυτερα

Επεξεργασμένο από solega
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, solega είπε

παίζει να είσαι πολύ χαχας

Είναι, η αλήθεια να λέγεται.😌 Αλλά στο συγκεκριμένο κάνει χιούμορ βρε Solega, μην αρπάζεσαι.😆 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου