Προς το περιεχόμενο

Βαρέθηκα πια στη Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, LK είπε

Νομίζω ότι την ξανακαναμε αυτή τη συζήτηση.

Νομίζω, αν εξαιρέσω μια εποχή που θυμάμαι ότι έμενες Θεσσαλονίκη, ποτέ δεν έμεινες έκτοτε Θεσσαλονίκη.Εμενες... κοντά στη Θεσσαλονίκη.   Σε χώρια (προφανώς με άλλα πλεονεκτήματα) με ο, τι δυσκολία συνεπάγεται όμως αυτό για τις αστικές συγκοινωνίες....και ισχύει παγκόσμιως.

 

το ότι ξανακάναμε τη συζήτηση δεν αλλάζει το γεγονός ότι η θεσσαλονίκη έχει άθλια συγκοινωνία.

Ο κόσμος εκτός θεσσαλονίκης δεν το καταλαβαίνει γιατί θα πάρει πάντα συγκοινωνία στους βασικούς δυό ίσιους άξονες.

Όταν ζούσα θεσσαλονίκη κέντρο ήταν αδύνατον να σκεφτώ να πάω σε άλλες γειτονιές με λεωφορείο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, noe13 είπε

Στην παρέα είμαστε 10 νοματαιοι... Οι 8 έφυγαν εξωτερικό,εμειναν καμία 10ρια χρόνια σε υπερανεπτυγμενα κράτη... Σχεδόν όλοι βρήκαν δουλειά στον τομέα τους... ΌΛΟΙ γύρισαν ΠΛΗΝ ΕΝΟΣ... Και μαλιστα ένας απαρνήθηκε δουλειά 15χιλ ευρώ τον μήνα... Παρότι δεν τους καταλαβαίνω, γτ εμένα με το φτωχό μου το μυαλό θα μου άρεσε θεωρητικά η ζωή έξω, αυτό κάτι λεει...! 

1. Διότι τα πολλά λεφτά δεν είναι αυτοσκοπός όλων.

2. Αν δεν πας να το δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις πότε.

Οπότε κρατάς το δείγμα σου ότι ένας στους οκτώ μόνο μένει...και εφόσον το εμπιστεύεσαι ποιοτικά..  παίρνεις ασφαλή συμπεράσματα.

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

το ότι ξανακάναμε τη συζήτηση δεν αλλάζει το γεγονός ότι η θεσσαλονίκη έχει άθλια συγκοινωνία.

Ο κόσμος εκτός θεσσαλονίκης δεν το καταλαβαίνει γιατί θα πάρει πάντα συγκοινωνία στους βασικούς δυό ίσιους άξονες.

Όταν ζούσα θεσσαλονίκη κέντρο ήταν αδύνατον να σκεφτώ να πάω σε άλλες γειτονιές με λεωφορείο.

Μπορεί να έχει τις χειρότερες συγκοινωνίες του κόσμου....αλλά αυτό δεν είναι λόγος για να φύγει κάποιος, αυτό λέμε.

Έχει αλλά 1000 καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

Και οι τέσσερις αιτιάσεις που ανέφερε έχουν αισθηματικό, όχι ορθολογικό περιεχόμενο...

Ο άνθρωπος, ευτυχώς, δεν σκέφτεται πάντα ορθολογικά. Όποιος σκέφτεται Μόνο ορθολογικά είναι ήδη 2 μέτρα κάτω απ΄το χώμα και απλά δεν το ξέρει.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Το έχει αποφασίσει κατά 100%. Έτσι είναι οι Έλληνες. Δεν παρουσιάζουν τη σκέψη τους σε άλλους όσο επωάζεται, διότι το ξέρουν ότι σκέφτονται (μάλλον) κάποια ανοησία και δε θέλουν να την εκθέσουν σε δημόσια κριτική, να μην τους την μαγαρίσουν. Θέλουνε πρώτα να το έχουν αποφασίσει.

 

 

Και οι τέσσερις αιτιάσεις που ανέφερε έχουν αισθηματικό, όχι ορθολογικό περιεχόμενο και δείχνουν (προσωρινά ελπίζω) ψυχοσύνθεση δεκάχρονου. O Dim παρουσίασε ορθολογικές αιτιάσεις που ισχύουν όλες, δηλαδή αναφέρονται σε γεγονότα, όχι διαθέσεις.

----

Παρ'όλα αυτά, δίνω μόνο 10% πιθανότητες να επιστρέψει. Απλά το πιπιλίζει στο μυαλό του και (κάπου εδώ μπαίνουμε εμείς), ζητά εισηγήσεις για να πειστεί ότι δεν είναι και τόσο άσχημα να μείνει εκεί τελικά. Να ξέρετε όσοι του λέτε να έλθει ότι τον πληγώνετε - ΔΕΝ μπορεί να έλθει.

 

 

 

Υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα ανθρώπων που γύρισαν και είναι πανευτυχείς.

Δε μπορούν όλοι να σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο.

τα πλεονεκτήματα του να ζεις εξω είναι πολλά. Τα οποία δε μπορείς να τα καταλάβεις ακριβώς γιατί δε τα έχεις. Πίστεψε με όμως τα μειονεκτήματα είναι επίσης πολλά και ισχυρότατα.

12 λεπτά πριν, Nekkon είπε

@solega Άσχετο αλλά η φωτό προφίλ είναι Music Man στιλ telecaster;

Είναι mij fender telecaster floral

η άλλη είναι music man stingray, jazzmaster σώμα με δυο διπλους

Επεξεργασμένο από solega
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

1. Διότι τα πολλά λεφτά δεν είναι αυτοσκοπός όλων.

2. Αν δεν πας να το δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις πότε.

Οπότε κρατάς το δείγμα σου ότι ένας στους οκτώ μόνο μένει...και εφόσον το εμπιστεύεσαι ποιοτικά..  παίρνεις ασφαλή συμπεράσματα.

 

1. Αυτό θέλω να πω.... Ότι μόλις αποκτήσεις κάποια εργασιακά απωθημένα σε όποιον τομέα κ αν δουλευεις(καλά χρήματα, καταξίωση, κλπ) με τα χρόνια τις ξεπερνάν πιο ουσιαστικές αξίες στη ζωη

2.εγω δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω λόγο να φύγω έξω πια... 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K mk2 είπε

Ο άνθρωπος, ευτυχώς, δεν σκέφτεται πάντα ορθολογικά. Όποιος σκέφτεται Μόνο ορθολογικά είναι ήδη 2 μέτρα κάτω απ΄το χώμα και απλά δεν το ξέρει.

Ναι, επίσης δεν σκέπτεται πάντα συναισθηματικά. Όποιος σκέπτεται μόνο συναισθηματικά είναι ήδη 400 μέτρα πάνω από το χώμα και μετά παραπονιέται ότι "έπεσε από τα σύννεφα".

 

Το σχόλιο δεν αφορά τον solega, απλώς είναι η φυσική ανταπόκριση σε αυτό που έγραψες και δεν έχω ιδέα γιατί πιστεύεις ότι με αφορά. Υπάρχουν αποφάσεις που ποτέ δεν πρέπει να περιλαμβάνουν αισθηματική φόρτιση, αλλά δεν υπάρχουν αποφάσεις που δεν οφελούνται από λίγο - έστω - ορθολογισμό.

 

2 λεπτά πριν, solega είπε

Υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα ανθρώπων που γύρισαν και είναι πανευτυχείς.

 

Υπάρχουν όντως κάποια παραδείγματα, όχι πάμπολλα. Εγώ δεν ξέρω παρά έναν, άλλοι ήδη σου έγραψαν πως δεν ξέρουν κανέναν.

 

3 λεπτά πριν, solega είπε

Δε μπορούν όλοι να σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο.

 

Ούτε ζητήθηκε κάτι τέτοιο.  Απλά προσπαθούμε - επειδή μας έκανες τη τιμή να μας απευθυνθείς - να σου γράψουμε αυτά που καταλαβαίνουμε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

Ναι, επίσης δεν σκέπτεται πάντα συναισθηματικά. Όποιος σκέπτεται μόνο συναισθηματικά είναι ήδη 400 μέτρα πάνω από το χώμα και μετά παραπονιέται ότι "έπεσε από τα σύννεφα".

 

Το σχόλιο δεν αφορά τον solega, απλώς είναι η φυσική ανταπόκριση σε αυτό που έγραψες και δεν έχω ιδέα γιατί πιστεύεις ότι με αφορά. Υπάρχουν αποφάσεις που ποτέ δεν πρέπει να περιλαμβάνουν αισθηματική φόρτιση, αλλά δεν υπάρχουν αποφάσεις που δεν οφελούνται από λίγο - έστω - ορθολογισμό.

 

 

Υπάρχουν όντως κάποια παραδείγματα, όχι πάμπολλα. Εγώ δεν ξέρω παρά έναν, άλλοι ήδη σου έγραψαν πως δεν ξέρουν κανέναν.

 

 

Ούτε ζητήθηκε κάτι τέτοιο.  Απλά προσπαθούμε - επειδή μας έκανες τη τιμή να μας απευθυνθείς - να σου γράψουμε αυτά που καταλαβαίνουμε.

 

 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό να γνωρίζω πολλούς από εδώ που έφυγαν για πίσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, noe13 είπε

1. Αυτό θέλω να πω.... Ότι μόλις αποκτήσεις κάποια εργασιακά απωθημένα σε όποιον τομέα κ αν δουλευεις(καλά χρήματα, καταξίωση, κλπ) με τα χρόνια τις ξεπερνάν πιο ουσιαστικές αξίες στη ζωη

2.εγω δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω λόγο να φύγω έξω πια... 

Ειδικά στο θέμα των χρημάτων, από τα πρώτα έτη της καριέρας μου ρυθμιζα όσο μπορούσα τη δουλειά.

Και ήξερα ποτέ να σταματήσω.

Σχηματικά λέω ότι όταν π.χ. έφτανα το x πόσο ανά μήνα που έκρινα ότι μου επέτρεπε να καλύψω τις ανάγκες και τις υποχρεώσεις μου.... σταματούσα.

Δεν κυνηγούσα άλλη δουλειά και απέφευγα να αναλάβω άλλη.

Το x που έβγαζα μπορεί να ήταν 2x αν το κυνηγούσα και 15x ,στο εξωτερικό.

Αλλά για εμένα ποιότητα ζωής είναι ο ελεύθερος χρόνος.

Για άλλους πάλι όχι..

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, solega είπε

Είναι απόλυτα φυσιολογικό να γνωρίζω πολλούς από εδώ που έφυγαν για πίσω

Αρχηγέ, εγώ τοποθετήθηκα.

α) Το έχεις ήδη αποφασίσει

β) Προς το παρόν, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να έλθεις

γ) Αναζητάς επιχειρήματα για να παρηγορηθείς για το (β).

 

Κάνω λάθος; Αν ναι, πες το μου να μην σε ενοχλώ. Αν όχι, γράψε το να το δουν και οι άλλοι, αν θέλεις μία ωφέλιμη (για 'σένα) συζήτηση.

 

Κάτι ακόμη: Εσύ μπορεί να γνωρίζεις πολλούς που ακούνε την αγαπημένη σου μπάντα και να νομίζετε ότι είσαστε το 88% του πληθυσμού. Από τη σκοπιά τη δική μας, που ζούμε εδώ (άρα κάτι ξέρουμε, δεν μιλάμε στο βρόντο), μπορεί να είναι (και είναι) ελάχιστοι αυτοί που γύρισαν (και δεν θα ξαναέφευγαν απόψε, αν μπορούσαν).

 

Φιλικά.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

Αλλά για εμένα ποιότητα ζωής είναι ο ελεύθερος χρόνος.

👆

Αυτό. 

Μόλις τώρα, trolley είπε

το 88% του πληθυσμού.

Έλα πες αλήθεια, αυτό το νούμερο όμως αυτήν τη φορά είναι αυθαίρετο 😄

  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου