Προς το περιεχόμενο

Εγώ δεν πάω καλά ή οι 50αριδες ξεμωράθηκαν ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχώς και οι δύο μου προκαλούν υπνηλία οπότε I will stick with Διονυσίου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Καλά, εγώ έχω 60 plus που θα πάει στους Guns n Roses, αλλά γιατί όχι; Αφού γουστάρει, ας τους δει.

Προσωπικά βέβαια, με τους συγκεκριμένους δεν θα πήγαινα που να με πλήρωνες, καθότι τους είδα όταν ήρθαν την πρώτη φορά και ήταν "μάπα" το καρπούζι. Δύο ώρες στήσιμο, μάπα ήχος, μάπα και ο Axl που νιαούριζε on stage. 

Prodigy, θα μου έκαναν πολύ μεγαλύτερο κέφι, να άκουγα ένα Firestarter και να γινόταν... σεισμός 😎

 

Το εχπυμε ξαναπεί φίλε .Οι Guns το 93 τα έσπασαν άσχετα αν άργησαν 2 ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

2023 = ηλικία 50.

1993 = ηλικία 20.

Ότι και ν' ακούν σήμερα, αυτά που άκουγαν φανατικά στα 20 θα είναι πάντα απο τα καλύτερα τους.

True story για όλους.

Αν δεν δουν τα ινδάλματα της νιότης τους, ποιούς θα δουν... την Cardi B?

 

Σωστό το σκεπτικό, αλλά κάποιες φορές ίσως είναι καλύτερα να παραμείνει κάποιος με τις αναμνήσεις της νιότης.

Τα τελευταία δύο χρόνια πήρα τα ρίσκα μου με Metallica,Scorpions,Placebo,Muse και ένα σωρό άλλες μπάντες που πήγα "τιμής ένεκεν" και δεν απογοητεύτηκα..

Κάθε άλλο...

 

Στις 3 Ιουλίου όμως, πήγα Guns n' Roses και η αδυναμία του Axl να ανταποκριθεί φωνητικά στα στοιχειώδη, με απογοήτευσε αρκετά..

Slash και Richard Fortus έπαιξαν παπάδες και έσωσαν τη βραδιά.

Η μπάντα έπαιξε ένα τρίωρο στο νερό,χώρια οι Pretenders που άνοιξαν τη συναυλία.

Πάντως δε θα ξαναπήγαινα..

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πεθερός μου εξηνταρης είδε τους guns στο Glastonbury και μου έστελνε βίντεο και φώτο. 

 

Ο ντράμερ μας έκλεισε φέτος τα πενήντα και είναι πιο εικοσαρης στα μυαλά από ποτέ.

 

Στα λάιβ μας οι πιο φανατικοί ακροατές είναι ηλικίας πολύ πάνω των πενήντα... Παίζουμε AC/DC και βλέπεις γριές να χτυπιουνται (αναφέρομαι σε ξένο και όχι ντόπιο κοινό, αν παίζαμε για ντόπιους θα πεινουσαμε). 

 

Το αφεντικό μας σε ένα μαγαζί που παίζουμε (ίσως το πιο ιστορικό της περιοχής) έχει ακόμα μακριά μαλλιά, ακούει φανατικά stones και παίρνει τούμπες πάνω στο stage από το πιωμα κτλ κτλ..

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι πολλοί Ευρωπαίοι έτσι ειναι, και γιατί όχι και οι σημερινοί Έλληνες πενηνταρηδες να κάνουν αυτό που τους αρέσει αντί να κάθονται να έχουν ακόμα αυτό το ανατολίτικο mentality που έχουμε ακόμα ως χώρα 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

2023 = ηλικία 50.

1993 = ηλικία 20.

Ότι και ν' ακούν σήμερα, αυτά που άκουγαν φανατικά στα 20 θα είναι πάντα απο τα καλύτερα τους.

True story για όλους.

Αν δεν δουν τα ινδάλματα της νιότης τους, ποιούς θα δουν... την Cardi B?

Το να απομυθοποιήσεις , ακόμα ακόμα να απαξιώσεις τα ινδάλματα της νιότης σου, είναι απαραίτητο στάδιο της ωρίμανσης, άλλως κινδυνεύεις π.χ. να πας ντυμένος στα δικαστήρια..... Ζορό.😜

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Προφανώς  είναι "δικαίωμα" του καθενός να πάει σε όποια συναυλία θέλει, να ακούει ό,τι θέλει κ.ο.κ.

Δεν “κρίνω" το δικαίωμα κάποιου, αλλά την επιλογή.

Για τη δική μου λογική , αισθητική και αντίληψη, μια τέτοια συμπεριφορά συνιστά παλιμπαιδισμό και μάλιστα εκλεπτυσμένο και σικέ.

Δεν λέω να είσαι στο αμάξι, να βάλει στο ράδιο, ξέρω γω , το πάρανταιζ σίτυ ή το φάιρσταρτερ, και όχι μόνο να το αφήσεις να παίξει, αλλά ακόμα- ακόμα και να sing along.   

Λέω για την προετοιμασία, την οργάνωση , τη βάσανο, να υποστείς μια ταλαιπωρία (χιλιόμετρα- έξοδα- ηχορύπανση- στρίμωγμα …….. και ένα σωρό άλλα) μόνο και μόνο για να κάνεις  κάποιου είδους statement .

            Εμένα σαν θέαμα/ επιλογή  μου φαίνεται  αστείο , μπορεί να είμαι παραπάνω από τα επιτρεπτά όρια «αρτηριοσκληρωτικός» , αλλά μΕ αρέσω έτσι 😜

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιμπαιδισμός είναι πρωτίστως από την μεριά κάποιων καλλιτεχνών που λόγω ηλικίας ή γενικότερου lifestyle, δεν μπορούν να υποστηρίξουν συγκεκριμένα είδη μουσικής και όσα, μπορεί, κάποτε αυτά να πρέσβευαν.

 

Ο Axl για παράδειγμα προσπαθούσε να μιμηθεί στη σκηνή τον 20χρονο εαυτό του και ήταν σα να βλέπεις ένα κεφτεδάκι να τρέχει σε slow motion. Μην πω και για τα μπινελίκια και κάτι δήθεν επαναστατικά,αντισυστημικά,Ουκρανίες,κ.λ.π. 

Η γραφικότητα σε όλο της το μεγαλείο.

Τώρα θα πει κάποιος, τέτοιοι καλλιτέχνες ζουν σε παράλληλο σύμπαν με μανατζαραίους και αυλοκόλακες.

 

Τέσπα, εγώ σε τέτοια events πάω "τιμής ένεκεν" και για την bucketlist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Kanimothrios

Καλά αυτοί πες το κάνουν για  να συμπληρώσουν τα ένσημα να βγουν στη σύνταξη..... δουλειά είναι δεν είναι ντροπή 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, LK είπε

@Kanimothrios

Καλά αυτοί πες το κάνουν για  να συμπληρώσουν τα ένσημα να βγουν στη σύνταξη..... δουλειά είναι δεν είναι ντροπή 😜

 

Οι περισσότεροι από αυτούς, το έχουν κάνει το κομπόδεμα τους από καιρό.

Απλά μετά μπαίνουν στο παιχνίδι η ματαιοδοξία, τα εγώ τους και το παράλληλο σύμπαν στο οποίο ζούνε.

Σκέψου ότι στους Scorpions είχα δίπλα μου Γερμανούς που μου έλεγαν γελώντας πόσο τυχερός είμαι που πρόλαβα το τελευταίο Tour,από τα τρία "τελευταία" Tour, μιας μπάντας εκατομυριούχων που αντί να κάνουν κανένα άνοιγμα προς του πιτσιρικάδες,τα σχολεία και να γεμίσουν το Ολυμπιακό Στάδιο,

βαράνε τα κατοστάρικα στο κεφάλι και αλλάζουν τους στίχους στα τραγούδια για να το παίξουν πουρέιτζερ επαναστάτες.

 

Πάντως γενικά δεν είμαι τόσο αυστηρός.

Τις συναυλίες αυτές τις βλέπω σαν show, εντάξει, προχθές που ο Slash πήδηξε από το monitor με την κιθάρα είχα ένα άγχος μην σκάσει σαν καρπούζι γιατί κάπως έτσι ήταν η φάση, αλλά όλα εντάξει😁

 

Τέλος,εσύ από τον απλό λαό περιμένεις, μεταξύ άλλων, να έχει αισθητική, καλαισθησία, αυτογνωσία.

Νομίζω πρέπει να χαμηλώσεις τις προσδοκίες σου..

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που είδα (σε καλή κατάσταση το 2012) τους Bon Jovi, νομίζω ότι είμαι πλήρως οκ ως έφηβος των 80z.

Κρίμα που δεν πήγα παλαιότερα U2 και ACDC αλλά οκ. GnR δεν πήγα συνειδητά για όλους τους λόγους που προαναφέρατε.

 

Τώρα ετοιμάζομαι όμως για Imagine Dragons!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου