Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
30 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αυτός είναι ο λόγος που κάθε χρόνο τέτοιες μέρες (και κυρίως τον Μάιο) σκέφτομαι "υπομονή, λίγο ακόμη και θα περάσει" 😄

 

πάντως Τέρρυ μου απ ότι θυμάμαι ο ντόρος τότε δεν έγινε τόσο για το τραγούδι (το οποίο παρεμπιπτόντως αν ρίξεις μια ματιά σήμερα στα σχόλια στο youtube οι νεότερες γενιές το εκθειάζουν και λένε ότι ήταν μπροστά από την εποχή του) όσο για την εμφάνιση (την οποία προσωπικά θεωρούσα και θεωρώ ατυχή έμπνευση)... αλήθεια θυμάσαι ποιανού ιδέα ήταν; του Μιχάλη ή κάποιου χορογράφου;

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Shelter είπε

Περαν της πλάκας ο ζουρνάς και το πίκολο επρεπε να ειναι παράνομα και η χρήση τους να επιτρέπει πυροβολισμό άνευ προειδοποιήσεως.

Και η γκάιντα στα ελληνικά παραδοσιακά 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 σελίδες...29 σελίδες για μια κακόγουστη/κιτς/ανέμπνευστη βλακεία που κάποιοι έφτιαξαν για να στείλουμε στον "μουσικό θεσμό" της Eurovision.🤢 Μέσα βέβαια σε αυτές τις 29 σελίδες μάθαμε και 5 πράγματα, όπως ότι τόσες δεκαετίες κακώς ακούμε Blues/Disco/Αμερικανικό Gospel... στο σπίτι μας.🤔 Από αύριο αρχίζω να ψάχνω στη γειτονιά μπας και βρω καμιά βαμβακοφυτεία, καμιά Αμερικανική εκκλησία ή έστω κάποια Disco που να'χει ξεμείνει απ'τα '80s.image.gif.347c877d56d1d782eb7f545acad156dc.gif

Μάθαμε επίσης τον Πιτσίνιαγκα (wtF), ότι όλη η Ελλάδα μοιάζει σαν την (Ασιατική πλέον) Ομόνοια, ότι η Δρούτσα θεωρείται στιχουργός και το "τα-τα-τα" στίχος. Το κερασάκι στην τούρτα η κλασική νοοτροπία/συνήθεια/σύνδρομο κάποιων μελών του ΝΟΙΖ να βρίσκουν πάντα "επιχειρήματα" για να δικαιολογήσουν οποιαδήποτε μουσική παπαριά κυκλοφορεί στα πέριξ.😁

Δεν υποφέρεστε λeμαι, πάω να κατεβάσω δισκογραφία Στέφανου Πιτσίνιαγκα και να πιω και κάνα Gordon's/tonic, μπας και περάσει κι αυτό το βράδυ.image.gif.2c28119964d2faf6253c2a1ed989824c.gif

 

ΥΓ: ρε π.... μου, δεν το πιστεύω. Πριν πατήσω Υποβολή ανοίγω την tv στον ΣΚΑΙ και πέφτω πάνω στον Σεφερλή να τραγουδάει ντυμένος παπάς το "Δυνατά Tα Tα Tα" του Πιτσίνιαγκα.🤣  

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, npap είπε

οι νεότερες γενιές το εκθειάζουν

Τις αποψεις αυτων των νεοτερων γενιων παντως τις συμμεριζομαστε α λα καρτ

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Μέσα βέβαια σε αυτές τις 29 σελίδες μάθαμε και 5 πράγματα, όπως ότι τόσες δεκαετίες κακώς ακούμε Blues/Disco/Αμερικανικό Gospel... στο σπίτι μας.

Εγώ πάντως δεν έγραψα αυτό.

Δεν μου αρέσουν οι μπηχτές, διότι δεν είναι απαραίτητες. Εδώ είμαι, αν έχεις κάποιο επιχείρημα, γράψε το. Μην ξεχάσεις ότι ρώτησα (τον υποθετικό συνομιλητή μου) πότε αγόρασε τελευταία φορά μουσική.

 

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

29 σελίδες...

 

Μάλλον δεν έχεις επίγνωση του πόσους αφορά (πλανητικώς) το ζήτημα. Αν η αντιστοιχία σελίδων συναρτάται με κάτι, λογικές είναι οι 50 σελίδες (κάπου εκεί θα φτάσει). Επίσης, πολλαπλασίασέ τες με όσα χρόνια υπάρχει το φόρουμ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
20 λεπτά πριν, npap είπε

 

πάντως Τέρρυ μου απ ότι θυμάμαι ο ντόρος τότε δεν έγινε τόσο για το τραγούδι (το οποίο παρεμπιπτόντως αν ρίξεις μια ματιά σήμερα στα σχόλια στο youtube οι νεότερες γενιές το εκθειάζουν και λένε ότι ήταν μπροστά από την εποχή του) όσο για την εμφάνιση (την οποία προσωπικά θεωρούσα και θεωρώ ατυχή έμπνευση)... αλήθεια θυμάσαι ποιανού ιδέα ήταν; του Μιχάλη ή κάποιου χορογράφου;

Ο ντόρος έγινε από έναν ηχολήπτη που πάτησε το pause πριν λήξει το κομμάτι (στον ελληνικό τελικό) και μετά το play δημιουργώντας μια "ουρά"- με αποτέλεσμα να γίνει το σύστριγγλο περί play back - σε έναν διαγωνισμό που τα πάντα πλην φωνών είναι play back 😂 Ο ορισμός του ότι να 'ναι... 

Το ενδυματολογικό ήταν δική μας έμπνευση και εκτέλεση- Star Wars, Blade και διάφορες άλλες κατακούτελες Sci Fi  πετροβολιές που έχουμε φάει κατά καιρούς.  😄

Για την χορογραφία πήγαμε για... ταχύρυθμα (μαθήματα) σε χορογράφο- Τι θυσίες έχουμε κάνει για την τέχνη 😆

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
22 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Τις αποψεις αυτων των νεοτερων γενιων παντως τις συμμεριζομαστε α λα καρτ

 

εν προκειμένω προσωπικά δεν τις συμμερίζομαι, τις διαπιστώνω...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, trolley είπε

Εγώ πάντως δεν έγραψα αυτό

Η "μπηχτή" ήταν απάντηση στο «Το μόνο "τρομακτικό" στην υπόθεση, είναι ότι βρίθουμε ακροατηρίου που δεν συνειδητοποίησε (μάλλον ποτέ) ότι η μουσική ανέκαθεν υπάρχει και λειτουργεί σε κάποιο χώρο, σε κάποιο φυσικό ή τεχνητό χώρο, έξω από τον οποίο δεν λειτουργεί και δεν έχει κανένα νόημα.

Π.χ. τα gospel δεν γράφτηκαν για να τα ακούει κάποιος στον υπολογιστή του, αλλά για να τα τραγουδάει, μαζί με άλλους Χριστιανούς αδελφούς, σε κλίμα δέους και κατάνυξης. Τα blues έχουν τον αντίστοιχο φυσικό τους χώρο, η ντίσκο επίσης, το πανκ επίσης» που έγραψες, και που φυσικά δεν ισχύει.

 

22 λεπτά πριν, trolley είπε

Μην ξεχάσεις ότι ρώτησα (τον υποθετικό συνομιλητή μου) πότε αγόρασε τελευταία φορά μουσική.

Προσωπικά η τελευταία φορά ήταν την προηγούμενη εβδομάδα. Έχω ξοδέψει πάρα πολλά χιλιάρικα σε αγορά μουσικής, σε φυσική ή μη μορφή και έχω επίσης κατεβάσει τζάμπα άλλη τόση. 

 

25 λεπτά πριν, trolley είπε

Μάλλον δεν έχεις επίγνωση του πόσους αφορά (πλανητικώς) το ζήτημα.

Πολλούς φαντάζομαι. Το λες και κατάντια...😌

ΥΓ2: Ποστάρω το προηγούμενο μήνυμα και πάω στην κουζίνα να φτιάξω δύο τοστ. Ανοίγω την tv δίπλα στο καθιστικό να ακούγεται κάτι, και πέφτω στο Blue Sky (από ΣΚΑΙ σε ΣΚΑΙ το πάω) που εκέινη τη στιγμή έπαιζε το κομμάτι της Satti...🙄 

 

image.png.f15bab44c7363741e525cdf6d92be955.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπουκις προβλέπουν Κροατία. Εμείς προς το παρόν είμαστε στη 14η θέση

Τα τα τα εμείς, Ριμ Τιμ ταγκι ντιμ οι Κροάτες

 

https://eurovisionworld.com/odds/eurovision

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

φυσικά δεν ισχύει

Ισχύει ρε τρελέ.

Δεν υπάρχει νότα στην ιστορία της ανθρωπότητας που δε συνδέεται με κάποιο φυσικό ή τεχνητό χώρο.

 

Αλλά (και εγώ δηλαδή) είμαστε κακομαθημένοι, νομίζουμε ότι επειδή έχουμε δίσκους ή κατεβάζουμε δισκογραφίες ολόκληρες σε είκοσι λεπτά, μετέχουμε σε κάποιο μουσικό timeline που βρίσκεται κάπου εκτός context.

 

Αν έχεις αμφιβολίες, φαντάσου (μια και αναφέρθηκε πρόσφατα) να πήγαινες στην εκκλησία ή στο δημαρχείο και να έπαιζε μέσα Ρόρυ Γκάλαχερ, ή να πήγαινες να δεις τον Ρόρυ ζωντανά και να άνοιγαν το σώου οι Μπόνυ-Μ ή ο Κολτραίην.

 

Μην το επιμένεις αυτό το θέμα, δυστυχώς είναι πέραν συζητήσεως.

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου