Προς το περιεχόμενο

Vangelis' hieroglyphic symbols


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως ο φόρος κληρονομιας για συγγενεις που δεν ειναι πρωτου βαθμου είναι δυσβασταχτος.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο Κωστα.Ο ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ εμενε στην Βουλιαγμενη το 2011/12.Απο ενα παρτυ που ειχε διοργανωσει και ηταν μια φιλη μου τραγουδιστρια προσκαλεσμενη εμαθα και εγω οτι μενει εκει.Ηταν η εποχη που εχασα την ευκαιρια να τον γνωρισω απο κοντα. Οποτε τα οργανα και μηχανηματα σε καποιες αποθηκες θα βρισκονται.Καλημερα

Υ.Γ.Αμα μεγαλωσει ο ανθρωπος χρειαζεται να ξανασκαλισει την μνημη του για να θυμηθει γεγονοτα που ισως δεν τα εχει ζησει απο πρωτο χερι.😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και γω ειχα την εντύπωση ότι ηταν το διπλανό σπίτι. Τοτε που ειχε γινει ντορος με το μουσειο ολοι αυτο δειχνανε. Και νομιζω το 2004 που πηγα στο μουσειο εχω την εντύπωση οτι διαβασα και ονομα στην πορτα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.mononews.gr/politismos/sta-cheria-tou-christou-konstantakopoulou-to-spiti-tou-vangeli-papathanasiou

 

Αποψεις σημαντικων προσωπων επι του θεματος.

Ετσι για να καταλαβαινουμε τι σημασια εχει η περιουσια ενος θνητου ακομα κι αν ειναι αθανατος για το κατεστημένο 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

"ενώ εμφανή είναι τα προβλήματα που παρουσιάζουν τα ξύλινα στοιχεία του (κουφώματα και πόρτες)."

Φοβερό σχόλιο!!!!

Επειδή έχω ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια κουφώματα και παντζούρια στο σπίτι μου (ξύλινα), από το 1960 , έδωσα περίπου 150,00 € για το ένα (6 έχω συνολικά) σε δυο τζιμάνια συνταξιούχους μπογιατζήδες και μου τα έκαναν καινούργια τα παντζούρια (τρίψιμο , αντικατάσταση φθαρμένων ξύλων- βάψιμο).

Ομοίως , κάνα 100,00 € για το ένα, και μου έβαψαν με μια τέλεια  λαδομπογιά νερού (σατινε -άσπρη) τα κουφωματα μέσα - έξω (με στοκαρίσματα και τριψίματα όπου χρειαζόταν).....και επίσης έγιναν καινούργια.

Στο θέμα  μας τώρα. Και οι δυο οικίες είναι αριστουργήματα, και όποιος ήθελε να τα ρίξει απλά είναι ανόητος - ακαλαίσθητος και επικίνδυνος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

"ενώ εμφανή είναι τα προβλήματα που παρουσιάζουν τα ξύλινα στοιχεία του (κουφώματα και πόρτες)."

Φοβερό σχόλιο!!!!

Επειδή έχω ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια κουφώματα και παντζούρια στο σπίτι μου (ξύλινα), από το 1960 , έδωσα περίπου 150,00 € για το ένα (6 έχω συνολικά) σε δυο τζιμάνια συνταξιούχους μπογιατζήδες και μου τα έκαναν καινούργια τα παντζούρια (τρίψιμο , αντικατάσταση φθαρμένων ξύλων- βάψιμο).

Ομοίως , κάνα 100,00 € για το ένα, και μου έβαψαν με μια τέλεια  λαδομπογιά νερού (σατινε -άσπρη) τα κουφωματα μέσα - έξω (με στοκαρίσματα και τριψίματα όπου χρειαζόταν).....και επίσης έγιναν καινούργια.

 

Βάλε και διπλό τζάμι για το θόρυβο και ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ.

 Τα καλύτερα είναι αυτά τα κουφώματα.

 Το ξύλο είναι 1700 φορές πιο μονωτικό από το αλουμίνιο.

 Το ξύλο είναι ΚΑΚΟΣ ΑΓΩΓΟΣ της θερμότητας και έτσι διατηρεί το σπίτι πιο δροσερό.

 

 Όχι στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, όχι στην άναρχη τοποθέτηση των φωτοβολταϊκών πάνελ πάνελ και των ανεμογεννητριών. Δωρεάν ρεύμα και καύσιμα για όλους. Η ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ. 

ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΕΕ ΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΝ!!!!!

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχ🤣

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimsonic είπε

Και νομιζω το 2004 που πηγα στο μουσειο εχω την εντύπωση οτι διαβασα και ονομα στην πορτα

To μουσείο άνοιξε το 2009, οπότε λίγο χλωμό να το επισκέφτηκες το 2004.😎 

Για το σπίτι του Παπαθανασίου τώρα, μην τα ξαναλέμε, είναι στην Διονυσίου Αρεοπαγίτου 19, δίπλα στην "Μικρή Πολυκατοικία" που είναι στον αριθμό 17 και χτίστηκε το 1930. Το (πρώην) σπίτι του Παπ. χτίστηκε το 1910 και δεν ήταν η κύρια κατοικία του. 

Γιατί μπαίνεις στον κόπο και ψάχνεις ωρέ Dim? Έχω ψάξει πριν από σένα για σένα...🙄

Παρακάτω η "Μικρή Πολυκατοικία" και στα δεξιά το πρώην σπίτι του Παπ. Όποιος θέλει να αφήσει λουλούδια, στο δεξιό σπίτι...😌

 

image.thumb.png.c232bae0f3cc72d6a84156921926d3c7.png

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ό,τι θέλουν ....το απαλλοτριώνουν , ό,τι τους συμφέρει ...διατηρητέο.

Ήμουν 20 χρόνια και..... Δικηγόρος της Ένωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών .

Η Ένωση είχε χρέη......και αποφάσισε να πουλήσει ακίνητα να ξεχρεώσει .

Ένα από αυτά....μια  πλινθόκτιστη σιταποθήκη, όχι απλά αδιάφορης αρχιτεκτονικής.....φευ.....κάτι σαν κοτέτσι ήταν μάλλον , ήταν όμως σε σχετικά καλό σημείο, και ενδιαφέρθηκαν πάρα πολλοί εργολάβοι να την πάρουν, προφανώς για το οικόπεδο.

Παρεμβαίνει ο Δήμος, μπλοκάρει όλες τις διαπραγματεύσεις και διαγωνισμούς, και αν έχεις τον θεό σου, χαρακτηρίζει την αποθήκη "διατηρητέα".

Ύστερα από πολλές διαπραγματεύσεις το αγοράζει το οικόπεδο ο Δήμος, αφού έφυγε όλος ο ανταγωνισμός,  ρίχνει τη "διατηρητέα" κατά χαρακτηρισμό δικό του σιταποθήκη.....και χτίζει εκεί το σημερινό έκτρωμα της βιβλιοθήκης.....και  ο νοών νοείτω .

Καμία Βουλή και καμιά υπηρεσία δεν θα έπρεπε να μπλέκεται με αυτά.

Ανεξάρτητα Αρχή....αρχιτεκτονική....και να αποφασίζει ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ......, όπου μπλέκουν πολιτικοί....μπουρδέλο γίνεται.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου