Προς το περιεχόμενο

Banners στην σελίδα αγγελιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Uninstall το απαράδεκτο (από κάθε άποψη) Chrome, install το Vivaldi, και σε 2-3 εβδομάδες που θα έχεις συνηθίσει να σερφάρεις όπως αρμόζει στον 21ο αιώνα, με ευχαριστείς.😌

https://vivaldi.com

 

 

ήρθαν οι 4 εποχές στο νοιζ?

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

ήρθαν οι 4 εποχές στο νοιζ?

Όταν εγκαταστήσεις τον Vivaldi θα έρθουν, να είσαι σίγουρος γι αυτό.😌 Οι τύποι που τον έφτιαξαν είχαν φτιάξει και τον Opera, και πιο συγκεκριμένα, ο co-founder/CEO του παλιού Opera την έκανε από την εταιρεία όταν εν μία νυκτί υποβάθμισαν τον καλύτερο browser του πλανήτη σε μια Chrome κόπια. Έτσι γεννήθηκε ο Vivaldi browser, μακράν ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε browser.

Όσοι δούλευαν τον Opera ως και το 2016, πριν δηλαδή τον μετατρέψουν κάποιοι αστείοι σε ακόμα ένα Chrome clone για τα πανηγύρια, καταλαβαίνουν τι λέω. Όσοι αναπολούν τις καλές παλιές εποχές του παλιού και κορυφαίου Opera, ή όσοι βαρέθηκαν να σπάνε τα νεύρα τους με μετριότητες τύπου Chrome/Firefox/Edge κλπ, ο Vivaldi είναι αυτό που ψάχνουν. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας βασικός παράγοντας (για να μην πω ο βασικότερος) για να διαλέξει κανείς browser είναι το αν είναι Free and Open Source, και αυτό στις μέρες μας, μας αφήνει με μια μόνο επιλογή:

 

 

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Άγιος είπε

Ένας βασικός παράγοντας (για να μην πω ο βασικότερος) για να διαλέξει κανείς browser είναι το αν είναι Free and Open Source

Τι να τον κάνεις τον open source αν ο browser σου "ζει" ακόμα στα '90s? Κατέβασε τον Vivaldi, σετάρισε τον στα μέτρα σου και σε ένα μήνα θα έχεις τον Firefox μόνο για να ακούς ράδιο (όπως εγώ😌). Το μυστικό βρίσκεται στο κουμπί Settings, έτσι και το πατήσεις και φας το πρώτο φλας, μετά δεν υπάρχει γυρισμός. Είναι όπως όταν οδηγείς για πρώτη φορά μια Lambo, μετά σου είναι αδύνατον να ξαναμπείς στο Smart σου.😁

Ένα screenshot παρακάτω από μόνο μια σελίδα των settings του Vivaldi. Οι επιλογές προσαρμογής του browser στις ανάγκες του κάθε χρήστη είναι τρομακτικές.

 

image.thumb.png.f79347239eef0b5df937a628c2d30172.png

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το παλιο opera ηταν το καλυτερο χαλαρα, μετα ομως εγινε χαλια.

 

 Αφου εχει σχεση με το παλιο opera αξιζει μια δοκιμη.

 

 Δεν πρεπει ομως να υποτιμαμε το θεμα του να ειναι ενα προγραμμα open source. Ειναι πολυ μεγαλο πλεονεκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, manosx είπε

 Το παλιο opera ηταν το καλυτερο χαλαρα, μετα ομως εγινε χαλια.

 Αφου εχει σχεση με το παλιο opera αξιζει μια δοκιμη.

Αυτό λέω, αυτοί που έφτιαξαν το παλιό καλό Opera παράτησαν την εταιρεία όταν εγκατέλειψαν την Presto engine και βάσισαν τον browser τους στην Chromium-based "Blink" engine, με αποτέλεσμα το Opera να γίνει ακόμα ένα Chrome clone. Το Opera το χρησιμοποιούσα όταν ακόμα πλήρωνες για να το έχεις, και όταν το 2016 το γύρισαν σε Chrome clone το σοκ ήταν τεράστιο. Είναι σαν να ανοίγεις το pc σου και ξαφνικά να ανακαλύπτεις ότι τρέχει με Pentium και Wins 98.😁

To Vivaldi το βρήκα τυχαία και το είχα στον σκληρό ξεχασμένο για κάνα χρόνο πριν αποφασίσω να το εγκαταστήσω, και ακόμα και όταν το εγκατέστησα δεν είδα κάτι το γνώριμο. Βλέπεις δεν είχα διαβάσει ακόμα την ιστορία της εταιρείας και ποιοι την τρέχουν. Ώσπου πάτησα το Settings και...Wellcome back my friend to Opera!🥳 

Αφού έχεις δουλέψει με το παλιό Opera, το Vivaldi είναι μονόδρομος.👍

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[semi-Offtopic]

 

Καλά, μην τρελαίνεστε με τους browser, o Vivaldi όπως φαίνεται chromium-based ειναι (και πολύ καλά κάνει, οι engines στις μέρες μας είναι τρομερά περίπλοκες για να υπάρχουν πάνω από 2-3 πραγματικά ανεξάρτητες & full-featured. Χωρίς να είμαι μόνιμος χρήστης Firefox -που έχει *οντως* άλλες engines, δε μου εχει κάνει τίποτα στραβό ή πιο αργό -απεναντίας είναι ακόμα πιο γρήγορος- στην περιστασιακη χρηση που του κανω). Τώρα, σε interface και ρυθμίσεις + privacy, σιγουρα φαίνεται ενδιαφέρων o Vivaldi, όμως μη μπερδεύουμε αυτό το higher-level κομμάτι με το λειτουργικό μέρος που είναι οι engines.

 

[/semi-Offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koraxprs είπε

o Vivaldi όπως φαίνεται chromium-based ειναι

Αυτό τον βοηθάει στο να τρέχει extensions που τρέχουν και στο Chrome. Από κει και πέρα, οι ομοιότητες του με τον Chrome είναι όσες και οι ομοιότητες ενός ανεμόπτερου κι ενός F16.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, neokosmi είπε

Εμένα μου το κάνει σε κάθε επίσκεψη στις αγγελίες. Όλη η σελίδα είναι νεκρή. Το μόνο ενεργό είναι το banner, Με ένα refresh φτιάχνει.

 

Αυτό είναι ακριβώς, πιάνει τρεις αγγελίες.

Δεν κουνιέται από εκεί με τίποτα.

Εμένα μου πήρε τρία refresh για να φύγει.

Να 'σαι καλά που το ανέβασες.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Αυτό τον βοηθάει στο να τρέχει extensions που τρέχουν και στο Chrome. Από κει και πέρα, οι ομοιότητες του με τον Chrome είναι όσες και οι ομοιότητες ενός ανεμόπτερου κι ενός F16.

Λάθος. Πατάει στο chromium codebase και βεβαίως χρησιμοποιεί Blink + V8 (και όπως είπα και πρίν, καλά κάνει). Δεν έχω λόγο να μην πιστέψω ότι έχει διαφορετική (καλύτερη, ενδεχομένως) εμπειρία χρήσης, όμως αυτός ο παραλληλισμός δεν ευσταθεί. (Δεν είμαι καν webdev, δεν είμαι καν chrome fan, ή οποιουδήποτε άλλου, αλλα μην δίνουμε λάθος έμφαση και λάθος ερμηνεία σε τεχνικά ζητήματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου