Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Ναι, αλλά αυτό είναι υλικό από παραλία της δεκαετίας του '70 (στην καλύτερη).

Τι να στείλεις στο εξωτερικό, τι να πουλήσεις; Ελληνική ομορφιά, αγιόκλημα και οσμή χταποδιού;

Σοβαρά ρωτάω, δεν ειρωνεύομαι, αλλά όταν ο άλλος επιλέγει να μου λέει για κύματα και ουρανούς το 2024, είναι οξύμωρο, πως να το κάνουμε;

 

 

Είναι παραδοσιακό κομμάτι από Δωδεκάνησα αν δεν κάνω λάθος... Αυτή είναι η θεματολόγια της παραδοσιακής μουσικής του τόπου, δεν θα πουλήσει εκτός συνόρων αλλά τουλάχιστον είναι αυθεντικό. Ενώ αυτό που θα πάει η Σατι είναι προϊών ξενόφερτης υποκουλτούρας, εδώ θα ήμαστε και θα δείτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, trolley είπε

Τι να στείλεις στο εξωτερικό, τι να πουλήσεις;

Ήλιο / συρτάκι / τζατζίκι / σουβλάκι, τι άλλο? Αυτά πουλάμε εδώ και δεκαετίες.

image.gif.37babf76bef200c1745b1f0e8656f09f.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Άγιος είπε

Αυτή είναι η θεματολόγια της παραδοσιακής μουσικής του τόπου, δεν θα πουλήσει εκτός συνόρων αλλά τουλάχιστον είναι αυθεντικό. Ενώ αυτό που θα πάει η Σατι είναι προϊών ξενόφερτης υποκουλτούρας, εδώ θα ήμαστε και θα δείτε

 

Μπορεί να σε σοκάρει, αλλά θεωρώ πως αυτή τη στιγμή η Σάτι τιμά περισσότερο τα "παραδοσιακά" τραγούδια που ερμηνεύει, από ένα στρατό ερμηνευτριών που είχα την τύχη να ακούσω και να δω τις τελευταίες τέσσερις δεκαετίες. Ο λόγος είναι ότι προσπαθεί (ναι, προσπαθεί) να φέρει αυτό το υλικό στη δεκαετία μας, αντί να προσπαθεί να πάει εμάς στη δεκαετία των παπούδων μας. Και - αν δεις live της - θα δεις ότι αυτό λειτουργεί, το νεανικότατο κοινό της την πιάνει τη φάση και συντονίζεται. Είμαι βέβαιος ότι την έχεις παρεξηγήσει τη φάση, και εγώ μπάρμπας είμαι αλλά τελικά αντέχω απ' ότι φαίνεται.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 6

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Ήλιο / συρτάκι / τζατζίκι / σουβλάκι, τι άλλο?

 

Αν προτείνεις να πάμε να στήσουμε greek καντίνα έξω από τη Γιουροβίζιον, είμαι ΜΕΣΑ. Να δεις για πότε βγαίνουν τα λεφτά για τα Μοντάζ.

 

Ε, τώρα, μη μας το κλειδώσουν ΑΥΤΟΙ, επειδή μας έπιασε οίστρος με πολιτικοπλαγιοσαλιγκαριές.

 

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Αν προτείνεις να πάμε να στήσουμε greek καντίνα έξω από τη Γιουροβίζιον, είμαι ΜΕΣΑ.

Εκεί είναι τα λεφτά φίλος. Μην στέλνετε τραγούδια, στείλτε Ελληνικές καντίνες. Αφού δεν μπορούμε να τους μάθουμε να ακούνε, τουλάχιστον να τους μάθουμε να τρώνε.😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Πρωτοτύπησε φέτος και κάνε unmute την ώρα του τελικού😃

Αν (μου) δώσει κάνα φράγκο η ΕΡΤ, μέχρι και να ψηφίσω μπορώ...😌

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, trolley είπε

και εγώ μπάρμπας είμαι αλλά τελικά αντέχω απ' ότι φαίνεται.  τα αΦτια μου λειτουργουν ακομα

 

 

κορεκτεντ.

 

η Σατι ειναι ταλενταρα...τωρα οποιος το καταλαβαινει χωρις παρωπιδες και ιδεολΙπσΙεσ το καταλαβαινει οι υπολοιποι ξυδι  φασκοΜιλο στα ΚΑΠΗ 🤣

  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Αν (μου) δώσει κάνα φράγκο η ΕΡΤ, μέχρι και να ψηφίσω μπορώ...

 

Αρρώστια λαίμαι. Ο τύπος θα ακούει ELP, θα βλέπει Ντάλας και θα ψηφίζει Σάτι. Πόσο πιο kinky;

  • Ευχαριστώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Superfunk είπε

η Σατι ειναι ταλενταρα...τωρα οποιος το καταλαβαινει χωρις παρωπιδες και ιδεολΙπσΙεσ το καταλαβαινει οι υπολοιποι ξυδι  φασκοΜιλο στα ΚΑΠΗ 🤣

Και να σκεφτείτε είμαι οριακά generation X, πιάνομαι και για millennial

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Και να σκεφτείτε είμαι οριακά generation X, πιάνομαι και για millennial

 

Όταν έγραψα ότι και εγώ μπάρμπας είμαι, δεν εννοούσα ότι σε "κόβω" για μπάρμπα. Εννοούσα "όπως και άλλοι στο φόρουμ", εκ' των οποίων (λόγω ηλικίας) αναμένεται μία δυσκολία σε τέτοια θέματα.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου