Προς το περιεχόμενο

Βαρέθηκα πια στη Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν μπορούν τα πλεονεκτήματα που ανέφερα που ουσιαστικά είναι αυτονόητα να υπάρχουν και στην Ελλάδα

Ο κάθε πολίτης αυτής της χώρας  φαίνεται ότι δίνει διαφορετική ερμηνεία στη λέξη "Αυτονόητο"...

 

9 λεπτά πριν, trolley είπε

Άρα, του φαίνεται καλή ιδέα να τα βάλει στην άκρη για να πίνει καφέ με τους φίλους του και να τρώσει μαμίσιο φαγητό και να δει ο παππους το εγγόνι και να πάει βόλτα στην παραλία. Αυτά ανέφερε. Σειρά μου να ρωτήσω "άρα;".

Άρα, έχει διαφορετικές προτεραιότητες και τρόπο σκέψης από τον Dim.😌 Ο OP πιστεύω το έχει ήδη πάρει απόφαση κατά 90%, απλά ψάχνει γνώμες-επιβεβαίωση για να το κάνει 100%.

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Γερμανία έχω πάει μια μόνο φορά ,το 2013 σε ένα project ενός Ευρωπαϊκού Οργανισμού,με τον οποίον είναι συνδεδεμένος  ο φορέας για τον οποίο δουλεύω . Πριν φύγω έτυχε να   δω ένα ντοκιμαντέρ για τα στρατόπεδα συγκέντρωσης, όπου εξηγούσαν πόσο μελετημένα ήσαν τα πάντα εκεί μέσα .Όταν μας ξεναγούσαν στο κέντρο Αποκατάστασης που γινόταν οι εργασίες, ο ξεναγός μας είπε το εξής : «όλα εδώ πριν εφαρμοστούν έχουν μελετηθεί και στην πιο μικρή λεπτομέρεια »   .Ζήλεψα τα πάντα, από τον τρόπο που δουλεύανε, από το πόσο οργανωμένοι ,καθαροί ,ευγενικοί ήταν, που μπορούσες να κυκλοφορήσεις στους δρόμους  και να μην φοβάσαι μην σε κόψει ο κάθε κάγκουρας ,την σχέση που είχαν με την φύση .Όταν ήταν να επιστρέψω,σκεφτόμουνα πως θα γυρίσω πίσω στο    μπου.@.#@.λο που ζούμε και μελαγχόλησα .Ειλικρινά αν ήταν αλλιώς τότε τα πράγματα στην ζωή μου, θα δοκίμαζα την ξενιτιά και κυρίως την Γερμανία .Δεν σκεφτόμουνα μόνο εμένα ,άλλα τα παιδιά μου που θα φοιτούσαν σε ένα καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα από το δικό μας και θα είχαν άλλες ευκαιρίες στην ζωή τους από ότι στο Ελλαδιστάν.  (οι θάλασσες και οι παραλίες δεν με αφορούν ,γιατί και στο Αγρίνιο άμεση πρόσβασή στις χάρες της δεν έχουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

Φίλε έκανα βασικό πτυχίο και μεταπτυχιακό σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Σαλόνικα. Δεν προλαβαίνω να δουλεύω (3 δουλειές σε συναφές αντικείμενο). Αν θες, βρισκεις

και εγώ έκανα εδώ πτυχίο και διδακτορικό.

Εφτυσα αίμα μετά για να πάρω αυτά που άξιζα.

Αν ήθελα να πάω εξωτερικό θα πήγαινα και στα 55 το 2013. Με παίρνανε μια χαρά. Αλλά είχα παιδί που σπούδαζε ακόμα, σύζυγο στο δημόσιο και δεν είχα θέμα στέγης. Επαγγελματικά όμως οι προοπτικές ήταν καλύτερες για έξω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Υποθέτω ξέρεις ότι τα λεωφορεία του ΟΑΣΘ δεν δίνουν ρέστα. Απλώς τα τρώνε.

Μπορεί να βρέχει και να θέλω να πάω 2 στάσεις και να μη βραχώ. Γιατί να πληρώσω για 10? ή για 20? 

Γιατί να ψάχνω να έχω ψιλά? γιατί να μην μπορώ να δώσω κάρτα?

Εντάξει στην Κοζάνη μπορεί να μην έχει λεωφορεία, δεν ξέρω. 

Εδώ δεν σου λέμε να ψάξεις το διαβατήριο, ρωτάει ο άλλος αν πρέπει να γυρίσει.

Τα πράγματα είναι απλά. Εχεις σπίτι και δουλειά έλα.

Ζούσα Θεσσαλονίκη πάνω από 15 χρόνια και πήρα λεοφωρειο πέντε εξι φορές για πλάκα και μια χαρά ήταν και γρήγορο και φθηνό.

Αν δεν είχα δουλειά και σπίτι και φυσικά θα πήγαινα οπουδήποτε να δουλέψω δεν θα μου έφταιγε όμως ο ΟΑΣΘ γι αυτό ούτε ότι δεν έχουμε ράμπες για ΑΜΕΑ (το καταδικάσαμε).

Ούτε θα εμένα εκεί που πήγα για έχει ράμπες για ΑΜΕΑ και καλή συγκοινωνία.

Θα εμένα για να χω να φάω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Επαγγελματικά όμως οι προοπτικές ήταν καλύτερες για έξω.

Εδώ συμφωνώ, αλλά πάλι θα πάει στο οικονομικό η κουβέντα. Όσες φορές δούλεψα για Αγγλο-Αμερικανούς εργοδότες πληρώθηκα καλύτερα. Αλλά ήταν το μοναδικό πλεονέκτημα 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Ζούσα Θεσσαλονίκη πάνω από 15 χρόνια και πήρα λεοφωρειο πέντε εξι φορές για πλάκα και μια χαρά ήταν και γρήγορο και φθηνό.

Αν δεν είχα δουλειά και σπίτι και φυσικά θα πήγαινε οπουδήποτε να δουλέψω δεν θα μου έφταιγε όμως ο ΟΑΣΘ γι αυτό ούτε ότι δεν θα σε ράμπες για ΑΜΕΑ (το καταδικάσαμε).

Ούτε θα εμένα εκεί που πήγα για έχει ράμπες για ΑΜΕΑ και καλή συγκοινωνία.

Θα εμένα για να χω να φάω.

 

Η γυναίκα μου έμενε στο Σειχ Σου. Το τελευταίο λεωφορείο ήταν 22.40. Επί 10ετίες. Τώρα δεν ξέρω. Αντε να ανέβαινες Σειχ Σου στις 11 με τα πόδια, ή Αγιους Ανάργυρους ή Συκιές ή Πολίχνη.

Μη λες για τον βασικό άξονα Φοίνικα ΝΣΣ που είναι ισιάδι.

Και εκεί μια φορά από το γραφείο μου στην Ανθέων το πήρα πόδι επειδή είχε απεργία και έφτασα στο σταθμό μετά από μια ώρα και ένα τέταρτο ημι-ανάπηρος. Φυσικά στο σπίτι μου δεν υπήρχε περίπτωση να έφτανα. Θα με πήγαιναν τέσσερις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K mk2 είπε

Ο OP πιστεύω το έχει ήδη πάρει απόφαση κατά 90%, απλά ψάχνει γνώμες-επιβεβαίωση για να το κάνει 100%

 

Το έχει αποφασίσει κατά 100%. Έτσι είναι οι Έλληνες. Δεν παρουσιάζουν τη σκέψη τους σε άλλους όσο επωάζεται, διότι το ξέρουν ότι σκέφτονται (μάλλον) κάποια ανοησία και δε θέλουν να την εκθέσουν σε δημόσια κριτική, να μην τους την μαγαρίσουν. Θέλουνε πρώτα να το έχουν αποφασίσει.

 

3 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Άρα, έχει διαφορετικές προτεραιότητες και τρόπο σκέψης από τον Dim.

 

Και οι τέσσερις αιτιάσεις που ανέφερε έχουν αισθηματικό, όχι ορθολογικό περιεχόμενο και δείχνουν (προσωρινά ελπίζω) ψυχοσύνθεση δεκάχρονου. O Dim παρουσίασε ορθολογικές αιτιάσεις που ισχύουν όλες, δηλαδή αναφέρονται σε γεγονότα, όχι διαθέσεις.

----

Παρ'όλα αυτά, δίνω μόνο 10% πιθανότητες να επιστρέψει. Απλά το πιπιλίζει στο μυαλό του και (κάπου εδώ μπαίνουμε εμείς), ζητά εισηγήσεις για να πειστεί ότι δεν είναι και τόσο άσχημα να μείνει εκεί τελικά. Να ξέρετε όσοι του λέτε να έλθει ότι τον πληγώνετε - ΔΕΝ μπορεί να έλθει.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Η γυναίκα μου έμενε στο Σειχ Σου. Το τελευταίο λεωφορείο ήταν 22.40. Επί 10ετίες. Τώρα δεν ξέρω. Αντε να ανέβαινες Σειχ Σου στις 11 με τα πόδια, ή Αγιους Ανάργυρους ή Συκιές ή Πολίχνη.

Μη λες για τον βασικό άξονα Φοίνικα ΝΣΣ που είναι ισιάδι.

Και εκεί μια φορά από το γραφείο μου στην Ανθέων το πήρα πόδι επειδή είχε απεργία και έφτασα στο σταθμό μετά από μια ώρα και ένα τέταρτο ημι-ανάπηρος. Φυσικά στο σπίτι μου δεν υπήρχε περίπτωση να έφτανα. Θα με πήγαιναν τέσσερις

Νομίζω ότι την ξανακαναμε αυτή τη συζήτηση.

Νομίζω, αν εξαιρέσω μια εποχή που θυμάμαι ότι έμενες Θεσσαλονίκη, ποτέ δεν έμεινες έκτοτε Θεσσαλονίκη.Εμενες... κοντά στη Θεσσαλονίκη.   Σε χώρια (προφανώς με άλλα πλεονεκτήματα) με ο, τι δυσκολία συνεπάγεται όμως αυτό για τις αστικές συγκοινωνίες....και ισχύει παγκόσμιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην παρέα είμαστε 10 νοματαιοι... Οι 8 έφυγαν εξωτερικό,εμειναν καμία 10ρια χρόνια σε υπερανεπτυγμενα κράτη... Σχεδόν όλοι βρήκαν δουλειά στον τομέα τους... ΌΛΟΙ γύρισαν ΠΛΗΝ ΕΝΟΣ... Και μαλιστα ένας απαρνήθηκε δουλειά 15χιλ ευρώ τον μήνα... Παρότι δεν τους καταλαβαίνω, γτ εμένα με το φτωχό μου το μυαλό θα μου άρεσε θεωρητικά η ζωή έξω, αυτό κάτι λεει...! 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου