Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πάντως δεν νομίζω- και με διορθώνεις αν σφάλω- ότι μπορεί να σταθεί το "τα τα τα" ως λογοκλοπή στίχων σε δικαστήριο... 🤔

Με $$$  ό,τι θες στέκεται 😄

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είναι ότι "κρίντζαρα" πάντως. Προσπάθησα να ακούσω τη μουσική εντελώς αντικειμενικά και λογικά, μιας και τέτοιος είμαι, και σαν ακροατής, και σα συνθέτης.

 

Πέραν του ότι το κομμάτι εξελίσεται σε ένα μοντέρνο τραπο-ρεγκετόν, τα πάντα μέσα στο κομμάτι μου φαίνονται όχι μόνο ξένα, αλλά και παράλογα. Έχουν πάρει αυτό το τραπο-ρεγκετόν, έχουν προσθέσει παραδοσιακά στοιχεία, και μέσω μιας περίεργης σύνθεσης έχουν προσπαθήσει να το κάνουν... μετα-μοντέρνο; Από την όλη παραγωγή μέχρι και την ερμηνεία της Σάττι, το όλο κομμάτι μου σκάει πολύ, πολύ άσχημα.

 

Ξέρω βέβαια πως γενικότερα στη Eurovision θέλουν να προκαλούν, να δοκιμάζουν το κάτι διαφορετικό, και για λόγους διαφοροποίησης αλλά και για το παραπάνω click rate. Δεν παύω όμως να το βλέπω σαν μουσικό κομμάτι, και αυτό που άκουσα μου προκάλεσε μεγάλη δυσφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πάντως δεν νομίζω- και με διορθώνεις αν σφάλω- ότι μπορεί να σταθεί το "τα τα τα" ως λογοκλοπή στίχων σε δικαστήριο... 🤔

 

το τα-τα-τα φιλωουζ ινε το λα-λα-λα των 2020s

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Έχουν πάρει αυτό το τραπο-ρεγκετόν, έχουν προσθέσει παραδοσιακά στοιχεία, και μέσω μιας περίεργης σύνθεσης

Εν συντομία δηλαδή... fusion. 😄

Ορίστε, fusion παίζει η κοπέλα και πέσατε να τη φάτε...

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

και αυτό που άκουσα μου προκάλεσε μεγάλη δυσφορία.

 

δεν πειραζει ακου λιγο DEEP PURPLE να ερθεις στα ιΣα σου. 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

το τα-τα-τα φιλωουζ ινε το λα-λα-λα των 2020s

Βλέπω να δημιουργείται στρατιά τατατάδων όπως τότε οι γιεγιέδες από το She loves you yeah, yeah, yeah.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Βλέπω να δημιουργείται στρατιά τατατάδων όπως τότε οι γιεγιέδες από το She loves you yeah, yeah, yeah.

 

Το yeah yeah yeah ήταν το shalala shalala των 60s

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στα σοβαρά ρωτάω.

Κάθεστε όντως και βλέπετε γιουροβίζιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Στα σοβαρά ρωτάω.

Κάθεστε όντως και βλέπετε γιουροβίζιον;

Δεν έχω χασει τα τελευταία 15χρ σίγουρα... 

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Aπο το πρωι ακουω και κυριως βλεπω το ασμα. Και μουσικα δεν με ενδιαφερει αν ειναι καλο η οχι, ή το ποσο καλο ειναι στα πλαισιο ενος μουσικου πανηγυριου σαν τη γιουροβιζιον. Αυτο ομως που με ενδιαφερει παρα πολυ στο συγκεκριμενο ειναι αυτο που δειχνει και για το οποιο ορισμενοι επιχαιρουν με το σχολιο "αυτοι ειμαστε".

 

Αυτοι που εκφερουν την αποψη του "αυτοι ειμαστε", η που συνεισφερουν στην συγκεκριμενη εικόνα που ναι, εχει δοση αληθειας, ειναι αυτοι που ανεκαθεν απο οσο θυμαμαι τον εαυτο που ειναι αυτοι που κανουν οτι μπορουν, πολιτικα και πολιτιστικα, ωστε να συρουν την χωρα, τους πολιτες της, και εαυτους, στο να εμπεδωσουν οτι ειναι ικανοι μονο για τον ελαχιστο κοινο παρονομαστη. Τους αναγνωριζω το ελαφρυντικο οτι  ειναι πολυ συγκεκριμενα κομματια της πολιτικης ελιτ του παροντος και του μακρινου (η οχι και τοσο μακρινου) παρελθοντος που καλλιεργησαν μετ' επιτασεως την αντιληψη αυτη. Και βεβαια ανεκαθεν υποστηριζω οτι η συγκεκριμενη πληθυσμιακη φραξια που καποτε ενας τραγουδοποιος ειχε γραψει ενα πολυ ωραιο τραγουδι για να την περιγραψει (και εισεπραξε την μηνιν ολων) αγγιζει τα ορια της ψυχικης νοσου. Η μονιμη αντιδραση, το στυλωμα των ποδιων, η διαρκης αντιπαλοτητα και παρελθοντολαγνια, ο μηδενισμος, ο φθονος του διπλανου, η συνωμοσιολογια, τα δικαιωματα χωρις υποχρεωσεις, η επιβραβευση χωρις κοπο, και κατα βαθος η αντιδημοκρατικοτητα και ο διχασμος  ειναι τα κυρια γνωρισματα της ιδεολογιας τους.

 

Ε, λοιπον οχι δεν ειναι ετσι η χωρα και ουδεποτε ηταν, και καλο θα ηταν οσοι το πιστευουν να το κρατησουν για τον εαυτο τους αφου δουν και ιστορικα και συγκρινουν το ποια ηταν η χωρα πριν καποιες δεκαετιες, πριν ενα αιωνα και ποια ειναι σημερα και χτες. Πατα υπηρχαν οι Μαυρομιχαλαιοι και οι Δηλιγιαννηδες, οι βασιλοφρονες, οι συμμοριτες και οι προνομιουχοι, αλλα τους ξεπερασε η ιδια η ιστορια και ο ιδιος ο λαος τους εστειλε στον αγυριστο. Ελεος καπου με τον ραγιαδισμο, το αυτομαστιγωμα και την υπονομευση. Μουσικα το κομματι ειναι Μοτσαρτ, Μπετοβεν, Beatleς, μπροστα στο υποκουλτουροειδες ξερατο της εικονας.

Επεξεργασμένο από fenderiarhs
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου