Προς το περιεχόμενο

Βρώμα η δουλειά στο checkout του bandcamp


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, trolley είπε

Αυτός που δεν την δέχεται είναι ο φορέας στον οποίο έχει αναθέσει το bandcamp την διαχείριση "ηλεκτρονικών πληρωμών". Αυτοί - όποιοι και αν είναι, δεν ξέρουμε - μπορεί κάλλιστα να απορρίψουν μία συναλλαγή, προσωρινά ή μόνιμα, για οποιονδήποτε πιθανό ή απίθανο λόγο. Π.χ. την χώρα έκδοσης της κάρτας, την αξιοπιστία της Τράπεζας, πιθανά έκτακτα μέτρα για την αντιμετώπιση μίας κυβερνοεπίθεσης, προσωρινή επιβολή ορίου στον όγκο συναλλαγών της συγκεκριμένης επιχείρησης για εσωτερικό έλεγχο και πολλά άλλα αίτια.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Μόλις περιπλέχτηκε κι άλλο το θέμα. Ενώ μου απέρριπτε την κάρτα της Πειραιώς, μου δέχτηκε χωρίς θέμα αυτήν της Εθνικής, αγόρασα το άλμπουμ κανονικότατα, σαν να μην έτρεχε ποτέ τίποτα. Τί είναι τώρα αυτό; Κάνουμε discrimination σε κάρτες διαφορετικών τραπεζών; ΚΑΙ οι 2 είναι mastercards / debit KAI οι 2 είναι απο Ελλάδα ΚΑΙ οι 2 είναι στο όνομά μου, wtf?



Συστηματικα, οχι. Κατα περιπτωση, ναι.

Καταρχας αλλο πραγμα το δικτυο της καρτας (Visa, Mastercard) και αλλο η τραπεζα που εξεδωσε μια καρτα (Πειραιως, Εθνικη, Bank of America ή δε ξερω τι).

 

Ως εμπορος, εισαι αν δεν απατωμαι κατα κανονα υποχρεωμενος να κανεις δεκτες ΟΛΕΣ τις καρτες ενος δικτυου με το οποιο συνεργαζεσαι. Αν πχ θες να δεχεσαι Mastercard στο μαγαζι σου, πρεπει να δεχεσαι ΟΛΕΣ τις Mastercard, ασχετως τις τραπεζας που της εξεδωσε και τις οποιες διαφορες σε ποσοστο χρεωσης συνναλλαγης μπορει να εχουν (η Mastercard μιας Α τραπεζας μπορει να ειναι πιο "φτηνη" για τον πωλητη απ'οτι η Mastercard μιας Β τραπεζας). Δεν μπορεις δηλαδη να παρεις τηλεφωνο την Mastercard και να τους πεις οτι θες να δεχεσαι ολες τις Mastercard πλην αυτες της Εθνικης, επειδη δε γουσταρεις πχ την φατσα του CEO της Εθνικης. Για αυτο θα δεις και τα κλασσικα αυτοκολλητα σε μαγαζια που λενε δεχομαστε πχ Visa και Mastercard αλλα οχι American Express, δε θα δεις ομως πουθενα μαγαζι ή επιχειρηση να δηλωνει οτι δεχεται καρτες της Εθνικης αλλα οχι της Πειραιως. 

Απο την αλλη, οταν παει να γινει μια συναλλαγη υπαρχουν χιλιοι δυο λογοι που μπορει να ακυρωθει ή να μη γινει αποδεκτή. Και αυτο δε γινεται τοσο απο τον εμπορο αλλα απο το δίκτυο το ίδιο, τον φορεα διεκπεραιωσης της ηλεκτρονικης συνναλαγης ή και την εκδοτηρια τραπεζα. Εκει μπορουν να παιξουν χιλια δυο θεματα που εχουν να κανουν με την τραπεζα εκδοσης αυτη καθ'αυτη οπως σου ειπε ο trolley, ή συγκεκριμενα με την καρτα/λογαριασμο σου, ή με αλλους χιλιους δυο παραγωντες.

 

Καλη ώρα αυτη τη στιγμη που γραφω, βρισκομαι στην Κυπρο, πινω τον καφε μου και εχω πανω μου 2 Mastercard Debit καρτες απο 2 βρετανικες τραπεζες, και οι 2 πανω στο ονομα μου προφανως. Για την Α καρτα, αφησα note στην τραπεζα μου οτι θα βρισκομαι στην Κυπρο και θα την χρησιμοποιω; ειμαι σιγουρος οτι αν παω να πληρωσω τον καφε μου τωρα θα γινει δεκτη η συναλλαγη χωρις προβληματα. Για την Β καρτα δεν ενημερωσα, και ειναι αρκετα πιθανο αν παω να την χρησιμοποιησω τωρα να μη γινει δεκτη η συναλλαγη ως πιθανη περιπτωση απατης flagged απο την τραπεζα μου. Φυσικα και μπορει λοιπον να γινει δεκτη η μια και οχι η αλλη, χωρις να εχει καν τον λογο ο εμπορος/πωλήτης.

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Τί είναι τώρα αυτό;

Για σαφή απάντηση, χρειάζεται τηλέφωνο στην Πειραιώς, και ακριβής εξιστόρηση του συμβάντος.

 

Η καφενειακή μου υπόθεση: Υπάρχουν συναλλαγές με διπλή εξακρίβωση, κι άλλες χωρίς διπλή εξακρίβωση. Π.χ. εντός Ελλάδας, όταν πληρώνω κοσμοτε από την εφαρμογή, όταν πατήσω πληρωμή, δε με ρωτάει μάνα μου πατέρα μου, τραβάει τα λεφτά στην ψύχρα χωρίς άλλες ενέργειες. (Φυσικά μιλάω για χρεωστική κάρτα, όπως κι εσύ)

 

Σε άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα, όταν απαιτείται διπλή εξακρίβωση, με πετάει σε οθόνη αναμονής και στέλνει ειδοποίηση στο κινητό μου, όπου βάζω αποτύπωμα. Τώρα, αν ο έμπορος δεν είναι εγγεγραμένος σε αυτό το πρόγραμμα και δε δουλεύει με διπλή εξακρίβωση, μπορεί η συναλλαγή να απορρίπτεται από την τράπεζα (πειραιώς) ανερώτηγα, ιδιαίτερα αν είναι του εξωτερικού ο έμπορος κι η τράπεζα έχει απαίτηση για διπλή εξακρίβωση (EMV 3D Secure στη δική μου περίπτωση με VISA). Αυτά είναι στα ψιλά γράμματα των καρτών πολλές φορές, αλλά ποιος τα διαβάζει, είναι και ακαταλαβίστικα...

 

TL;DR: Πέρασε ο καιρός που η τεχνολογία ήταν για να μας εξυπηρετεί. Τώρα προσαρμοζόμαστε εμείς στο τέμπο της τεχνολογίας. Δεν δουλεύει το ένα; κάνουμε το άλλο. Δε δουλεύει το άλλο; κάνουμε το τρίτο.

Δεν είμαι ρομπότ: ✅😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παθαίνω το ίδιο σε μερικές συναλαγές με κάρτα από Τράπεζα Πειραιώς ενώ μου περνάει απρόσκοπτα η Eurobank. 

 

Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τους τρόπους ταυτοποίησης της Πειραιώς και όχι του Site - πωλητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. @odis13 σε βρίσκω πολύ ενημερωμένο, είσαι επαγγελματίας λογιστής ή κάτι παρόμοιο; Τώρα θα πάω στον δικό μου λογιστή για καφέ διότι είναι και μουσικός και είμαστε και φίλοι και θα πάρω κι απο εκείνον καμμιά ιδέα. Ελπίζω να επανέλθω με κάποια εξήγηση κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. @odis13 σε βρίσκω πολύ ενημερωμένο, είσαι επαγγελματίας λογιστής ή κάτι παρόμοιο; Τώρα θα πάω στον δικό μου λογιστή για καφέ διότι είναι και μουσικός και είμαστε και φίλοι και θα πάρω κι απο εκείνον καμμιά ιδέα. Ελπίζω να επανέλθω με κάποια εξήγηση κάποια στιγμή.

 

 Οχι οχι ουτε καν 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου