Προς το περιεχόμενο

Vangelis' hieroglyphic symbols


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο φιλο Ελληνογαλλο που καναμε μια δουλεια προσφατα ( recording με την χρηση Fender Rhodes 88 custom )

Το οργανο οργανο αγοραστηκε μετα απο δικη μου προταση και εκτιμηση ,ηρθε στο εργαστηριο μου οπου εγινε η  απαραιτητη ανακαινιση και customization στο action part ) .Ακολουθως μεταφερθηκε σε γνωστο recording studio

οπυ και εγραψε ενα πληρη δισκο με Gersuin  συνθεσεις με παγκοσμιου φημης Ελληνοκυπριο πιανιστα και Γαλλιδα 

τραγουδιστρια.Εκτος απο την δουλεια μου σαν τεχνικος ημουν παρων σε καποιες ηχογραφησεις σαν τεχνικος συμβουλος και studio service .Kατα την Διαρκεια αυτων των  γεγονοτων ο Παπαθανασιου μνημονευτηκε αρκετες φορες και ετσι εμαθα οτι τα περισσοτερα μηχανηματα ,keys ,control pedals κλπ .,βρισκονται στην Αθηνα στο σπιτι του στην Διονυσιου Αεροπαγητου.Οι δε κληρονομοι οταν ξεμπερδεψουν (ενας θεος ξερει ποτε ) θα κανουν καποιο ειδος πληστειριασμου ( ;;;;) για να τα διωξουν η δεν ξερω και εγω τι αλλο.Εκεινο που ξερω ειναι οτι υπαρχουν καποια fender Rhodes 88αρια (suitcase ,stage ) ,επισης και καποια Hammonds B3 (αυτα πιθανοτατα ειναι στο Παρισι.

Βλεποντας τα παραπανω βιντεο ,αυτοσιχτιριζομαι γιατι μου ειχε δοθει η ευκαιρια να τον γνωρισω σαν τεχνικος 

στα rhodes και δεν προχωρησα λογω διαφορων δηθεν εμποδιων (που μου εβαζαν οι μεσολαβουντες ).Τελος παντων μενω σε αυτα και ακουω πλεον καθημερινα ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ για να ηρεμω και να παιρνω ιδεες.

Κωστα ωραιο θεμα οπως παντα .

Υγ.Μολις εχω τις ηχογραφησεις θα τις ανεβασω μαζι με φωτο απο το studio.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dimitris Pap είπε

Καταρράκτη Ωραίο θέμα ,..... Πω πω τα roland expanders πάνε γόνα ... στισ φωτο πρέπει να φαίνονται τρία JV2080 ένα 1080 σιγουρα καπου εκει κανα jd990 όλα συνδεδεμενα με τα πετάλια. Καταρρακτη πόσα από το κάθε ένα είχε αποθήκη μηπως ξέρεις ??

Αν βλέπω καλά, στη φωτό φαίνονται 2x Roland S-760, 2x Roland JD-990, 2x Roland JV-1080, 1x Roland JV-2080, 1x Akai Z4, 1x Akai Z8, 1x Korg M1R EX, 2x EMU Proteus (Proteus 2 και μάλλον Proteus 3).

Τα synths/racks τα αγόραζε σε διάφορες ποσότητες, πχ 3 Akai Z4, 3 JV-1080, 8(!) CS80 και πάει λέγοντας. Ανάλογα το project που ήθελε να ηχογραφήσει τα synths άλλαζαν. Αν δεις τη λίστα με τα synths/keyboards που έχουν περάσει κατά καιρούς από τα στούντιο του θα τρομάξεις. Αν είχαν κατασκευαστεί 100 synths σε όλη την synth ιστορία, τα 95 τα είχε αγοράσει.😛

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pericles είπε

εμαθα οτι τα περισσοτερα μηχανηματα ,keys ,control pedals κλπ .,βρισκονται στην Αθηνα στο σπιτι του στην Διονυσιου Αεροπαγητου

Το σπίτι αυτό έχει πωληθεί εδώ και κάμποσα χρόνια, οπότε τα μηχανήματα είναι αλλού. Φαντάζομαι είναι μοιρασμένα σε Αθήνα και Παρίσι.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ενα video που εχεις αναρτησει (στο απιτι της Αεροπαγειτου ) καταλαβα οτι δεν ειναι και πολλα χρονια πριν.

Παντως θα ρωτησω και θα μαθω (χωρις να εχω καποιο συμφερον ) !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pericles είπε

Απο ενα video που εχεις αναρτησει (στο απιτι της Αεροπαγειτου ) καταλαβα οτι δεν ειναι και πολλα χρονια πριν.

Το βίντεο που λες έχει τραβηχτεί το 2004. Το σπίτι έχει πουληθεί, μην το ψάχνεις. Αφού το έσωσε πρώτα από κάποια κυβερνητικά (και άλλα) ζώα που ήθελαν να το γκρεμίσουν μαζί με το διπλανό, γιατί και καλά έκρυβαν τη θέα της Ακρόπολης απ'το νέο μουσείο, κάποια στιγμή και αρκετά μετά την ανέγερση του νέου μουσείου (2009), το πούλησε. Από κάποιες πρόσφατες φωτογραφίες φαινόταν να ανακαινίζεται.

Το σπίτι είναι στην οδό Διονυσίου Αρεοπαγίτου 19. Πολλοί το μπερδεύουν με το διπλανό στον αριθμό 17, ίσως γιατί το διπλανό έχει πιο "αρχαιοελληνικό" look. Πριν κάτι μήνες μάλιστα κάποιος fan του Παπ. από μια βόρεια Ευρωπαϊκή χώρα που δεν θυμάμαι, είχε πάει να βρει το σπίτι στην Αρεοπαγίτου και άφησε λουλούδια στην πόρτα του διπλανού. Ανέβασε τη φωτό σε σχετική με τον Παπ. σελίδα του FB, την είδα και του το είπα. Λυπήθηκε αρκετά απ'ότι κατάλαβα.😕 Αλλά κι αυτός, δεν ρώταγε κάνα γείτονα να βεβαιωθεί ποιο ήταν το σπίτι του Παπ.?

Τέλος πάντων, στη φωτό παρακάτω το σπίτι μέσα σε πράσινο πλαίσιο, ο τύπος άφησε τα λουλούδια στο δίπλα στα αριστερά της φωτό. Στολίδια μια άλλης εποχής και τα δύο που ευτυχώς παραμένουν στη θέση τους.

 

image.thumb.png.30238b4b1bd6969a7010af30000ce849.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δηλαδή στο πιό πάνω σπίτι (που έχει πεζόδρομο) ήταν το studio;

Στις 8/8/2023 στις 10:50 ΜΜ, Waterfall-K mk2 είπε

Ας ελπίσουμε να δούμε στο μέλλον κάποιο μουσείο/ίδρυμα

Δεν υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Δηλαδή στο πιό πάνω σπίτι (που έχει πεζόδρομο) ήταν το studio;

Δεν νομίζω να είχε κάποιο στούντιο εκεί, όταν ήταν μόνιμα Ελλάδα δεν έμενε στο συγκεκριμένο σπίτι, αν δεν με απατά η μνήμη μου. Κάπου παραθαλάσσια έμενε νομίζω, Βούλα ίσως? Δεν θυμάμαι...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 8/8/2023 στις 10:50 ΜΜ, Waterfall-K mk2 είπε

Άσε να ξεμπλέξουν με τα κληρονομικά πρώτα...

Γιατί;  Υπάρχουν πολλοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Δεν υπάρχει;

Αν υπήρχε δεν θα το ξέραμε? Αυτό χρειάζεται αρκετό χρόνο για να γίνει, αν τελικά γίνει ποτέ.

 

2 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Γιατί;  Υπάρχουν πολλοί;

Οι πλησιέστεροι συγγενείς του ήταν οι ανιψιές του, οι κόρες του αδερφού του. Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Μόλις τώρα, Waterfall-K mk2 είπε

Αν υπήρχε δεν θα το ξέραμε? Αυτό χρειάζεται αρκετό χρόνο για να γίνει, αν τελικά γίνει ποτέ.

 

Οι πλησιέστεροι συγγενείς του ήταν οι ανιψιές του, οι κόρες του αδερφού του. Δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι. 

Μμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου