Προς το περιεχόμενο

Περί τεχνητής νοημοσύνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Προσέξτε, δεν είναι επιστήμονες (ακόμα), αλλά θεωρούν ότι αν δηλώσουν ομάδα "επιστημονιακός", αμέσως ανεβαίνουν επίπεδο, και μπορούν να κατουρούν αφ' υψηλού τους "κοινούς αγράμματους".

 

Κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο, διάφοροι αγράμματοι ενστερνίζονται την ταυτότητα του θρησκευόμενου για να αποκτήσει "κύρος" η αμορφωσιά τους.

 

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Γιατί τόση προκατάληψη κατά τα άλλα λογικέ τρόλλευ; Αυτή είναι η παλιά αντίληψη, που είχαν πει του μπάρμπα μου στο δημοτικό "Τι δουλειά κάνει ο πατέρας σου; - Αγρότης. - Κι εσύ τι δουλειά έχεις εδώ τότε, τράβα σκάψε." Ελιτισμός ή αναισθησία; Μόρφωση ως ήθος ή ως εξοπλισμός επιχειρημάτων για την καταπίεση των αδαών;

 

Δεν υπάρχει προκατάληψη. Εγώ μεγάλωσα σε φτωχότατη οικογένεια ανθρώπων που δεν είχαν καλά-καλά τελειώσει το Δημοτικό σχολείο. Όμως, είχαν ενσυναίσθηση των περιορισμών που θα τους συνόδευαν σε όλη τη ζωή τους εξ' αιτίας αυτού του γεγονότος, ούτε επιχείρησαν να πολιτευτούν, ούτε τον έξυπνο έκαναν, και σε καμία (μα καμία) περίπτωση δεν κορόϊδευαν (με οποιονδήποτε τρόπο) την επιστημονική μέθοδο.

 

Το "σπυριάρης" που χρησιμοποίησες (το ξέρω διότι ήμουν τέτοιος), ήταν μομφή ενάντια στην ιδέα ότι κάποιος στρώνει τον κώλο του κάτω και διαβάζει, ενώ άλλοι χερικώνανε ενζενύ και παίζανε "μπουκάλα" στα πάρτυ. Κοινώς τους λέγανε "μαλάκες". Ίσως δεν το ξέρεις (άλλωστε είσαι νέος), γι' αυτό στο εξηγώ.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο, διάφοροι αγράμματοι ενστερνίζονται την ταυτότητα του θρησκευόμενου για να αποκτήσει "κύρος" η αμορφωσιά τους.

 

 

Δεν υπάρχει προκατάληψη. Εγώ μεγάλωσα σε φτωχότατη οικογένεια ανθρώπων που δεν είχαν καλά-καλά τελειώσει το Δημοτικό σχολείο. Όμως, είχαν ενσυναίσθηση των περιορισμών που θα τους συνόδευαν σε όλη τη ζωή τους εξ' αιτίας αυτού του γεγονότος, ούτε επιχείρησαν να πολιτευτούν, ούτε τον έξυπνο έκαναν, και σε καμία (μα καμία) περίπτωση δεν κορόϊδευαν (με οποιονδήποτε τρόπο) την επιστημονική μέθοδο.

 

Το "σπυριάρης" που χρησιμοποίησες (το ξέρω διότι ήμουν τέτοιος), ήταν μομφή ενάντια στην ιδέα ότι κάποιος στρώνει τον κώλο του κάτω και διαβάζει, ενώ άλλοι χερικώνανε ενζενύ και παίζανε "μπουκάλα" στα πάρτυ. Κοινώς τους λέγανε "μαλάκες". Ίσως δεν το ξέρεις (άλλωστε είσαι νέος), γι' αυτό στο εξηγώ.

Η ίσως απλά να τους έπιασαν κορόιδα και να έφαγαν τα χρόνια τους μαθαίνοντας αηδίες. Γιαυτό και έμειναν φτωχοί υπαλληλοι ενώ οι άλλοι που δεν σπούδασαν ψευτοεπιστημες έβγαλαν φράγκα.Τουλαχιστον η εμπειρία μου από την δικιά μου γενιά και τους δικό μου κύκλο αυτό λέει.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Η ίσως απλά να τους έπιασαν κορόιδα και να έφαγαν τα χρόνια τους μαθαίνοντας αηδίες. Γιαυτό και έμειναν φτωχοί υπαλληλοι ενώ οι άλλοι που δεν σπούδασαν ψευτοεπιστημες έβγαλαν φράγκα.Τουλαχιστον η εμπειρία μου από την δικιά λου γενιά και τους δικό μου κύκλο αυτό λέει.

 

 Στους γονείς μου αναφέρεσαι;

Δεν έμειναν φτωχοί υπάλληλοι, ανέθρεψαν εμένα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

 

 Στους γονείς μου αναφέρεσαι;

Δεν έμειναν φτωχοί υπάλληλοι, ανέθρεψαν εμένα.

 

Δεν είπα για τους γονείς σου.Μιλαω γενικά από αυτά που βλέπω γύρω μου στο εργασιακό χώρο. Οι αγράμματοι είναι τα αφεντικά και οι σπουδαγμενοι είναι οι υπάλληλοι. Άσε που αποτελούν την συντριπτική πλειοψηφία όσων έφυγαν από την Ελλάδα για να εργαστούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το σιγουρο ειναι οτι και οι θρησκευτικοι ηγετες, και οι με την ευρεια εννοια ( πολιτικοι, κοινωνικοι κλπ) φιλοσοφοι, και το επιστημονικο κατεστημενο, και η εκτελεστικη εξουσια, ακομα και η καλλιτεχνικη ελιτ, προβατακια σαλαγαει, με τον ενα η τον αλλο τροπο. Αν θα μας σαλαγησουν, διοτι για αυτους προβατακια ειμαστε, με το φοβο, με το μπλα μπλα, με το χαρακα, με τα τσοπανοσκυλα η με τη φλογερα αντιστοιχα μικρη διαφορα κανει για τους πανω.  Η ελιτ ξερει την αξια της επιστημης, παντα την ηξερε, και ξερει και τη χρησιμοτητα των τσοπανων της Εκκλησιας και ολων των υπολοιπων. Τιμες αρχηγου κρατους απολαμβανουν ολοι οι μεγαλοτσοπαναρεοι, μαλακες λετε να ειναι αυτοι που τους τις αποδιδουν;

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ μετά λένε μη βγάζετε κινητά για σελφιζ κ βίντεο στις συναυλίες, απολαύστε τη στιγμή.

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν πολύ ενδιαφέρον τα γραφόμενα εδώ…  Λαμβάνοντας αφορμή από λεπτά σημεία εδώ κι εκεί σε αρκετές αναρτήσεις,  σκέφθηκα να επανέλθω στο θέμα της τεχνητής νοημοσύνης , δηλαδή μιας νοημοσύνης που έχει προγραμματιστεί και ναι μεν είναι σε θέση να μαθαίνει , πλην όμως , μέσα από συγκεκριμένες διαδικασίες που επίσης έχουν τη σφραγίδα του προγραμματιστή. 

Νομίζω ότι , είναι πολύ εύκολο να μετατραπεί προοδευτικα σε κάτι τέτοιο και η δική μας φυσική νοημοσύνη…….. αν καταπίνουμε αμάσητο ότι μας σερβίρουν , αν επιτρέπουμε να "προγραμματίζουν" τη σκέψη μας περιορίζοντας τα όρια της ελευθερίας της,  είτε πρόκειται για αυθεντίες σε κάποιους τομείς (δεν γίνεται να είναι παντού αυθεντίες) , είτε όχι. Κάποιος που ανέφερε για έναν αγρότη με απλή σκέψη που αντελήφθη πρακτικά ένα τυπικό λάθος,  το έθεσε πολύ ωραία.  

Είναι πολλά τα ανοιχτά και μεγάλα ζητήματα κι επειδή ζούμε στην εποχή του πληροφοριακού χάους έρχονται πολλοί να μας ενημερώσουν και να μας διαφωτίσουν . Χρειάζεται προσοχή γιατί κάποιοι έρχονται να μας εκπαιδεύσουν και όχι απλά να πούνε τα δικά τους… 

 

  • Like 2

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

Κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο, διάφοροι αγράμματοι ενστερνίζονται την ταυτότητα του θρησκευόμενου για να αποκτήσει "κύρος" η αμορφωσιά τους.

Και οι δύο είναι ντουβάρια. Δεν χρειάζεται συμψηφισμός νομίζω, κατα βάθος είναι κι οι δύο το ίδιο και το αυτό. 

 

4 λεπτά πριν, trolley είπε

δεν κορόϊδευαν (με οποιονδήποτε τρόπο) την επιστημονική μέθοδο.

Μπράβο τους. Εγώ δεν είδα κάποιον στο θρεντ να κοροϊδεύει την επιστημονική μέθοδο, επαναλαμβάνω. Όσους εκφράζουν "παραπονάκια" για τα του οίκου της επιστήμης όμως, τους καταλαβαίνω. Δε γίνεται να μη διαφωνούν επιστήμονες που έχουν ταχθεί σε διαφορετικές σχολές. To θέμα είναι η διαφωνία να αποτελεί αφορμή σύνθεσης και αναθεώρησης, με σκοπό να περιγραφεί καλύτερα ο κόσμος που ζούμε, και όχι στείρα αντιπαράθεση κερκίδων.

 

2 λεπτά πριν, trolley είπε

Το "σπυριάρης" που χρησιμοποίησες

Κι εγώ ήμουν σπυριάρης και έπινα αρκετό καιρό φάρμακα. Το σπυριάρης το μεταχειρίστηκα καθαρά "ορμονικά" και ηλικιακά, όχι με άλλη σημασία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου