Προς το περιεχόμενο

Boys are back in town - Driver's Hit.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βίντεο που έχω (Highway star) είναι μεγάλο για ν' ανέβει. Επίσης δεν ήμουν κοντά για φωτό της προκοπής.

Η μπάντα τώρα:

1)Ian Paice. Μαζί με τον Brian Downey είναι οι καλύτεροι και πιο "μουσικοί" ντράμερ που έχω δει ζωντανά.

2)Roger Glover. Βράχος, πολύ ωραίος ήχος, συνοδεία, έπαιξε ακριβώς το μέρος του Pictures of Home και ένα intro solo στο encore (Hush, Black night).

3)Don Airey. Εκπληκτικός στα πάντα,  ήχος ότι έπρεπε και στα Lord μέρη αλλά και στα δικά του. Ήρθε μελετημένος κι' έπαιξε και 2 ελληνικά θέματα.

4)Simon McBride. Τον ήξερα από το live της Don Airey Band με Gillan με ορχήστρα στη Ρωσία. Είναι τρομερός (προσωπικά μ΄άρεσε περισσότερο από τον Steve Morse), μ' εκπληκτικό ήχο, με σεβασμό στα μέρη που δεν επιδέχονται αλλαγών και πολύ ουσιαστικός στα ιμπροβίζ μέρη.

5)Ian Gillan. Σεβασμός. Δεν μπορεί να κάνει τα τρελλά της νεανικής ηλικίας, του έφυγαν κάποιες νότες, είχε (νομίζω) αρχικό στάδιο Parkinson - έτρεμε το χέρι που κρατούσε το μικρόφωνο.

Ήχος: Ο καλύτερος που έχω ακούσει ποτέ σε live, πρόγραμμα τρομερό (δεν περίμενα ν' ακούσω το Into the fire) και μπήκαν με το Highway που εμείς για να το παίξουμε πρέπει να έχουμε ζεσταθεί 1 ώρα.☺️

  • Like 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
57 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Ήχος: Ο καλύτερος που έχω ακούσει ποτέ σε live

Φίλος αν και δεν πήγα- και χαράς το κουράγιο σου που τραβήχτηκες στο Terra Vibe (εγώ συντάσσομαι με τον Waterfall- δεν ξανά πατάω εκεί)- με αυτό που αναφέρεις, το συμπέρασμα είναι ένα: Μόνο οι ποιοτικοί γέροντες 😎

Και οι Sabbath με τον Dio εκεί μέσα (η τελευταία φορά που πήγα στο Terra) ήταν αποθέωση του ήχου και όχι μόνο.

Τελικά, μόνο οι ποιοτικοί γέροντες... 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Ian Gillan. Σεβασμός. Δεν μπορεί να κάνει τα τρελλά της νεανικής ηλικίας, του έφυγαν κάποιες νότες, είχε (νομίζω) αρχικό στάδιο Parkinson - έτρεμε το χέρι που κρατούσε το μικρόφωνο.

Σίγουρα ο Gillan δεν διαθέτει πλέον τη φωνή που είχε στα '70s, και είναι και ο λόγος που δεν τραγουδάει εδώ και αρκετά χρόνια το Child In Time. Βέβαια οι δισκογραφία των DP δεν είναι μόνο το Child In Time και το Highway Star, ειναι ένα "μύριο' ακόμη τραγούδια που δεν απαιτούν το ξελαρύγγιασμα του τραγουδιστή. Το πρόβλημα με αυτη την μπάντα δεν είναι το τι θα διαλέξουν να παίξουν live, αλλά το τι θα διαλέξουν να αφήσουν απ'έξω.😛 Αν σκεφτεί κανείς πόσα hit (με την καλή έννοια) έχουν κυκλοφορήσει από όλες τις περιόδους της μπάντας θα χάσει την μπάλα, και το να ικανοποιήσουν τον κάθε οπαδό που θέλει να ακούσει τα ΧΨ κομμάτια απλά δεν είναι εφικτό, γιατί θα έπρεπε το κάθε live να διαρκεί κάνα 8ωρο.😆

Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι αυτή η μπάντα κάνει lives ανά τον κόσμο πάνω από τις μισές μέρες του χρόνου, κάθε χρόνο και τα τελευταία...άπειρα χρόνια. Μόνo Jazz μπάντες έχουν τέτοιους live ρυθμούς, και αν σκεφτούμε και την ηλικία των μελών της είναι πραγματικά να απορεί κανείς με τις αντοχές τους. Το γεγονός αυτό βέβαια είναι και ο λόγος που τους κρατάει εκτελεστικά σε αυτό το επίπεδο. Μην αναφέρουμε τώρα διάσημες μπάντες που κάνουν live κάθε 5-10 χρόνια και η πρασινιές πάνε σύννεφο.🙄

Το βίντεο που τράβηξες Νέστορα μπορείς να το ανεβάσεις στο youtube, και αν δεν έχεις λογαριασμό μπορείς να το ανεβάσεις σε κάποιο site, πχ Dropbox, να το κατεβάσω, να το "σουλουπώσω" και να το ανεβάσω στο κανάλι μου. Αν θες απλά πες μου.

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Είπαμε, στο Terra Vibe δεν ξαναπατάω ούτε απ'εξω. Και ξαναλέμεεεεε, τους έχω δει ήδη 4 φορές.image.gif.383c961d124ccc7d2dea7d3b49cf59b8.gif

Έτσι είχα πει κ εγω αλλά λύγισα και πήγα black keys χτες... Καμία σχέση... Έχει αλλάξει ο χώρος, πάρκαρα σχεδόν δίπλα,οργανωμενος πλέον χώρος με τουαλέτες σκιά κλπ... Τους έσκισε το release βλέπεις... 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noe13 είπε

Έτσι είχα πει κ εγω αλλά λύγισα και πήγα black keys χτες...

Πήγε ένας φίλας μου χτες και 2 παρά ήταν πίσω στη Χαλκίδα, και μας εκανε εντύπωση.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Πήγε ένας φίλας μου χτες και 2 παρά ήταν πίσω στη Χαλκίδα, και μας εκανε εντύπωση.

Πάρκαρα 10λ από τη σκηνή αλλά βέβαια είχε βαριά 8-10χιλ.... Αφού σκέφτομαι την επόμενη φορά να πάρω κ τον μικρό μαζι

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, noe13 είπε

Αφού σκέφτομαι την επόμενη φορά να πάρω κ τον μικρό μαζι

 

Θα αντέξει ο σβέρκος σου τόσες ώρες? :classic_tongue:

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Θα αντέξει ο σβέρκος σου τόσες ώρες? :classic_tongue:

Έχω ξεκινήσει βάρη από περσυ.... Γτ έμοιασε ο μικρος στο πατέρα του.... 😛

  • Χαχα 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προλαβα και τους ειδα με Lord.

Δυστυχως με Richie  δεν μας καταδεχτηκαν.

Ειδα όμως τότε Ian Gillan band

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου