Προς το περιεχόμενο

Βαρέθηκα πια στη Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έφυγα στα 30 μου. Έμεινα 6 χρόνια Ολλανδία (Χάγη) και τα τελευταία 7 είμαι Πολωνία (Βαρσοβία) - ναι, αυτήν την πρώην κομμουνιστική. 
Μετανιωνω κάθε μέρα..που δεν έφυγα από τα 22, και έχασα κάποια χρόνια προσπαθώντας σε αυτό το καφενείο να ορθοποδήσω. Δεν υπαρχει καμία περίπτωση να γυρίσω πίσω. Ισως μόνο στη σύνταξη (λέμε τώρα).
Μενω έξω κύριως για:

1) (σχετικά πιο) ισες ευκαιρίες (8 χρόνια Αθηνα δεν τις είχα, και με το που το προσπάθησα έξω , τις είχα όλες και ας έπρεπε να ανταγωνιστώ άλλους απο όλη την Ευρώπη για δουλειές)

2) κοινωνική συνείδηση. Στην Ελλάδα είμαστε παρτακηδες. Έξω δεν σε παίρνει. Άμα διπλό παρκάρεις στη Βαρσοβια, σε 5 λεπτά δεν θα βρεις αυτοκίνητο. Αν θες για δοκιμή, πάρε ένα μμμ χωρίς εισιτήριο , έτσι για την εμπειρία…

3) ηρεμία και καθημερινος ρυθμός ζωής. Δεν ξέρω πως να το πω, αλλά όλα γίνονται πιο αργά, αλλα στην ώρα τους, και σου μένει και χρόνος στο τέλος της μέρας.

4) σχέση δουλειάς απόδοσης (αν και σχετικό). Πως να το κάνουμε, πληρώνει. Όλα ειναι μεν πολλαπλάσια, αλλά πολλά παίρνεις, πολλά δίνεις, και πολλά σου μένουν. Όλα επί κάτι φορές.

5) περισσοτερες ευκαιρίες για σοσιαλ κλπ, μιας και η αγοραστική δύναμη παίζει ρόλο. Προσωπικά κάνω περισσότερες και μεγαλύτερες διακοπές στην Ελλάδα και βλέπω τους δικους μου συχνότερα τώρα που είμαι έξω, παρά όταν ήμουν εκεί (αλλα σε αλλη πόλη). Από εδώ έχω την άνεση. Εκεί μόνο δουλειά ολη μερα χωρίς αντίκρυσμα και χωρίς να μένει τίποτα στο τελοσ για βόλτες.

 

Επεξεργασμένο από mkm
  • Like 5
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

Ναι, επίσης δεν σκέπτεται πάντα συναισθηματικά. Όποιος σκέπτεται μόνο συναισθηματικά είναι ήδη 400 μέτρα πάνω από το χώμα και μετά παραπονιέται ότι "έπεσε από τα σύννεφα".

Εννοείται Trolley. Συνήθως αποφασίζουμε λαμβάνοντας υπόψη και τα δύο, και ανάλογα την περίπτωση υπερισχύει το ένα ή το άλλο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, κύριοι, για κάποιους σημαντικό ρόλο παίζει και η εθνική συνείδηση. Κάποιοι τον πονάμε αυτόν τον τόπο, με τα στραβά και τα ανάποδά του. Είναι ωραίο να μπαίνουν πολλά λεφτά στην τράπεζα, δε λέω. Αλλά (κουβέντα κάνουμε πάντα) για κάποιους είναι σημαντικό το να μεγαλώσουν τα παιδιά τους έχοντας ναι μεν λιγότερα υλικά αγαθά, αλλά να είναι Ελληνάκια. Με το "πατρίδα μας όλη η γη" δε μπορούν να ζήσουν όλοι. 

 

Και αν θέλετε, αυτός είναι και ο λόγος που γυρίζουν πίσω οι άνθρωποι απ' το εξωτερικό, όχι γιατι εδώ έχει καλύτερο επίπεδο ζωής.

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Και αν θέλετε, αυτός είναι και ο λόγος που γυρίζουν πίσω οι άνθρωποι απ' το εξωτερικό, όχι γιατι εδώ έχει καλύτερο επίπεδο ζωής.

Πάντως, ο OP δεν ανέφερε κάποιον τέτοιο λόγο. Έχω λοιπόν τις αμφιβολίες μου. Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι οι περισσότεροι απ' όσους γυρίζουν, γυρίζουν ως αποτυχημένοι (στο να ενστερνιστούν και να συμπράξουν) στην καθημερινότητα της χώρας που πήγαν. Όχι όλοι, αλλά οι περισσότεροι.

 

5 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Αλλά (κουβέντα κάνουμε πάντα) για κάποιους είναι σημαντικό το να μεγαλώσουν τα παιδιά τους έχοντας ναι μεν λιγότερα υλικά αγαθά, αλλά να είναι Ελληνάκια.

Κανείς από τους απολογητές του παρόντος νήματος δε μίλησε για περισσότερα χρήματα κυρίως. Ειδικά ο mkm τα έθεσε πολύ σωστά ιεραρχημένα τα ζητήματα. Αυτό το "ηρεμία", το είδες; Καταλαβαίνεις τι σημαίνει;

 

Εμένα πάντως όχι δεν με ενδιαφέρει ούτε το "Ελληνάκια" ούτε το "Χριστανόπουλα" ούτε τίποτε άλλο τοξικά εθνικιστικό, συγκριτικά με αυτή την "ηρεμία".

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως οι περιπτωσεις που εχω δει, και οπως ειπα ειναι αρκετες, οταν πρωτο επεστρεψαν μια χαρα τους φαινονταν. Στην πορεια ομως οταν μεγαλωναν τα παιδια και μπλεκανε με το βοθρο, η οταν ηρθε η Ελλαδα κοντυτερα σε αυτο που της αξιζει ( να επισημανω εδω οτι δεν εχουμε φτασει ακομα εκει που μας αξιζει, θα γινει και αυτο ομως νομοτελειακα), τοτε ηταν που χτυπαγαν το κεφαλι τους στον τοιχο.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Επίσης, κύριοι, για κάποιους σημαντικό ρόλο παίζει και η εθνική συνείδηση. Κάποιοι τον πονάμε αυτόν τον τόπο, με τα στραβά και τα ανάποδά του.

 

Βρε Νέκκονά μου τι λες?

Τι δουλειά έχει ο "τόπος" με το "έθνος"?

"Εθνική συνείδηση" έχει ο άνθρωπος όπου και αν ζει (αν το θέλει φυσικά, γιατί και αυτό είναι ένα θέμα για συζήτηση).

Τον τόπο όλοι τον πονάμε, τους ανθρώπους του δεν γουστάρουμε και δεν αντέχουμε.

Μια χαρά είναι ο τόπος.

Οι άνθρωποι που ζουν εδώ και τα μυαλά που κουβαλάνε αιώνες τώρα είναι το πρόβλημα.

 

12 λεπτά πριν, Nekkon είπε

για κάποιους είναι σημαντικό το να μεγαλώσουν τα παιδιά τους έχοντας ναι μεν λιγότερα υλικά αγαθά, αλλά να είναι Ελληνάκια.

 

Αυτό είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα.

Και το ξαναλέω ΤΕΡΑΣΤΙΟ.

Αυτός ο τρόπος που μεγαλώνουν τα παιδιά εδώ, ευθύνεται για πάρα πολλά από τα δεινά της Ελληνικής κοινωνίας.

Ίσως είναι η πηγή του κακού.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 3
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως το πρόβλημα δεν είναι τόσο η ποιότητα διαβίωσης, μπορεί να έρχεται πιο γρήγορα ο γερανός να πάρει το αμάξι άμα το αφήσεις διπλοπαρκαρισμένο, εδώ περιμένεις 5-10 λεπτά, φωνάζεις, βρίζεις, βρίζεις αυτόν ή αυτή που έρχεται τρέχοντας και λεει "συγνώμη, ήμουν στον χασάπη" και δεν τρέχει τίποτα, εκτονώνεσαι κιόλας.

 Και για να πας στο άλσος τη νύχτα να το διασχίσεις, και στη Γερμανία έχει εγκληματικότητα, όπως σε όλες τις ευρωπαϊκές πόλεις και μάλιστα ΑΥΞΗΜΕΝΗ.

 Το πρόβλημα είναι οι μισθοί και τέτοια , που εδώ όντως είναι πεσμένοι και δεν έχει ευκαιρίες για όλους και δεν υπάρχει αυτό που λέμε αξιοκρατία, και στο ΔΗΜΟΣΙΟ που έχει ΑΣΕΠ δυστυχώς τα πράγματα είναι ρουσφετολογικά σε πολλές περιπτώσεις, προαγωγές και τέτοια και στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ με γνωστό βρίσκεις δουλειά και θα περάσεις τον πιο άξιο δυστυχώς.

 

 Αλλά το networking παίζει και στο εξωτερικό.

 

 Δυστυχώς εδώ επειδή μας ΦΕΡΑΝΕ ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ😃 και οι εξωτερικοί παράγοντες και η εσωτερική διαχείριση της χώρας γιατί ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ🙏🙏 τα πράγματα είναι δύσκολα.

 

 Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι υποκειμενικά.

 Αν κάποιος νιώθει πως θέλει να έρθει, ας σταθμίσει τα προσωπικά του, έχει την εμπειρία να διακρίνει τα υπέρ και τα κατά σύμφωνα με τα θέλω του και τις ανάγκες του, αν θέλει να μείνει έξω για τα παιδιά του είναι ένα κίνητρο αλλά αργά η γρήγορα τα πράγματα αλλάζουν και εκεί, δεν μπορεί κανείς να προβλέψει πως θα είναι τα πράγματα και σε άλλες χώρες, η παγκοσμιοποίηση φέρνει μια τάση εξισορρόπησης των προβλημάτων και των προκλήσεων μακροπρόθεσμα, οπότε .................................... Τι να πει κανείς.

 

 Εγώ είχα κάθε ευκαιρία να φύγω και να κάνω καριέρα στο εξωτερικό και προτίμησα την Ελλάδα και ας πεινάω και ας μην έχω και σπουδαία καριέρα. Είμαι σίγουρος όμως πως είμαι ευτυχισμένος και επειδή με ξέρω, ξέρω σίγουρα πως και να το έκανα όταν μπορούσα και να είχα καλύτερη καριέρα, στην ηλικία αυτή θα άρχισα να το μετανιώνω και θα ήθελα να γυρίσω γιατί κατά βάθος απλά ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΝΕ ΟΙ ΞΕΝΟΙ, έχω θέμα, όχι ότι τους μισώ, το αντίθετο, είμαι πολύ ευγενής και συνεργάσιμος άμα χρειαστεί να συναναστραφώ και ειλικρινής, αλλά κατά βάθος και αυτοί και οι χώρες τους μου την ΣΠΑΝΕ χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχα😃

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Βρε Νέκκονά μου τι λες?

Τι δουλειά έχει ο "τόπος" με το "έθνος"?

"Εθνική συνείδηση" έχει ο άνθρωπος όπου και αν ζει (αν το θέλει φυσικά, γιατί και αυτό είναι ένα θέμα για συζήτηση).

Τον τόπο όλοι τον πονάμε, τους ανθρώπους του δεν γουστάρουμε και δεν αντέχουμε.

Μια χαρά είναι ο τόπος.

Οι άνθρωποι που ζουν εδώ και τα μυαλά που κουβαλάνε αιώνες τώρα είναι το πρόβλημα.

 

 

Αυτό είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα.

Και το ξαναλέω ΤΕΡΑΣΤΙΟ.

Αυτός ο τρόπος που μεγαλώνουν τα παιδιά εδώ, ευθύνεται για πάρα πολλά από τα δεινά της Ελληνικής κοινωνίας.

Ίσως είναι η πηγή του κακού.

Με όλο το σεβασμό, διαφωνώ  με όλα όσα είπες 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω εγώ τι έγινε... δούλευε σήμερα ο Solega και μίλησε με φίλους του στην Ελλάδα, που του είπανε "πω, δουλεύεις ρε, εμείς εδώ έχουμε αργία" και τότε..... κάτι σκίρτησε μέσα του.... θυμήθηκε όλες τις αργίες που δεν έχει στη Γερμανία, 17 Νοέμπρη, Μεγάλη Παρασκευή.... πωωωω... δυστυχία.... δεν πάει άλλο, να γυρίσουμε πίσω....(σκέφτηκε).

 

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου