Προς το περιεχόμενο

Βαρέθηκα πια στη Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

ποιότητα ζωής είναι πχ οι no nonsense ραμπες αμεα παντού, χώροι αναψυχής, παρκα με όχι βανδαλισμένα παγκάκια και... σεζ λονγκ, διαβάσεις που σταματάνε τα αυτοκίνητα, φανάρια με ηχητική υποβοήθηση που τα σταματάς εσύ όποτε θες, χώροι στάθμευσης, φορτιστές ηλεκτρικών, ανακύκλωση, μη έκδοση αποδείξεων (μόνο αν τη ζητήσεις), διευρυμένο ωράριο καταστημάτων, καθαριότητα, πεζόδρομοι, ποδηλατόδρομοι (σοβαροί με προτεραιότητα όχι Ζερβαγιαλαντζί), καθαρά μέσα συγκοινωνίας και στην ώρα τους, σωστά ταξί και uber, ντελιβεράδες για τα πάντα, και πολλά άλλα

 

Συγκοινωνίες που πληρώνεις όσες στάσεις πας, ηλεκτρονικές κάρτες, μια κάρτα για όλα τα μέσα, φόρτιση κάρτας απο το κινητό σου, φόρτιση κάρτας στον Μασούτη, λεωφορεία με τηλεματική όχι γιαλαντζί, δυνατότητα διόρθωσης της κάρτας αν κάνεις λάθος και χρεωθείς, πληρωμή με πιστωτική κλπ κλπ

Αν εξαιρέσω όλες τις ευκολίες που θα έπρεπε να υπάρχουν για τα ΑΜΕΑ και όπου δεν υπάρχουν είναι σαφώς απαράδεκτο, δεν θα έφευγα σε άλλον τόπο για αυτόν τον λόγο, μιας και ναι μεν είναι δείγμα πολιτισμού η ύπαρξη τους πλην όμως (και ευχαριστώ τον Θεό γι αυτό) δεν με αφορούν.

Πώς να το πω χωρίς να παρεξηγηθεί.. μπορεί π.χ στην Ολλανδία να έχει καλλίτερα σχολεία για τυφλούς.. αλλά αυτό δεν βελτιώνει τη δική μου ποιότητα ζωής.

Όλες οι άλλες ευκολίες που θα ήθελες να είχες και αφορούν τεχνολογικά μάμπο τζάμπο.. φορτιστές.καρτες και πως τα λες, τηλεματικες . έχω να παρατηρήσω πως η χρήση όλων αυτών και η αναζήτηση για καλλιτερες επ' αυτών υπηρεσίες μάλλον είναι η αιτία που ρίχνουν το επίπεδο ζωής.... εκτός αν θες να πιστέψω ότι 60 χρόνια χωρίς αυτά...υπεφερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εργοδότες που σέβονται την νομοθεσία και τους εργαζόμενους, εργαζόμενοι που προσπαθούν να προσφέρουν γιατί ξέρουν ότι δεν θα φάνε εκμετάλλευση δουλεύοντας απλήρωτα και αδήλωτα περισσότερο.

 

Άνθρωποι που δεν θα σε μειώσουν για να φαίνονται καλύτεροι, προσωπικός χρόνος περισσότερος και καλύτερης ποιότητας, για να τον περνάς όπως θέλεις με τους δικούς σου ανθρώπους ή ασχολούμενος με κάποια δραστηριότητα.

Αυτά παντού υπάρχουν Στράτο 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Αν εξαιρέσω όλες τις ευκολίες που θα έπρεπε να υπάρχουν για τα ΑΜΕΑ και όπου δεν υπάρχουν είναι σαφώς απαράδεκτο, δεν θα έφευγα σε άλλον τόπο για αυτόν τον λόγο, μιας και ναι μεν είναι δείγμα πολιτισμού η ύπαρξη τους πλην όμως (και ευχαριστώ τον Θεό γι αυτό) δεν με αφορούν.

Πώς να το πω χωρίς να παρεξηγηθεί.. μπορεί π.χ στην Ολλανδία να έχει καλλίτερα σχολεία για τυφλούς.. αλλά αυτό δεν βελτιώνει τη δική μου ποιότητα ζωής.

Όλες οι άλλες ευκολίες που θα ήθελες να είχες και αφορούν τεχνολογικά μάμπο τζάμπο.. φορτιστές.καρτες και πως τα λες, τηλεματικής . έχω να παρατηρήσω πως η χρήση όλων αυτών και η αναζήτηση για καλλιτερες επ' αυτών υπηρεσίες μάλλον είναι η αιτία που ρίχνουν το επίπεδο ζωής.

 

κοίτα είπα να συζητήσουμε σοβαρά.

Το να βλέπω εδώ στην Ελλάδα δήθεν ράμπες για αμεα που έγιναν για να πάρει τη σύμβαση ο ημέτερος εργολάβος και δεν μπορει να την χρησιμοποιήσει νορμάλ άνθρωπος με κάνει και κλαίω. Ή να βλέπω τους ποδηλατόδρομους για γέλια.

Εχει καλύτερα σχολεία και πανεπιστήμια. Τελεία.

Το να μπεις στο λεωφορείο και να κατέβεις την επόμενη και να πληρώσεις όσο να πας στο ΝΣΣ δεν είναι μαμπο τζαμπο. Εδω έρχεται τουρίστας και δεν μπορεί να πληρώσει στο λεωφορείο. Το να είναι όλα τα λεωφορεία ηλεκτρικά ή με φυσικό αέριο λίγο είναι? Το ότι δεν υπάρχει μποτιλιάρισμα λίγο είναι?

Μη σου πω ότι η φέτα εκεί είναι φτηνότερη απο εδώ

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nekkon είπε

Αυτά παντού υπάρχουν Στράτο 

 

Άλλο να υπάρχει κάτι, και άλλο να είναι καθεστώς.

Εδώ, όσο πιο καλός είσαι, τόσο λιγότερες πιθανότητες έχεις να πας μπροστά.

 

Βρε Σολέγγα, ξέρεις κανέναν πολιτικό προσωπικά?

Έχεις άκρες σε νοσοκομεία, υπουργεία, δήμους, επιχειρήσεις, αστυνομία, κλπ?

Γύρνα.

Αν απλά είσαι καλός σε κάτι, άστο.

Αν είσαι πολύ καλός ... ξέχνα το.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

κοίτα είπα να συζητήσουμε σοβαρά.

Το να βλέπω εδώ στην Ελλάδα δήθεν ράμπες για αμεα που έγιναν για να πάρει τη σύμβαση ο ημέτερος εργολάβος και δεν μπορει να την χρησιμοποιήσει νορμάλ άνθρωπος με κάνει και κλαίω. Ή να βλέπω τους ποδηλατόδρομους για γέλια.

Εχει καλύτερα σχολεία και πανεπιστήμια. Τελεία.

Το να μπεις στο λεωφορείο και να κατέβεις την επόμενη και να πληρώσεις όσο να πας στο ΝΣΣ δεν είναι μαμπο τζαμπο. Εδω έρχεται τουρίστας και δεν μπορεί να πληρώσει στο λεωφορείο. Το να είναι όλα τα λεωφορεία ηλεκτρικά ή με φυσικό αέριο λίγο είναι? Το ότι δεν υπάρχει μποτιλιάρισμα λίγο είναι?

Μη σου πω ότι η φέτα εκεί είναι φτηνότερη απο εδώ

Σοβαρά μιλάω.

Σου είπα για τα ΑΜΕΑ.. μην τα επαναλάβουμε.

Τώρα αν εσύ παίρνεις το λεοφωρειο για μια στάση ειδικά στη Ζαλονικη που έχει στάσεις ανά τριακόσια μέτρα...δεν με πείθει να ψάξω το διαβατήριο μου.. πως να το κάνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εδώ, όσο πιο καλός είσαι, τόσο λιγότερες πιθανότητες έχεις να πας μπροστά.

Εεεεελα, overgeneralisation. Ο καλός δε χάνεται πουθενά 

  • Χαχα 3

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι είναι ποιότητα ζωής πάντως εγώ έξω(Ευρωπη) έχω πάει μόνο Παρίσι και Λονδίνο. Δεν θα ξαναπήγαινα ούτε για διακοπές. Μάλιστα από τότε αποφάσισα ότι δεν πρόκειται να ξαναπάω ποτέ και για κανένα λόγο στο εξωτερικό. Βάρβαροι με κουστούμια. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εχει καλύτερα σχολεία και πανεπιστήμια. Τελεία.

Φίλε έκανα βασικό πτυχίο και μεταπτυχιακό σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Σαλόνικα. Δεν προλαβαίνω να δουλεύω (3 δουλειές σε συναφές αντικείμενο). Αν θες, βρισκεις

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Σοβαρά μιλάω.

Σου είπα για τα ΑΜΕΑ.. μην τα επαναλάβουμε.

Τώρα αν εσύ παίρνεις το λεοφωρειο για μια στάση ειδικά στη Ζαλονικη που έχει στάσεις ανά τριακόσια μέτρα...δεν με πείθει να ψάξω το διαβατήριο μου.. πως να το κάνουμε.

Υποθέτω ξέρεις ότι τα λεωφορεία του ΟΑΣΘ δεν δίνουν ρέστα. Απλώς τα τρώνε.

Μπορεί να βρέχει και να θέλω να πάω 2 στάσεις και να μη βραχώ. Γιατί να πληρώσω για 10? ή για 20? 

Γιατί να ψάχνω να έχω ψιλά? γιατί να μην μπορώ να δώσω κάρτα?

Εντάξει στην Κοζάνη μπορεί να μην έχει λεωφορεία, δεν ξέρω. 

Εδώ δεν σου λέμε να ψάξεις το διαβατήριο, ρωτάει ο άλλος αν πρέπει να γυρίσει.

Τα πράγματα είναι απλά. Εχεις σπίτι και δουλειά έλα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nekkon είπε

Φίλε έκανα βασικό πτυχίο και μεταπτυχιακό σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Σαλόνικα. Δεν προλαβαίνω να δουλεύω (3 δουλειές σε συναφές αντικείμενο). Αν θες, βρισκεις

 

Κάποιος άλλος μου φαίνεται ότι γενικεύει εδώ.

Γιατί θεωρείς ότι επειδή συνέβη σε σένα είναι ο κανόνας?

Κι εμείς πτυχία έχουμε, αλλά .... άστο να πάει διάολα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου