Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, npap είπε

που τελικά μόνο αυτή μπορεί να γνωρίζει αλλά εσείς περιέργως για το επίπεδό σας απριόρι προεξοφλείτε

Το ίδιο κάνουμε και δι' εσέ, που βλέπεις το πρόβλημα;  Ίσα-ίσα, η γενιά στην οποία ανήκεις (και ανήκω) είναι σαφώς περισσότερο υπεύθυνη για τα ήθη και τα έθιμα της χώρας, απ' ότι η γενιά της Σάττι. Κάποιος κακοήθης θα μπορούσε να αποδώσει πολλά και σκοτεινά κίνητρα πίσω από τις γνώμες που διαβάζουμε (ΚΑΙ τη δική σου), αλλά γιατί πρέπει να είμαι εγώ αυτός ο κακοήθης; Προτιμώ να προσποιούμαι τον αγαθιάρη: η Σάττι πιστεύει αυτά που κάνει, εσύ πιστεύεις αυτά που γράφεις, οι ψηφοφόροι θα αναδείξουν το πιο ενδιαφέρον άσμα τον Μάϊο. Έτσι η ζωή παραμένει απλή και η πίεση (η αρτηριακή) μειώνεται. :)

 

 

Επεξεργασμένο από trolley

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, npap είπε

ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΕΡΩΝΩ

Ξεκινάω από αυτό, αν και δεν σου κρύβω ότι με αυτά που αναφέρεις συμφωνώ (και εμπράκτως 😄)

Και ξεκινώ απ' αυτό για τονίσω ότι όλες οι συμμετέχουσες χώρες πληρώνουν αυτή την - σε γενικές γραμμές- "παρέλαση του κιτς". 

 

Και θα σου επαναλάβω ότι συμφωνώ και συμφωνώ ότι ο διαγωνισμός και η ανάθεση του είναι μπίζνα για έναν κύκλο ανθρώπων- βγάζουν "μεροκάματο" μια φορά τον χρόνο.   

 

Τώρα δεν κάνω κέφι να περιαυτολογώ, αλλά για παράδειγμα όταν πήγαμε τότε, δεν είχαμε εμπλέξει αυτό το "σύστημα" (μόδιστρους, χορογράφους, PRατζίδες, συνθέτες, παραγωγούς και λοιπούς παρατρεχάμενους) στη διαδικασία. Για να το πω λαϊκά, το "σύστημα" δεν έβγαλε μεροκάματο από εμάς. Ήμασταν "φύρα". 

 

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες και συμφωνώ απόλυτα.

 

Όμως να αποσαφηνίσω ότι δεν παίζω άμυνα για τον διαγωνισμό. Παίζω άμυνα για το κράξιμο που τρώει η Σάττι, το οποίο το θεωρώ υπερβολικό και αρκούντως άδικο. Και φυσικά όπως ανέφερα παραπάνω, η κατάσταση μου θυμίζει 2002 και μου έχει ενεργοποιήσει αντανακλαστικά.

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 Παίζω άμυνα για το κράξιμο που τρώει η Σάττι, το οποίο το θεωρώ υπερβολικό και αρκούντως άδικο. 

Το οποίο μόνο καλό της κάνει. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@npap Αυτό σου το κράτησα για encore 😄

 

Είμαστε λοιπόν σε ένα meeting στην ΕΡΤ και μιλάμε για τα διαδικαστικά... Και κάπου προς το τέλος μας ρίχνουν την... "κανονιά" (τουλάχιστον σε εμάς έτσι ακούστηκε). "Και ποιους θα πάρετε μαζί σας;" Θα ήθελα να είχα σε βίντεο τις απορημένες φάτσες μας 🙄😂

Η απάντηση μας ήταν "τι εννοείτε;"... ERT travel, free ταξιδάκι για συμβίες, πεθερές (έχει συμβεί και το έχουμε πληρώσει) κλπ... 

Αρνηθήκαμε ευγενικά την πρόταση- "πάμε για δουλειά και όχι για ταξίδι αναψυχής" και το λήξαμε εκεί.

 

Γι΄αυτό σου λέω, καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ. 😉   

  • Like 2
  • Μπερδεύτηκα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Η απάντηση μας ήταν "τι εννοείτε;"... ERT travel, free ταξιδάκι για συμβίες, πεθερές (έχει συμβεί και το έχουμε πληρώσει) κλπ... 

Αρνηθήκαμε ευγενικά την πρόταση- "πάμε για δουλειά και όχι για ταξίδι αναψυχής

Κοίτα, άμα εσείς είστε υπεράνω, σκεφτείτε τουλάχιστο τους υπολοίπους που συναλλασσόμαστε  με το ΔΗΜΟΣΙΟ. Μη μας χαλάτε την πιάτσα. Έλεος πια.🤣 Άσε που άμα δεν τους κοστίζεις, απλά δε σε υπολογίζουν. Άργησα να το καταλάβω αυτό και εγώ. 😀

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

17 λεπτά πριν, trolley είπε

Το ίδιο κάνουμε και δι' εσέ, που βλέπεις το πρόβλημα;

 

το πρόβλημά μου το εξέθεσα κοσμίως... απομόνωσε την μύγα σου από το κοπάδι και απευθύνσου μου αντιπροσωπεύοντας τον εαυτό σου... το ίδιο μπορεί να κάνει και όποιος εκ των οποίων νομίζει ότι του απευθύνομαι και τον έθιξα με κάποιον τρόπο...

 

20 λεπτά πριν, trolley είπε

Ίσα-ίσα, η γενιά στην οποία ανήκεις (και ανήκω) είναι σαφώς περισσότερο υπεύθυνη για τα ήθη και τα έθιμα της χώρας, απ' ότι η γενιά της Σάττι.

 

από την νέα γενιά που στηρίζω πολλαπλώς με πράξεις εκτός των λόγων, απαιτώ να διαχωρίσει την θέση της και να μην συνεχίζει σφυρίζοντας αδιάφορα τις "εύκολες" (όπου υπάρχουν) πρακτικές που της κληρονόμησε η δικιά μου (μας)...

 

25 λεπτά πριν, trolley είπε

Κάποιος κακοήθης θα μπορούσε να αποδώσει πολλά και σκοτεινά κίνητρα πίσω από τις γνώμες που διαβάζουμε (ΚΑΙ τη δική σου), αλλά γιατί πρέπει να είμαι εγώ αυτός ο κακοήθης;

 

περιμένω εναγωνίως να μάθω τα δικά μου "σκοτεινά κίνητρα" και δηλώνω υπευθυνα ότι τότε δεν θα σε χαρακτηρίσω κακοήθη όπως κάνω αυτή την στιγμή διαβάζοντας τις κατ ελάχιστον αήθεις μπηχτές σου...

 

30 λεπτά πριν, trolley είπε

Προτιμώ να προσποιούμαι τον αγαθιάρη:

 

εσύ... εγώ πάλι όχι... ποτέ δεν προσποιούμαι όπως εσύ αρέσκεσαι καθώς φαίνεται και ενίοτε είμαι πραγματικά αγαθιάρης ειδικά όταν σχηματίζω εν του μακρόθεν καλές εντυπώσεις για ανθρώπους... μην επαναλαμβάνομαι...

 

34 λεπτά πριν, trolley είπε

εσύ πιστεύεις αυτά που γράφεις

 

βεβαίως... μόνο που εγώ πιστεύω μόνο αυτά για το οποία μπορεί να έχω ιδία εμπειρική άποψη... και σε ότι ανέφερα στο συγκεκριμένο θέμα έχω... εσύ;

 

37 λεπτά πριν, trolley είπε

Έτσι η ζωή παραμένει απλή και η πίεση (η αρτηριακή) μειώνεται. :)

 

απλή και προσποιητά αγαθή; σεβαστή η άποψή σου αλλά επέτρεψε μου να μην πάρω... ο καθείς τον σταυρό του που όντως δεν είναι ανάγκη πάντα να ναι βαρύς ξύλινος να του ανεβάζει και την πίεση... μπορεί να είναι και αλουμινένιος... και με στρασάκια άμα λάχει... περί ορέξεως...

  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
47 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες και συμφωνώ απόλυτα.

 

τελικά καθώς φαίνεται μόνο το συνάφι σου και γω ως επίτιμο μέλος του (😁) μπορούμε να καταλάβουμε...

 

47 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Όμως να αποσαφηνίσω ότι δεν παίζω άμυνα για τον διαγωνισμό. Παίζω άμυνα για το κράξιμο που τρώει η Σάττι, το οποίο το θεωρώ υπερβολικό και αρκούντως άδικο.

 

προσωπικά (αλλά δεν πήρα και χαμπάρι κάποιον να το κάνει) ΔΕΝ έθιξα την συνολική αξία της και τις δυνατότητές της όπως και κάποιες πολύ καλές δουλείες που έχει κάνει... κράχτηκε και δικαίως κατ εμέ η συγκεκριμένη επιλογή και πρακτική της...

 

γιατί το γμτο σε αυτή την περίπτωση που υπάρχουν οι δυνατότητες είναι ότι οι απαιτήσεις όλων (τουλάχιστον των καλοπροαίτετων) ήταν πολύυυυυυυ μεγαλύτερες και τους απογοήτευσε (μη πω "πρόδωσε" και το κάνουμε drama το φαιδρόν)...

 

 

  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Alter είπε

Κάθισα και το είδα το βίντεο.. σα σπουδή στο σύγχρονο μουσικό μάρκετινγκ είναι, δε μου άρεσε. Μακάρι να πετύχει και να βοηθήσει τη Μαρίνα να συνεχίσει τη διεθνή καριέρα που είχε και πριν

Ποια ακριβώς "διεθνή καριέρα" είχε η Satti πριν?

 

7 ώρες πριν, Alter είπε

Αναρωτιέμαι γιατί η πολύ κακή μουσική είναι τόσο δημοφιλής στις μέρες μας

Είναι δημοφιλής γιατί αυτή ακριβώς προωθείται από τις δισκογραφικές, οι οποίες διοικούνται από μουσικά άσχετους & κακόγουστους τύπους. Το γιατί προωθείται η κακή & απλοϊκή μουσική είναι πασιφανές. Είναι ευκολοχώνευτη και χτυπάει κατευθείαν στα πιο χαμηλά ένστικτα και διαθέσεις του ανθρώπου, οτιδήποτε πάνω από αυτά προϋποθέτει μια ελάχιστη εκπαίδευσή απ'τον πομπό (δισκογραφικές) προς τους δέκτες (ακροατές), και  οι σημερινές mainstream δισκογραφικές δεν μπορούν, και κυρίως, δεν θέλουν να σπαταλήσουν χρόνο και χρήμα για να ανεβάσουν το μουσικό γούστο του μέσου ακροατή. Γι αυτό και ο κόσμος θα συνεχίσει να ακούει/χορεύει/εκθειάζει αηδίες τύπου "Τα-Τα-Τα" και "Zari" (ευτυχώς που το ζάρι το έγραψαν στα Greeklish, αλλιώς υπήρχε περίπτωση οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι να μην καταλάβουν τι εννοεί η αοιδός...)

 

9 ώρες πριν, trolley είπε

αυτό που βλέπουμε στο βίντεο είναι προϊόν άποψης

Αυτό το γράφεις ως επιχείρημα υπέρ της?😁 Mα ακριβώς γι αυτό τρώει το κράξιμο που τρώει απ΄όλον τον ντουνιά, επειδή όλο αυτό το "πράμα" είναι προϊόν άποψης και όχι προϊόν ασχετοσύνης, οπότε δεν υπάρχει κανένα απολύτως ελαφρυντικό. Η Satti και η παρέα της συνεχίζει και βγάζει προς τα έξω αυτή την γελοία κιτς "touristic" εικόνα της χώρας, "Opa / Meraki / Mousakas / Sirtaki / tzatziki / souvlaki".

 

image.thumb.png.eb15ba1067f2c7384d57cf8aee6d45f8.png

 

O Μεγάλος τα έλεγε χρόνια πριν για αυτή την ηλίθια επιφανειακή τουριστικοκιτσαρία που βγάζουμε ακόμη και σήμερα προς τα έξω, αλλά ποιος τον άκουγε. "OPAΑΑΑ!" image.gif.05d137c620f5652590aa8e339a6f6c59.gif

 

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω όλους εσάς που εκφράζετε το επιχείρημα 'δε θέλω να πληρώνω εγώ αυτή την αηδια', ότι αν δεν τα έδιναν στη γιουροβίζιον θα πήγαιναν στη δημόσια παιδεία και την υγεία ε? 

  • Χαχα 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, npap είπε

το πρόβλημά μου το εξέθεσα κοσμίως... απομόνωσε την μύγα σου από το κοπάδι και απευθύνσου μου αντιπροσωπεύοντας τον εαυτό σου... το ίδιο μπορεί να κάνει και όποιος εκ των οποίων νομίζει ότι του απευθύνομαι και τον έθιξα με κάποιον τρόπο...

 

Αυτό που έγραψα (στον πληθυντικό όντως, διότι είχες χρησιμοποιήσει πληθυντικό εσύ, δεν κατάλαβα ότι μου μίλαγες στον πληθυντικό, μπορείς να συνεχίσεις όμως) είναι απλό: ότι χωρίς κάποιο άλλο στοιχείο, δεν έχουμε λόγο να αμφισβητούμε τις προθέσεις κανενός, ούτε της Σάττι, ούτε τις δικές μου, ούτε τις δικές σου.

 

28 λεπτά πριν, npap είπε

περιμένω εναγωνίως να μάθω τα δικά μου "σκοτεινά κίνητρα" και δηλώνω υπευθυνα ότι τότε δεν θα σε χαρακτηρίσω κακοήθη όπως κάνω αυτή την στιγμή διαβάζοντας τις κατ ελάχιστον αήθεις μπηχτές σου..

 

Ποιες μπηχτές παιδάκι μου;

 

28 λεπτά πριν, npap είπε

βεβαίως... μόνο που εγώ πιστεύω μόνο αυτά για το οποία μπορεί να έχω ιδία εμπειρική άποψη... και σε ότι ανέφερα στο συγκεκριμένο θέμα έχω... εσύ;

 

Όχι, εγώ ήμουν σε ένα κουτί μέσα πριν σε συναντήσω να μου ανοίξεις τα μάτια. Είσαι τόσο εκνευρισμένος που δεν καταλαβαίνεις ότι έγραψα ότι η στάση μου είναι πως όντως θεωρώ ότι πιστεύεις αυτά που γράφεις, δηλαδή το αντίθετο απ' ότι κατάλαβες.

 

28 λεπτά πριν, npap είπε

απλή και προσποιητά αγαθή; σεβαστή η άποψή σου αλλά επέτρεψε μου να μην πάρω...

 

Νίκο μου, πάρεις δεν πάρεις, ελπίζω να έχεις αντίληψη του πόσο λίγους αφορά.

 

12 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Αυτό το γράφεις ως επιχείρημα υπέρ της?

 

Ούτε υπερ της, ούτε κατά της, απλώς σαν fact. Είμαι βέβαιος ότι άλλοι θα το έκαναν καλύτερα, άλλοι θα το έκαναν χειρότερα. Δεν σου αρέσει υποθέτω.

 

Να δείτε και τι γράφει ένα fortune cookie που μόλις έσπασα:

 

 

0.jpg

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου