Προς το περιεχόμενο

ROLAND VA 76 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΧΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τα πλήθη! 

Λοιπόν, το VA 76 μου ξύπνησε στραβά σήμερα: Όλοι οι ήχοι και από όλες τις εξόδους, ακούγονται μαζί με έντονο ψηφιακό παράσιτο, σα να μασάνε νευρωσικά πατατάκια 100 άτομα ταυτόχρονα! Έκανα resume all από το μενού global parameter, δεν είδα διαφορά (δεν ξέρω αν πέτυχε κιόλας, οι ήχοι μου δεν σβήστηκαν), του έβαλα αντιπαρασιτικό λουρί, το ευλόγησα, τίποτα! 

Μόνον οι ήχοι από το variphrase synth ακούγονται σωστά... 

Υπάρχει τρόπος να σωθεί το όργανο; 

Δεν με πειράζει να χάσω τους user ήχους, θα τους φτιάξω πάλι... 

Επεξεργασμένο από Yiannis Filippoupolitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Κατάφερα να κάνω hard reset, πατώντας συνεχόμενα κ ταυτόχρονα τα κουμπιά fx on-off, melody intell, controllers και effects κατά το αναμα του οργάνου. Καμμιάν διαφορά, πέραν της απώλειας των ήδη αχρήστων ήχων που είχα φτιάξει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ψάξει στο net για παρόμοια προβλήματα με το keyboard σου? Σε ξένα forums κλπ? Αν δεν ήρθε στα ίσια του με το hard reset ίσως θέλει service.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, έψαξα μα δεν βρήκα κάτι τέτοιο πουθενά. Όπως σωστά λες, μάλλον το setvice είναι μονόδρομος κ φοβάμαι για mainboard... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δύο φορές μου έχει συμβεί ανάλογο περιστατικό στη ζωή μου και ήμουν τυχερός, ένα με ένα παλιό PSR και μια φορά το Triton Le μου έκανε τα ίδια.

 

Και στις δυο περιπτώσεις με hard factory reset λύθηκε το πρόβλημα.

 Μπορεί να είσαι τυχερός και να υπήρξε κάποιο θέμα μπλοκαρίσματος της κεντρικής μονάδας επεξεργασίας όπως συνήθως αναφέρεται στα manual και προκαλεί ανάλογη ηχητική συμπεριφορά ή πλήρη απώλεια ελέγχου του οργάνου και διορθώνεται με hard reset.

 

 Εύχομαι να είναι αυτό και έτσι να συνεχίσεις να χαίρεσαι απροβλημάτιστα το εξαιρετικό αυτό όργανο χωρίς την επίσκεψη σε ειδικό.

 

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που γνωρίζεις την αξία του οργάνου αυτού. Το χρησιμοποιώ καθαρά για τους ήχους του και όχι ως arranger κι έτσι, αυτό που άκουσα ήταν μαχαιριά στην καρδιά. 

Δυστυχώς, ούτε με hard reset διορθώθηκε (πατώντας ταυτόχρονα 4 κουμπιά κατά το αναμα του οργάνου, λύση που βρήκα μόνο στο youtube). 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Yiannis Filippoupolitis είπε

Χαίρομαι που γνωρίζεις την αξία του οργάνου αυτού. Το χρησιμοποιώ καθαρά για τους ήχους του και όχι ως arranger κι έτσι, αυτό που άκουσα ήταν μαχαιριά στην καρδιά. 

Δυστυχώς, ούτε με hard reset διορθώθηκε (πατώντας ταυτόχρονα 4 κουμπιά κατά το αναμα του οργάνου, λύση που βρήκα μόνο στο youtube). 

Ευχαριστώ! 

Tην γνωρίζω πολύ καλά από πρώτο χέρι θα έλεγα και θυμάμαι το είχαμε ξανασυζητήσει.

 Τι να πω.................................😰

 Εύχομαι το καλύτερο. Να βρεις λύση.

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου