Προς το περιεχόμενο

Βαρέθηκα πια στη Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mkm είπε

Εγώ έφυγα στα 30 μου. Έμεινα 6 χρόνια Ολλανδία (Χάγη) και τα τελευταία 7 είμαι Πολωνία (Βαρσοβία) - ναι, αυτήν την πρώην κομμουνιστική. 
Μετανιωνω κάθε μέρα..που δεν έφυγα από τα 22, και έχασα κάποια χρόνια προσπαθώντας σε αυτό το καφενείο να ορθοποδήσω. Δεν υπαρχει καμία περίπτωση να γυρίσω πίσω. Ισως μόνο στη σύνταξη (λέμε τώρα).
Μενω έξω κύριως για:

1) (σχετικά πιο) ισες ευκαιρίες (8 χρόνια Αθηνα δεν τις είχα, και με το που το προσπάθησα έξω , τις είχα όλες και ας έπρεπε να ανταγωνιστώ άλλους απο όλη την Ευρώπη για δουλειές)

2) κοινωνική συνείδηση. Στην Ελλάδα είμαστε παρτακηδες. Έξω δεν σε παίρνει. Άμα διπλό παρκάρεις στη Βαρσοβια, σε 5 λεπτά δεν θα βρεις αυτοκίνητο. Αν θες για δοκιμή, πάρε ένα μμμ χωρίς εισιτήριο , έτσι για την εμπειρία…

3) ηρεμία και καθημερινος ρυθμός ζωής. Δεν ξέρω πως να το πω, αλλά όλα γίνονται πιο αργά, αλλα στην ώρα τους, και σου μένει και χρόνος στο τέλος της μέρας.

4) σχέση δουλειάς απόδοσης (αν και σχετικό). Πως να το κάνουμε, πληρώνει. Όλα ειναι μεν πολλαπλάσια, αλλά πολλά παίρνεις, πολλά δίνεις, και πολλά σου μένουν. Όλα επί κάτι φορές.

5) περισσοτερες ευκαιρίες για σοσιαλ κλπ, μιας και η αγοραστική δύναμη παίζει ρόλο. Προσωπικά κάνω περισσότερες και μεγαλύτερες διακοπές στην Ελλάδα και βλέπω τους δικους μου συχνότερα τώρα που είμαι έξω, παρά όταν ήμουν εκεί (αλλα σε αλλη πόλη). Από εδώ έχω την άνεση. Εκεί μόνο δουλειά ολη μερα χωρίς αντίκρυσμα και χωρίς να μένει τίποτα στο τελοσ για βόλτες.

 

Παιδιά υπάρχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, solega είπε

Λοιπόν προσπάθησα φιλότιμα να μην απαντήσω στις ατέλειωτες μαλακιες που είπες σε όλο το θέμα.

Δεκάχρονου είπα;

Προσωρινά, είπα;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, trolley είπε

Δεκάχρονου είπα;

Προσωρινά, είπα;

 

 


μη το συνεχίζεις γιατί εκτίθεσαι ακόμη περισσότερο.

 

εισαι εμπαθής και πιθανότατα αργόσχολος και δεν έχει κανεις την υποχρέωση να ανέχεται το ειρωνικό στυλακι με το οποίο αντιμετώπισες όλο το θέμα από την αρχή.

 

Δε νιώθεις. Απλά.

 

κλειδωστε το λοιπόν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ο χρόνος έχει μία σχετικότητα.Αυτό που άφησες πίσω,δέν υπάρχει πλέον γιατί δέν ήταν μόνο ο τόπος,αλλά και η χρονική στιγμή των αναμνήσεων που έχεις.Σίγουρα πολλά εχουν αλλάξει σε 10 χρόνια.Αν θέλεις να βρεθείς στους κοντινούς σου ανθρώπους,κάντο αλλά μήν σου φανεί περίεργο αν τον φίλο που σχεδιάζεις να βγαίνεις για καμιά μπύρα,τον βλέπεις τόσο συχνά όσο και τώρα που είσαι και στην γερμανία.

Και εσείς έχετε αλλάξει,απλά στους εαυτούς μας είναι πιό δύσκολο να το παρατηρήσουμε.

Κακά τα ψέμματα,το οικονομικό φτιάχνει μια καλύτερη ποιότητα ζωής.Αν έχεις τα φόντα(σπιτι,μικρή περιουσία που σε εξασφαλίζει κ.ο.κ) το βλέπετε.Αν όχι,εκτός από εσάς,θα καταδικάσετε και τα παιδιά σας,τα οποία στην καλύτερη περίπτωση,θα τραβήξουν τα βάσανα της ζωής τους,μέχρι να βρεθούν εκεί που είσαι ήδη.

Φιλικά.

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, solega είπε

Πίστεψε με όμως τα μειονεκτήματα είναι επίσης πολλά και ισχυρότατα.

 

Βρε παλικάρι μου, ποια είναι τα μειονεκτήματα στα οποία αναφέρεσαι (γι' αυτά που εσύ θεωρείς μειονεκτήματα φυσικά)?

Γιατί αν είναι μειονέκτημα για σένα το ότι δεν έχεις επαφή με συγγενείς ή παιδικούς/εφηβικούς φίλους, αυτό θα μπορούσε να συμβεί ακόμα και αν ήσουν σε άλλη πόλη στην Ελλάδα.

Για κάθε άνθρωπο τα πράγματα είναι διαφορετικά, γι' αυτό ρωτάω σε ποια μειονεκτήματα αναφέρεσαι.

Να ρωτήσω επίσης το εξής.

Είσαστε 10 χρόνια όπως είπες στην Γερμανία.

Δεν δημιουργήσατε εκεί έναν κύκλο ανθρώπων με τους οποίους να κάνετε παρέα, να θεωρείτε φίλους, να περνάτε καλά μαζί, και να μοιράζεστε την καθημερινότητα?

Αυτοί οι άνθρωποι δεν σας καλύπτουν συναισθηματικά και ψάχνετε τις παλιές φιλίες σας εδώ?

 

Μετά, φύγατε όπως είπες εντελώς στον αέρα, χωρίς τίποτα.

Εκεί τα καταφέρατε, φαντάζομαι με πολύ αγώνα.

Και όλη σας αυτή την προσπάθεια την πετάτε στα σκουπίδια έτσι απλά?

 

Τέλος πάντων είναι πολλά που μου δημιουργούν απορίες, αλλά πάλι υπάρχουν πολλοί που νιώθουν αυτό που λέμε "νόστο".

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, η μετανάστευση είναι θέμα υποκειμενικό.

 

Επίσης η "Γερμανία" έτσι αόριστα, δε λέει κάτι.

Αν κάποιος μένει στο Βερολίνο και σε άλλες μεγαλουπόλεις και κοιμάται από τις 21:00,

κακό του κεφαλιού του.

 

Solega, ξέρω ότι μένεις επαρχία, αλλά μάλλον με παιδιά είναι καλύτερα εκεί.

 

Εγώ μόλις γύρισα από Scorpions,την Παρασκευή πάω Muse, στα καπάκια Rammstein και πάει λέγοντας.

Στην Ελλάδα θα έπρεπε να κάνω οικονομίες και να διαλέξω να πάω σε μία από αυτές τις συναυλίες, 

να τραβιέμαι καμία Μαλακάσα ή να ανέχομαι τους πανίβλακες που θα διακόψουν το Eject.

 

Γενικά όταν κατεβαίνω Ελλάδα ακούω τιτανοτεράστιες μπούρδες από άτομα που το μεγαλύτερό τους ταξίδι ήταν μέχρι το Σαντάνσκι και μοναδική πηγή πληροφόρησης ο Gastarbeiter συνταξιούχος, πλέον, θείος τους.

 

Είναι μάταιη αυτή η συζήτηση, υπάρχουν κάποια αντικειμενικά και μετρήσιμα κριτήρια να συγκρίνεις,

αλλά μετά μπαίνει το υποκειμενικό.

Προσωπικά δεν έχω μετανιώσει λεπτό που έφυγα.

 

Και κάτι τελευταίο..

Οι γυναίκες δεν είναι καθόλου αμελητέος παράγοντας στο θέμα μας.

Προσωπικά κλείνω 7ετία έξω και αν και πάντα χαιρετώ εγκάρδια αν πετύχω πατριώτισσα,

πέραν τούτου, ουδέν😬😅

 

Υ.Γ. Ας βάλω και κάνα βιντεάκι από σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, solega είπε

Μπορεί να ζήσαμε δέκα καλά χρονια, με καλές δουλειές, χωρίς το άγχος που είχαμε στην Ελλάδα, κάναμε και δυο παιδιά και τώρα έχουμε πια βαρεθεί εδώ έξω και σκεφτόμαστε να γυρίσουμε. 



 

υπαρχει και άλλος που έχει ζήσει την ίδια ανωμαλία με μας;;

 

ας ανταλλάξουμε απόψεις…

 

Πήγαινε στο Βερολίνο που δεν είναι Γερμανία.

 

Σαν πιο χαλαρή Ελλάδα είναι αλλά με λίγο περισσότερο κρύο το χειμώνα.

Από Μάιο έως Νοέμβριο ο καιρός είναι μια χαρά.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ποιότητα ζωής για εμένα:

1. Σπίτι ιδιόκτητο (το να δίνω λεφτά κάθε μήνα στον βρόντο για νοίκι μου είναι αδιανόητο- καλλίτερα να τα δινα σε δάνειο- έστω και με ληστρικό επιτόκιο- για αγορά). The bigger , the better, αλλά προτιμώ 30 τ.μ. δικά μου από 200 τ.μ σε νοίκι.

2. Ελεύθερος χρόνος , που σημαίνει όχι 12ωρο δουλειά και το κυριότερο όχι σπατάλη χρόνου στις μετακινήσεις (είτε για δουλειά, είτε για διασκέδασή).

3. Θερμό κλίμα/ ηλιοφάνεια.

4. Να μην χρειάζεται να ξοδέψω μια περιουσία σε μια έξοδο (αυτό αποκλείει για τα γούστα μου μεγάλες μητροπόλεις- όπου πουλαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες). 

Αν τα έχω αυτά , μπορώ να ζήσω από την Ζιμπάμπουε μέχρι το Μανχάταν .

Τώρα αν έχει καλό σύστημα δημοσίου, ράμπες για αμεα....και φορτιστές για ηλεκτρικά αυτοκίνητα, καλώς να τα έχει, ευπρόσδεκτα, αλλά και αν δεν τα έχει...Not a deal breaker.

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LK είπε

Ποιότητα ζωής για εμένα:

1. Σπίτι ιδιόκτητο (το να δίνω λεφτά κάθε μήνα στον βρόντο για νοίκι μου είναι αδιανόητο- καλλίτερα να τα δινα σε δάνειο- έστω και με ληστρικό επιτόκιο- για αγορά). The bigger , the better, αλλά προτιμώ 30 τ.μ. δικά μου από 200 τ.μ σε νοίκι.

2. Ελεύθερος χρόνος , που σημαίνει όχι 12ωρο δουλειά και το κυριότερο όχι σπατάλη χρόνου στις μετακινήσεις (είτε για δουλειά, είτε για διασκέδασή).

3. Θερμό κλίμα/ ηλιοφάνεια.

4. Να μην χρειάζεται να ξοδέψω μια περιουσία σε μια έξοδο (αυτό αποκλείει για τα γούστα μου μεγάλες μητροπόλεις- όπου πουλαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες). 

Αν τα έχω αυτά , μπορώ να ζήσω από την Ζιμπάμπουε μέχρι το Μανχάταν .

Τώρα αν έχει καλό σύστημα δημοσίου, ράμπες για αμεα....και φορτιστές για ηλεκτρικά αυτοκίνητα, καλώς να τα έχει, ευπρόσδεκτα, αλλά και αν δεν τα έχει...Not a deal breaker.

Αυτο με τη δουλειά ιδιαίτερα να είναι κοντά είναι το καλύτερο. Να κάνεις μια κυρία δουλειά χαλαρή σχετικά ρουτινιαρικια 😅, να έχεις σπίτι και εξοχικό, γυναίκα όμορφη με επίσης τα ίδια, να κάνετε και κάτι δεύτερο, να βγάλουν και τον ΕΝΦΙΑ και ζούμε στον απόλυτο παράδεισο. Γι αυτό έλεγα πάντα πως εμείς έπρεπε να ακολουθούμε το σοσιαλιστικο μοντέλο. Η ΕΕ και το € έδωσε άλλη προοπτική, δεν υπήρχε άλλος δρόμος, αλλα δεν κάνει για εμάς και το κλιμα μας. 

 Γι αυτό όσο πας από βόρεια προς νότια, οι οικονομίες πάνε κατά διαόλου. Τωρα με την κλιματική αλλαγή οι περισσότερες χώρες που θεωρούμε πρότυπα σε 10 χρόνια θα είναι αβιωτες,  η Ελλάδα είναι κλιματικά ευλογημένη χώρα, γι αυτό θα πάρουμε τεράστια αξία, όλοι στην Ελλάδα θα θέλουν να ζουν και να δουλέψουν και αν γίνουν και άλλες επενδύσεις πολυεθνικών θα ανοίξουν πολλές θέσεις εργασίας για ξένους. Τα νησιά μας! Είναι ανεκμεταλλευτα. Πολλα μπορούμε να κάνουμε για να φέρουμε πλούτο και να ρίξουμε κι άλλο τη φορολογία και τον πληθωρισμο. Αντε, τι καθόμαστε, μετά τις εκλογές στρωνομαστε στη δουλειά!!!! Χαχαχαχαχα 😂

 

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία γενιά που έφυγε για Γερμανία έφυγε καθαρά για οικονομικούς λόγους από ανάγκη και τίποτα άλλο (πρώτον)! Δεύτερον! Αν μπορεί να ζήσει με λιγότερα χρήματα στην Ελλάδα καλώς να έρθει! Ας ζυγίσει μόνος του τα υπέρ και τα κατά! Με τη λογική ότι στη Γερμανία θα παίρνει τα τριπλάσια λεφτά τότε στην Ελλάδα κανονικά πρέπει να εξαφανιστούμε όλοι από αυτή τη χώρα! Είναι το σωστό όμως αυτό;

Επεξεργασμένο από tselios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου