Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ σας το είπα ότι απλά κοιτάζετε από διαφορετικές πλευρές το ίδιο πράγμα.

Συμφωνώ και με τους δύο σας.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

μη νομίζεις, και γω ήθελα να πάρω benedetto, αλλά όταν ήμουν με 3.60 έναντι σύνταξης, μάζεψα 150 ευρώ και έβαλα έναν μαγνήτη benedetto στην dot και καθάρισα.

Σήμερα έχω 3 κιθάρες που κόστισαν κάτω από 200 ευρώ.

και όταν ήθελα να ψωνίσω πλήκτρο είχα σοβαρότατους ενδοιασμούς για το ενδεχόμενο να πάρω ένα που θα εξυπηρετούσε μόνο την δική μου κάψα και δεν θα είχε αξία και για κάποιον εκτός από μένα.

 

Ας μην ξαναλέμε τα ίδια. 

Δεν σκέφτηκα ποτέ το 8άρι, ούτε και λαχεία παίρνω.

Σκέφτηκα απλά ότι ίσως κάποια μέρα βάλω δόσεις και πάρω το 6άρι, που στο κάτω κάτω και καινούργιο είναι και μετά από δυό χρόνια θα πιάνει τα λεφτά του.

Αλλά μετά από αυτό το βίντεο, λέω καλά είναι και τα ΝΙ

 

 

Αύριο θα φτιάξω ένα video με NI και V-synth να παιξω ήχους σε άλλο thead να μοιρολογησουμε και να παρηγορηθουμε. 

 Πάντως ταιριάζει σε desktop γάντι. 

 Τρελό design Και απο φωτισμό, τόσο όσο και χρήσιμο χωρίς φανφάρες αλλα ποικιλία για να παίρνεις πληροφόρηση και από εκεί. 

 Είναι πανέμορφο. Και εμείς πεινάμε 😃Καληνύχτα 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μόνο με δάνειο πχ κάποιοι θα μπορούσαν να αγοράσουν σπίτι Hammond, μεταξύ τους και εγώ.

Και εύγε σου...👍

18 λεπτά πριν, Freedom είπε

Για τα συνθ ειμαι σιγουρος οτι δεν παει ετσι, εκει δεν αγοράζεις ενα ματσο ξυλα (και carbon fibre κοκ) που λιγο πολύ ολες κανουν λιγο πολυ τα ιδια. Εκει αγοραζεις features και δυνατοτητες.

Καλά, μην το παίρνεις και σαν δεδομένο αυτό το "εκει αγοραζεις features και δυνατοτητες"...😁 Υπάρχουν synths με υπερπολλαπλάσια τιμή της τιμής ενός Montage M και (καρα)υποπολλαπλάσια features και δυνατότητες. 

Αλλά αν εξαιρέσουμε τις...εξαιρέσεις, ναι, συνήθως τα προϊόντα τεχνολογίας (όπως είναι και τα synths) κοστολογούνται κυρίως και σύμφωνα με τα specs & features.

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Freedom είπε
41 λεπτά πριν, cos_dr είπε

ε, εντάξει, εγώ τα έβγαλα όλα γιατί το MONTAGE πραγματικά το καινούργιο χρήζει focus στο MONTAGE και γιατί ο άλλος ο Καταρράκτης κρατάει την κατηγορία ζωντανή των πλήκτρων, ζωντάνεψε και έτσι γράφω κι εγώ.

 Άμα τον ξενερώσουμε θα τσαντιστεί και δεν θα γράφει και είναι ντόμπρος, δεν τα γουστάρει αυτά.

 

 Εγώ θα μείνω στα του MONTAGE αποκλειστικά, βοηθήστε και εσείς στο thread και μην με παρασύρετε σε τρέλες. Κάτσε και εσύ φρόνιμα, ακούς Φούζιε?

 @fusiongtr

Εμφάνιση  

 

Πρωτα θα ποστάρεις εδω περα μεσα το Ε9 σου μικρέ μου πειναλεωντα...ετσι για να καταλάβε

Αυτά είναι προσωπικά δεδομένα. Θα τα δημοσιεύσει το πόθεν έσχες όταν γίνω υπουργός σοσιαλιστικής κυβέρνησης. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, manosx είπε

επειδη το montage δεν εχει πλεον sampling μηχανη, ολες οι οδηγιες αφορουν τα τσαμπια. Δεν μπορεις να φτιαξεις στο montage ηχο απο το μηδεν, να παρεις δηλαδη samples και να φτιαξεις waveform ( multisample). Μονο με εξωτερικο προγραμμα γινεται.

Αν και τα Montage/MODX δεν κάνουν sampling με την κλασική έννοια του sampling, μπορούν να ηχογραφήσουν εσωτερικά ή σε USB stick πάνω από 74 λεπτά ήχου. Οι ηχογραφήσεις αυτές, είτε πρόκειται για μερικά δευτερόλεπτα είτε για δείγματα μιας ώρας+, μπορούν να χρησιμοποιηθούν όπως όλες οι waveforms του οργάνου για δημιουργία νέων ήχων. Τα synths αυτά κάνουν κάτι σαν re-sampling, και αυτό φυσικά τούς δίνει άπειρο υλικό για δημιουργία νέων ήχων. Ακόμα και αν δεν μπορούσαν να ηχογραφήσουν, το "φόρτωμα" νέων waveforms/samples τούς δίνει και πάλι την ίδια δυνατότητα δημιουργίας νέων ήχων.

Αν θέλουμε όμως να φτιάξουμε waveforms με την έννοια και το format της Yamaha, εκεί θα χρειαστούμε το pc και το ειδικό πρόγραμμα. No big deal. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οπως και με το sequencer, μετεφεραν τις sample managment λειτουργιες στο PC.

 

 Το ανεφερα αυτο απλα για να πω πως ο ορος "sample" δεν αναφερεται ουτε και αφορα το manual του montage m.

 

 Τωρα γιατι ονομασαν το multisample "waveform", αυτο δεν εχει σημασια. Ειναι ο ορος της yamaha, ειναι παραδοση και αυτο σαν τα balanced 88αρια 😆

 

Επεξεργασμένο από manosx
Λαθος topic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

 Οπως και με το sequencer, μετεφεραν τις sample managment λειτουργιες στο PC.

 

 Το ανεφερα αυτο απλα για να πω πως ο ορος "sample" δεν αναφερεται ουτε και αφορα το manual του montage m.

 

 Τωρα γιατι ονομασαν το multisample "waveform", αυτο δεν εχει σημασια. Ειναι ο ορος της yamaha, ειναι παραδοση και αυτο σαν τα balanced 88αρια 😆

 

Το sequencer βρίσκεται ακόμα στο Montage, 16track (+1 rhythm track) είναι και γράφει σε linear και pattern modes, με όλες τις βασικές λειτουργίες που υπήρχαν και στα προηγούμενα Motif μοντέλα (Quantize, Punch-in/Punch-out, Overdub, replace κλπ). Λόγω του ότι το Montage δουλεύει πάντα σε Performance mode κάνει την διαχείριση του sequencer κάπως "περίεργη"/δύσχρηστη για πολλούς που είχαν συνηθίσει να δουλεύουν με το sequencer της Motif σειράς. Είναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση, πάντως το sequencer στην ουσία ποτέ δεν έφυγε από τα Montage/MODX. Το μόνο που εν μέρει έφυγε είναι το onboard sampling, και σιγά τα λάχανα. 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλο ειναι αυτο.

 

 Ομως δεν υπαρχει editing; σωστα; Δεν μπορεις να διορθωσεις με piano roll και τετοια, ετσι δεν ειναι;

 

 Απορια: Να ανεβασεις οκταβα στο παιξιμο σου μπορεις; Η ξερω γω να διπλασιασεις το καναλι για να παιξει το ιδιο μια οκταβα πανω, η να κανεις ενα transpose κλπ κλπ; Γιατι να ξαναπαιξω κατι που απλα εκανα ενα λαθος, αν και μαλακια ειναι, χαλαλι, ας προσεχα, κανω και κανα punch in στο φιναλε. Αλλα να το ξαναπαιξω γιατι θελω να αλλαξω την ενορχηστρωση, ε αυτο παει πολυ 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, manosx είπε

 Καλο ειναι αυτο.

 

 Ομως δεν υπαρχει editing; σωστα; Δεν μπορεις να διορθωσεις με piano roll και τετοια, ετσι δεν ειναι;

 

 Απορια: Να ανεβασεις οκταβα στο παιξιμο σου μπορεις; Η ξερω γω να διπλασιασεις το καναλι για να παιξει το ιδιο μια οκταβα πανω, η να κανεις ενα transpose κλπ κλπ; Γιατι να ξαναπαιξω κατι που απλα εκανα ενα λαθος, αν και μαλακια ειναι, χαλαλι, ας προσεχα, κανω και κανα punch in στο φιναλε. Αλλα να το ξαναπαιξω γιατι θελω να αλλαξω την ενορχηστρωση, ε αυτο παει πολυ 😆

Νομίζω υπάρχουν όλες οι λειτουργιες των προηγούμενων sequencers. Το πρόβλημα είναι στον τρόπο που γράφει λόγω όπως είπα της αρχιτεκτονικής του ήχου που στηρίζεται μόνο στα performance, από το πρώτο Montage και μετά δεν υπάρχουν πλεον "κανονικοί" ήχοι και performances/combis, τα Montage/MODX δουλεύουν συνεχώς σε performance mode. Αυτό είναι πραγματικά πολύ καλό και σε βγάζει από ένα κάρο μπελάδες που βρισκουμε σε όλα τα υπόλοιπα synths που ακόμα διαχωρίζουν patches και combis. Αυτό όμως μπέρδεψε τα πράγματα με το sequencer,  το οποίο γράφει ταυτόχρονα και τα 16 tracks, καθως ένα performance αποτελείται από 16 parts με ξεχωριστο MIDI κανάλι το καθένα. Στο Montage M ίσως υπάρχει ο τρόπος να κάνεις mute στα parts που δεν θέλεις να ηχογραφήσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος, το manual δεν βοηθάει.🤔

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου