Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης

Να ρωτήσω κάτι κι ας με πείτε αφελή; ..Η Αγγλική λέξη waveform πώς μεταφράζεται στα ελληνικά; Γιατι θυμάμαι πως, όταν σπούδαζα παλιά ηχοληψία, στα ελληνικά λεγόταν "κυματομορφή". Άλλαξε κάτι και έχασα επεισόδια; Και μη μου πείτε οτι ρίχνω λάδι στη φωτιά. Ρωτάω για να ξεκαθαρίσω τί διαβάζω και πώς το ορίζουν όσοι αναφέρονται σε αυτό. Για να σιγουρευτώ οτι κατάλαβα τί λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Η Αγγλική λέξη waveform πώς μεταφράζεται στα ελληνικά; Γιατι θυμάμαι πως, όταν σπούδαζα παλιά ηχοληψία, στα ελληνικά λεγόταν "κυματομορφή".

Και συνεχίζει να λέγεται έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
31 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Και συνεχίζει να λέγεται έτσι.

Ωραία, λαμπρά. Άρα λοιπόν όταν διαβάζω οτι 1 waveform στο Montage αποτελείται απο 7 χιλιάδες κυματομορφές, αυτό σημαίνει οτι.. (;;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Ωραία, λαμπρά. Άρα λοιπόν όταν διαβάζω οτι 1 waveform στο Montage αποτελείται απο 7 χιλιάδες κυματομορφές, αυτό σημαίνει οτι.. (;;)

Δεν ξέρω. Ίσως να είναι και ορθογραφικό λάθος αν είναι στα Ελληνικά. Πού το διάβασες;

 

Να σημειώσω πως μικρότερο του waveform είναι το sample (δείγμα). Σε κάθε περίπτωση όμως ο καθένας (κατασκευαστής) ονομάζει κάθε τμήμα από τα στάδια του ήχου όπως τον βολεύει καλύτερα. Αν δεις το manual του μηχανήματος ΄που σε ενδιαφέρει σίγουρα αναφέρει πως ονομάζει το κάθε τμήμα του ήχου.

Επίσης κάποιοι κατασκευαστές ονομάζουν διαφορετικά τους ήχους, θα το έχεις καταλάβει άλλωστε.
program / patch, performance / combi, performance / live, κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Διόρθωση:

Αν δεις το manual του μηχανήματος ΄που σε ενδιαφέρει σίγουρα αναφέρει πως ονομάζει το κάθε στάδιο του ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
2 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Πού το διάβασες;

Σελίς 42 "Αυτό που έγραψα -και συμβαίνει στα synths της Yamaha- είναι ότι τα WAVEFORMS αποτελούνται από 1 ως και 128 ΚΥΜΑΤΟΜΟΡΦΕΣ/SAMPLES." λέει ο Waterfall και προσπαθώ να καταλάβω αν είναι ορολογία της εταιρείας, αν είναι κάτι σαν το wave sequencing της korg, ή τελοσπάντων κάτι που μόνο οι ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου συνθ γνωρίζουν. Δε νομίζω να έκανε ορθογραφικό κι επειδή είπε οτι θα βγεί έξω δε τον ρώτησα εκείνη τη στιγμή. Αλλά μού'μεινε σαν απορία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σωστό είναι.

Ονομάζει waveform το όλο πακέτο του ήχου όπου μπορεί να έχει έως και 128 δείγματα (samples) όχι κυματομορφές.

Αυτό που κάποιοι ονόμαζαν Patch και κάπου Tone.

Εξαρτάται από την δομή και τις δυνατότητες του μηχανήματος.

Βασικά οι αγγλικές ορολογίες που έχουν δώσει κατά καιρούς μέχρι και σήμερα είναι για...... άσε καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Δεν έχω διαβάσει το manual απλά αυτό πρέπει να είναι.

Άσε καλύτερα θα σου απαντήσει και ο ίδιος απλά για επιβεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
3 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

αυτό πρέπει να είναι.

Κι εγώ αυτό νόμιζα, οτι μιλάμε για patches. Αλλά μου φάνηκε περίεργο να τα ονομάζει έτσι η Yamaha και μου φάνηκε επίσης περίεργο να τα λέει έτσι ο Waterfall. Είπα κι εγώ "κυματομορφή που αποτελείται απο κυματομορφές.." it does not compute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
41 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Κι εγώ αυτό νόμιζα, οτι μιλάμε για patches. Αλλά μου φάνηκε περίεργο να τα ονομάζει έτσι η Yamaha και μου φάνηκε επίσης περίεργο να τα λέει έτσι ο Waterfall. Είπα κι εγώ "κυματομορφή που αποτελείται απο κυματομορφές.." it does not compute.

 

Όπως σου είπα και πιό πάνω, το πρόβλημα είναι στην ορολογία του κάθε κατασκευαστή και μηχανήματος.

 

Κανονικά αυτό πρέπει να είναι το αντίστοιχο partial της Roland, που είχαν τα S-770/760 κλπ. Σε πάω πολλά χρόνια πίσω. Όπου το partial ήταν ένα στάδιο πριν το patch.

Αργότερα το partial σε κάποια το ονόμασε tone.

Σε κάποια άλλα αργότερα το ονόμασε multisample, όπου ένα multisample είχε έως και 128 samples.

 

Σε κάθε μηχάνημα, ανάλογα τι είναι αυτό, τι κάνει και κατά πόσο βαθειά μπορεί να εισχωρεί ο χρήστης στην δομή του ήχου του μηχανήματος, υπάρχει και η ανάλογη ορολογία.

 

Κατ'αυτούς πάντα.

 

Όπως σου είπα και πιό πάνω, δεν έχω διαβάσει το manual του συγκεκριμένου. Θα σου επιβεβαιώσει ο @Waterfall-K τι έγραψε και τι εννοεί.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου