Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, npap είπε

«Για όσους λένε πως το τραγούδι είναι ρεγκετόν, θα ήθελα να σας να προσκαλέσω να πάτε στο YouTube και να πατήσετε "Γλύκα Γλύκα" της Κέλλυς Κελεκίδου, είναι μια μεγάλη Ελληνίδα καλλιτέχνις και ουσιαστικά αυτός ο χορός στο "Ζάρι" είναι συρτός. Οπότε το "ρεγκετόν" για όσους είναι εκτός Ελλάδας, στην Ελλάδα το λέμε συρτό. Ας ακούσουμε τον συρτό» και στη συνέχεια, πρόσθεσε: «Που μου είχατε και στο χωριό σας ρεγκετόν».

 

μια χαρα τα λεει και με ωραιοτατο ΧΙΟΥΜΟΡ (ειπαμε οι Ελληνες εχουν ΘΕΜΑΤΑΡΑ με αΦτο μια και ειναι ουσιαστικα ανυπαρκτο στην χωρα μας), οι ρυθμοι ειναι ΟΛΟιδΙΟι. 

 

Υστερα απο αΦτο εγω την ΣΥΜΠΑΘΗΣΑ κι ολας. (πριν την εκτιμουσα μονο ως καλλιτεχναρα) 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, npap είπε

πάρε τώρα και δυο χαρακτηριστικές αυθεντικές ηχογράφησεις συρτών από την τεράστια δασκάλα κυρία Δόμνα

 ναι εσεναΝΕ περιμενε η Σατι για να ακουσει Δομνα Σαμιου... 🤣  (εξω απο την πλακα η Σατι εχει κανει οχι απλα deep dive στην Ελληνικη παραδοσιακη μουσικη αλλα πληρη αποστολη τυπου Ζακ Ιβ Κουστω..)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, npap είπε

ο ρυθμός στο "Γλύκα Γλύκα" της Κέλλυς Κελεκίδου που αναφέρεις εμβληματικά ως "μεγάλη Ελληνίδα καλλιτέχνι" (και φαντάζομαι είναι το "είδωλό" σου για να την μνημονεύεις)

 

ειδωλο της δεν ξερω αν ειναι αλλα δεν ειναι κακο να της αρεσει μια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ τραγουδιστρια οπως η Κελεκιδου

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
36 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Οκ επικοινωνω μαζι του, τον γνωριζω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ προσωπικα (τον ειχα δει μια φορα σε ενα καφενειο στην Νεα Υορκη ,καθονταν 8 μετρα απο εκει που καθομουναμενα εγω και νομιζω οτι για 2 δευτερολεπτα κοιταξε την ιδια ομορφη σερβιτορα που κοιταΚσα κι εγο ωποτε ειχαμε κονεκτιον) και θα του πω του χρονου να μας ΑΙΚΡΟΣΟΠΙΣΙ αφτος.

Θα του πω δε οτι ΘΑ ΦΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΤ.

κΑτσε μονο να βρω το τηλεφωνο της ομορφη σερβιτορας για να δω αν τισ ιχε δοσει ο Μπενσονας το δικο του τοτενες (προσφατα εγινε αυτη η φαση στο καφενειο, το 1984)   

Δωστου χαιρετισμούς τοτε😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

η Σατι εχει κανει οχι απλα deep dive στην Ελληνικη παραδοσιακη μουσικη αλλα πληρη αποστολη τυπου Ζακ Ιβ Κουστω..)

Αμ δεν φαίνεται?...image.gif.fe9c80dab7a5468cde30e50f04bfe363.gif 

Superfunk, είστε στο παρά 1' απ΄το να γίνετε το ανέκδοτο της χρονιάς, εσείς και η...scuba diver/Berklee alumna Satti🥳😆 που νομίζει ότι απευθύνεται σε κουφούς και χάπατα. 
Έλα ξεκολλάτε λίγο με το ψώνιο,image.gif.f14a1d65f79bbaddb55ee4e5073e7bb4.gif που αν δεν ζούσε στην Ελλάδα, τη χώρα που μεγαλουργεί η Μετριότητα, το πολύ πολύ να πέρναγε τη ζωή της κάνοντας back vocals σε τριτοκλασάτες παραγωγές, όπως κάνουν κάποιες χιλιάδες -και πολύ καλύτερες από αυτήν- τραγουδίστριες σε όλο τον πλανήτη.

"Όχι άλλο Νταλάρα, Satti και Αλεξίου" (για να παραφράσω τον Τζιμάκο), φτάνει!! image.gif.3bb880508e531dbcc85f92da54cd2987.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
55 λεπτά πριν, Superfunk είπε

ναι εσεναΝΕ περιμενε η Σατι για να ακουσει Σαμιου... 🤣  (εξω απο την πλακα η Σατι εχει κανει οχι απλα deep dive στην Ελληνικη παραδοσιακη μουσικη αλλα πληρη αποστολη τυπου Ζακ Ιβ Κουστω..)

 

έλα ρε κάστορα... σοβαρά? και το" deep dive στην Ελληνικη παραδοσιακη μουσικη αλλα πληρη αποστολη τυπου Ζακ Ιβ Κουστω" την οδήγησε  στο να μνημονεύσει την "τεράστια" Κελεκίδου (η οποία όντως είναι από τις καλές "νεο-λαικές που πέρασαν και δεν ακούμπησαν" συμφωνούμε, αλλά μέχρι εκεί);... και καλά δεν την άγγιξε η Σαμίου.. έστω ας αναφέρει κάποια Πίτσα ρε αδερφέ για να μας ανοίξει τα μάτια... μια Πυργάκη στο πιο "πανυγιρέ παραδοσιακόν" αν προτιμάς... σεβασμός σε κάποιες αντικειμενικές άξιες, έλεος δηλαδής... τελικά το dive το έκανε ως Κουστώ σε προχωρημένη άνοια μελετώντας μαζί με την ξανθιά σερβιτόρα στο μαγαζί που έπαιρνε τον καφέ του ο Μπένσον;... τα χουμε ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ όλα μιλάααμεεεεεε...🤣

 

"εξω από την πλάκα" λοιπόν εγώ μόνο από τα λεγόμενά και το ύφος της μπορώ να λάβω αφορμή για τα συμπεράσματά μου... και αυτή σαν δημόσιο πρόσωπο μου δίνει το δικαίωμα για αυτό... για πες μας και εμάς εσύ που γνωρίζεις καλά τις προθέσεις, το χιούμορ και τα dipe dives της περισσότερα ώστε να της ζητήσομε και συγνώμη αν έχομε πέσει τόσο έξω στις εκτιμήσεις μας (τι λέω ρε στα γεράματα)...

 

58 λεπτά πριν, Superfunk είπε

οι ρυθμοι ειναι ΟΛΟιδΙΟι

 

με την "γυφτορούμπα την ελληνικήν"; βεβαίως κύριε μου... με έχει ταΐσει άλλωστε στο παρελθόν ο ρυθμός της και δεν ψέγω τον ίδιο όπως ίσως λάθος κατάλαβες... το ότι τον επικαλείται (τον συγκεκριμένο) ώστε  να "καλλωπίσει" το πόνημά της με "παραδοσιακό" εσάνς ξεπερνάει όμως τα δικά μου όριά πρόκλησης... να στο ζωγραφίσω;

 

 

---

ΥΓ. δεν σου κρύβω Νικολάκη συνονόματε ότι νοιώθω μεγάλη ανάγκη αυτή την στιγμή να συνεχίσω και να σου απαντάω και προσωπικά όπως αρμόζει στο ύφος σου, αλλά θα ναι εν βρασμώ και θα πω πράγματα που ίσως μετανιώσω οπότε το προσπερνάω μια και συνυπάρχουμε τόσα χρόνια στον χώρο και νομίζω ότι μέχρι στιγμής έχω σεβαστεί κόσμια τις όποιες διαφορές μας όπως και στηρίξει αναλόγως ότι συμφωνούμε... τώρα το αν κάποια στιγμή φάμε τα μουστάκια μας ελπίζω να έχει σοβαρότερη αφορμή από το εν λόγω θέμα που τραβιέται από τα μαλλιά...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Αμ δεν φαίνεται?...image.gif.fe9c80dab7a5468cde30e50f04bfe363.gif 

Superfunk, είστε στο παρά 1' απ΄το να γίνετε το ανέκδοτο της χρονιάς, εσείς και η...scuba diver/Berklee alumna Satti🥳😆 που νομίζει ότι απευθύνεται σε κουφούς και χάπατα. 
Έλα ξεκολλάτε λίγο με το ψώνιο,image.gif.f14a1d65f79bbaddb55ee4e5073e7bb4.gif που αν δεν ζούσε στην Ελλάδα, τη χώρα που μεγαλουργεί η Μετριότητα, το πολύ πολύ να πέρναγε τη ζωή της κάνοντας back vocals σε τριτοκλασάτες παραγωγές, όπως κάνουν κάποιες χιλιάδες -και πολύ καλύτερες από αυτήν- τραγουδίστριες σε όλο τον πλανήτη.

"Όχι άλλο Νταλάρα, Satti και Αλεξίου" (για να παραφράσω τον Τζιμάκο), φτάνει!! image.gif.3bb880508e531dbcc85f92da54cd2987.gif

 

12 λεπτά πριν, npap είπε

 

έλα ρε κάστορα... σοβαρά? και το" deep dive στην Ελληνικη παραδοσιακη μουσικη αλλα πληρη αποστολη τυπου Ζακ Ιβ Κουστω" την οδήγησε  στο να μνημονεύσει την "τεράστια" Κελεκίδου (η οποία όντως είναι από τις καλές "νεο-λαικές που πέρασαν και δεν ακούμπησαν" συμφωνούμε, αλλά μέχρι εκεί);... και καλά δεν την άγγιξε η Σαμίου.. έστω ας αναφέρει κάποια Πίτσα ρε αδερφέ για να μας ανοίξει τα μάτια... μια Πυργάκη στο πιο "πανυγιρέ παραδοσιακόν" αν προτιμάς... σεβασμός σε κάποιες αντικειμενικές άξιες, έλεος δηλαδής... τελικά το dive το έκανε ως Κουστώ σε προχωρημένη άνοια μελετώντας μαζί με την ξανθιά σερβιτόρα στο μαγαζί που έπαιρνε τον καφέ του ο Μπένσον;... τα χουμε ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ όλα μιλάααμεεεεεε...🤣

 

"εξω από την πλάκα" λοιπόν εγώ μόνο από τα λεγόμενά και το ύφος της μπορώ να λάβω αφορμή για τα συμπεράσματά μου... και αυτή σαν δημόσιο πρόσωπο μου δίνει το δικαίωμα για αυτό... για πες μας και εμάς εσύ που γνωρίζεις καλά τις προθέσεις, το χιούμορ και τα dipe dives της περισσότερα ώστε να της ζητήσομε και συγνώμη αν έχομε πέσει τόσο έξω στις εκτιμήσεις μας (τι λέω ρε στα γεράματα)...

 

 

με την "γυφτορούμπα την ελληνικήν"; βεβαίως κύριε μου... με έχει ταΐσει άλλωστε στο παρελθόν ο ρυθμός της και δεν ψέγω τον ίδιο όπως ίσως λάθος κατάλαβες... το ότι τον επικαλείται (τον συγκεκριμένο) ώστε  να "καλλωπίσει" το πόνημά της με "παραδοσιακό" εσάνς ξεπερνάει όμως τα δικά μου όριά πρόκλησης... να στο ζωγραφίσω;

 

 

---

ΥΓ. δεν σου κρύβω Νικολάκη συνονόματε ότι νοιώθω μεγάλη ανάγκη αυτή την στιγμή να συνεχίσω και να σου απαντάω και προσωπικά όπως αρμόζει στο ύφος σου, αλλά θα ναι εν βρασμώ και θα πω πράγματα που ίσως μετανιώσω οπότε το προσπερνάω μια και συνυπάρχουμε τόσα χρόνια στον χώρο και νομίζω ότι μέχρι στιγμής έχω σεβαστεί κόσμια τις όποιες διαφορές μας όπως και στηρίξει αναλόγως ότι συμφωνούμε... τώρα το αν κάποια στιγμή φάμε τα μουστάκια μας ελπίζω να έχει σοβαρότερη αφορμή από το εν λόγω θέμα που τραβιέται από τα μαλλιά...

 

σας εχι τιΦλοσι τω ΜΙΣΟΣ 🤣

Παρτε ενα ΡΕΓΚΑΤΟΝΙ να ιρεμισεται 😅

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, npap είπε

τώρα το αν κάποια στιγμή φάμε τα μουστάκια μας ελπίζω να έχει σοβαρότερη αφορμή από το εν λόγω θέμα που τραβιέται από τα μαλλιά...

 

σιγα μη φαμε τα μουστακια μας....χαλαρωστε 😉

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, npap είπε

και το" deep dive στην Ελληνικη παραδοσιακη μουσικη αλλα πληρη αποστολη τυπου Ζακ Ιβ Κουστω" την οδήγησε  στο να μνημονεύσει την "τεράστια" Κελεκίδου (η οποία όντως είναι από τις καλές "νεο-λαικές που πέρασαν και δεν ακούμπησαν" συμφωνούμε, αλλά μέχρι εκεί);... και καλά δεν την άγγιξε η Σαμίου.. έστω ας αναφέρει κάποια Πίτσα ρε αδερφέ για να μας ανοίξει τα μάτια... μια Πυργάκη στο πιο "πανυγιρέ παραδοσιακόν" αν προτιμάς... σεβασμός σε κάποιες αντικειμενικές άξιες, έλεος δηλαδής..

 

τωρα το κσΑναδιαβασα αΦτο.....ΘΕΩΡΕΙΣ οτι κΣερει το ΚΟΙΝΟ που εκανε αφτα τα σχολια (στο οποιο απεΦθυνετε η ΣΑΤΙ στο μυνημα της) ,εστω καΤονομα τα ως ανω κοΚινιΖμενα τραγουδιστικα τερατα?

 

σιγα μη τους παρεΘΑΙτε ως παραδειγμα και τον Προδρομο Τσαουσακη ή τον τιτανα Μιχαλοπουλο (παραθετο αρχΑιγονο ΡΕΓΚΑΤΟΝΙ του με τον Παλαιολογου να ΘΕΡΙΖΕΙ), Κελεκιδου και πΩλι τους ΙΝΕ

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

σας εχι τιΦλοσι τω ΜΙΣΟΣ 🤣

Παρτε ενα ΡΕΓΚΑΤΟΝΙ να ιρεμισεται

 

 

 

 

 

Να καταγραφεί στο Αρχείο Ελληνικής Μουσικής, το αρχείο του ΚΣΔΜΔΣ, και στον τομέα Εθνομουσικολογίας και Πολιτισμικης Ανθρωπολογίας του ΤΜΣ της φιλοσοφικής μαζι με το Ζάρι. Να τα διδασκουμε αργότερα να μαθαίνουν οι χωριάται να ξεστραβώνονται.

 

 

 

  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου