Προς το περιεχόμενο

Βαρέθηκα πια στη Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

ρε πεΔγια εδω βαρΓιεται στο ΜΟΝΑΧΟ....στην κωμοπολη και στην Κοζανη θα αΦτοκτoνισει (εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα αν με εδιΩχναν απο την ΥΠΕΡΟΧΗ ΑΘΗΝΑ και με εστελναν εκεI

Δεν νομίζω να βαριέται το Μόναχο υπό την έννοια που το εννοείς.

Και έγω θα βαριόμουν το Λονδίνο, αν πήγαινα μέ όρους οικονομικού μετανάστη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, solega είπε

Οι περισσότεροι μιλάτε εκ του ασφαλούς έχοντας ζήσει μόνο στην Ελλάδα

 

εγω στα λεω εχοντας ζησει και στις ΗΠΑ και στο Βερολινο (επαναλαμβανω δεν το θεωρω Γερμανια,η Γερμανια ΔΕΝ μου αρεσει και δεν θα την επελεγα ποτε για να μεινω).

 

απο τις ΗΠΑ γυρισα μετα απο 5 χρονια παραμονης για σοβαροτατους οικογενειακους λογους υγειας ,ηταν απλα αδυνατο να μη γυρισω (και ηταν παρολα αυτα ΤΟ λαθος της ζωης μου γιατι οι ΗΠΑ και η ΝΥ στην οποια ζουσα ειναι υπεροχες απο ολες τις πλευρες για τα ΓΟΥΣΤΑ μου)

 

απο το Βερολινο γυρισα γιατι ΟΛΕΣ οι συνθηκες που σου εγραψα λιγο παραπανω πληρουνται μεχρι στιγμης (πλην της υπηκοοτητας του παιδιου το οποιο δυστυχως γεννηθηκε εδω) συν του  οτι στην Ελλαδα βγαζω περισσοτερα απο οτι εβγαζα εκει (αυτος ηταν ο λογος που γυρισα μια εξαιρετικα αμοιβομενη δουλεια που βρηκα εδω)  και με λιγοτερο κοπο ενω δουλευω και σχεδον αποκλειστικα απο το σπιτι μου στην ΑΘΗΝΑ (καβατζες παντως στο Βερολινο εχω ακομα δηλ. και ΠΟΛΛΟΥΣ φιλους και διαμερισμα για το παιδι στο μελλον και για να αραζω με τα τερμηνα οταν ο εργασιακος μου βιος στην Ελλαδα τελειωσει)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, LK είπε

αυτό το κάμεις με τα πόδια....και αν πιάσεις και παραλία ή Β. Ολγας που λατρεύω, είναι ψυχοθεραπεία.

Σαφώς η ωραιότερη πόλη της Ελλάδος η Ζαλονικ.

Να το καμεις εσυ που εχεις ποδια. Εγω ειχα ντελουξ 73.

 

Αμα ηταν ωραια τι εφυγες?

Είχαμε εναν ανθρωπο εδω να πιωμεν μια βυρα πηγες στς τσεντσαν τ ςαλλοι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

 

Και έγω θα βαριόμουν το Λονδίνο, αν πήγαινα μέ όρους οικονομικού μετανάστη.

 

 

δεν υπαρχει ανθρωπος στα ΣΥΓΚΑΛΑ του που να βαριεται στο ΛΟΝΔΙΝΟ υπο οπΓιουσδΙποται ορΟΙ 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Περιγράφεις μια ειδυλλιακή κατάσταση που για τους περισσότερους από μας είναι ουτοπία.

 

Αυτό πες το στον κουνιάδο μου 😜 ή σε εκατομμύρια κατοίκους του ΗΒ που κάθε χρόνο σκάνε 5 - 10 χιλιάδες λίρες για 5-7 μέρες σε ένα ηλιόλουστο μέρος της Ελλάδας (δεν μιλάω για απλούς τουρίστες,αλλά για regulars που κάθε χρόνο σκάνε αυτά τα λεφτά για να πάνε ακριβώς στο ίδιο μέρος με πέρσι). Και δεν είναι πλούσιοι, έχουν αλλάξει οι εποχές που στο εξωτερικό μάζευες χρήμα... απλά δουλεύουν όλο τον χρόνο για αυτές τις 5 μέρες.

 

Δεν το λέω ειρωνικά, συμφωνώ μαζί σου, και μένα μου φαίνεται φανταστικό μέρος εκεί, αλλά πάω για λίγες μέρες τον χρόνο και δεν ξέρω τι θα έλεγα αν έμενα όλο τον χρόνο εκεί (και αν εργαζόμουνα εκεί)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κώστα μου θα σου δώσω μια συμβουλή.

Βρες μια δουλειά να βγάζεις 15 χιλιάρικα την μέρα, και να είσαι σίγουρος ότι θα μπορείς να πάρεις όποιο συνθεσάιζερ θέλεις.

 

Παραπάνω θα έβγαζα. Κσι τώρα αμα θέλω βγάζω και τόσα. 

 Αλλα θα επρέπε να δουλέψω πάρα πολύ και να αγωνίζομαι καθημερινα πράγμα που απεχθάνομαι και είναι ενάντια στα σοσιαλιστικα πιστεύω μου 😂

 Έχω 2 ΣΥΝΘΕΣΆΙΖΕΡ και 2337 vst.

 Τα μνημόνια μου έκοψαν λίγο την καλοπέραση. Αυτό όμως είναι παρελθόν. Η χώρα αλλάζει εδω και 4 χρόνια και πλέον από Σεπτέμβρη θα εισπραξουμε τους κοπους μας. Η νέα κυβέρνηση εξάλλου έχει ως ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΉ το brain gain για τα επόμενα 10 χρόνια. Φαίνεται πως αποχαιρετουμε οριστικά τις παθογένειες του παρελθόντος. Προσωπικά είμαι πιο αισιόδοξος από ποτέ και αν με ρωτούσε κάποιος τη γνώμη μου για να γυρίσει στην Ελλάδα, θα του έλεγα. Μην το σκέφτεσαι. Αν θέλεις και βαρέθηκες στο εξωτερικό, έλα. Ελα να βοηθήσεις κι εσύ για να γίνει πράξη το νέο κοινωνικό συμβόλαιο για ανάταξη, ανάπτυξη, και ευημερία. Γιατί δεν αρκεί μόνο η δέσμευση μιας κυβέρνησης. Πρέπει να βοηθήσουμε όλοι. Να δείξουμε εμπιστοσύνη. 

👌👌👌🙏🙏🙏👌👌👌

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

δεν υπαρχει ανθρωπος στα ΣΥΓΚΑΛΑ του που να βαριεται στο ΛΟΝΔΙΝΟ υπο οπΓιουσδΙποται ορΟΙ 

 

Εδώ που τα λέμε ή πρόταση αυτή είναι ο ορισμός της ανεκτικότητας και διαφορετικότητας. 

  • Χαχα 3
  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Να το καμεις εσυ που εχεις ποδια. Εγω ειχα ντελουξ 73.

 

Αμα ηταν ωραια τι εφυγες?

Είχαμε εναν ανθρωπο εδω να πιωμεν μια βυρα πηγες στς τσεντσαν τ ςαλλοι.

Γιατί βαρέθηκα να πλερώνω 2 σπίτια, και λογαριασμούς επί 2.

Απλά πραγματα.

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

δεν υπαρχει ανθρωπος στα ΣΥΓΚΑΛΑ του που να βαριεται στο ΛΟΝΔΙΝΟ υπο οπΓιουσδΙποται ορΟΙ 

Μάλλον και πάλι δεν κατάλαβες.

Δεν είναι ότι έχουμε ενα κατομυριο ευρά και δεν ξέρουμε να τα φαμε.

Απλά αν εισαι οικονομικός μεταναστης σε τετοιες μεγαλουπόλεις, λίγο το νοικι (που πλερώνεις τα μαλλια της κεφαλης σου για να μενεις στην 6η Ζωνη) , λιγο ότι το καλημερα εκει θελει πολλα $$$$$$, λίγο το να λιγο το άλλο, αναγκάζεσαι να μείνεις σπίτι , σε 40 τμ, (σπίτι να το κάνει ο θεός) γιατι δεν μένει μαρούλι....και λογικά βαριέσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

αλλά πάω για λίγες μέρες τον χρόνο και δεν ξέρω τι θα έλεγα αν έμενα όλο τον χρόνο εκεί (και αν εργαζόμουνα εκεί)

 

 

Αυτό ακριβώς, ισχύει και με αυτούς τους regulars που έρχονται εδώ.

8 λεπτά πριν, cos_dr είπε

θα του έλεγα. Μην το σκέφτεσαι. Αν θέλεις και βαρέθηκες στο εξωτερικό, έλα. Ελα να βοηθήσεις κι εσύ ....

 

Έλα να δεις την γλύκα.

Έλα να σε αρμέξουμε κι εμείς εδώ.

Τι δηλαδή, τόσα λεφτά που έκανες στα ξένα μόνος σου θα τα φας?

Να δώσεις και σε μας, το Ελληνικό κράτος δηλαδή.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν νομίζω να βαριέται το Μόναχο υπό την έννοια που το εννοείς.

Και έγω θα βαριόμουν το Λονδίνο, αν πήγαινα μέ όρους οικονομικού μετανάστη.

 

Ακριβώς. Δεν εννοώ βρε παιδιά βαρέθηκα δεν έχω τι να κάνω. Εννοώ πως με χαλάει πια η γερμανιλα. Πως το λένε. Δε με ενδιαφέρει πια η αποστείρωση τους. Το ότι το λεοφορειο περνάει κάθε μέρα στο συγκεκριμένο δευτερόλεπτο είμαι διατεθημένος να το αφήσω μια για πάντα πίσω μου αν μπορώ να ζω κάπου που υπάρχει ζωή. Ζωή σημαίνει σίγουρα όχι η Γερμανία.

Ειπαμε. Καλά τα δυόμισι. Και τα όργανα και οι κιθάρες και τα αμάξια και τα ηλεκτρικά ποδήλατα όλα. Αλλά αυτά κάποια στιγμή τα χορταίνεις. Αυτό που δε μπορείς να χωνέψεις  είναι το να ανάβεις το γκριλ σου να ψήσεις και να φωνάζει την αστυνομία αυτή που μένει στο διπλανό κτήριο. Αυτό δε το χωνεύεις ποτε όχι δυόμισι, ούτε δέκα να παίρνεις. 
 

φυσικα εσείς θα πείτε ας έπαιρνα δυόμισι και ας έτρωγα στο εστιατόριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου