Προς το περιεχόμενο

Mark Knopfler's Collection @ Christies


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης
2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

τα γνωστά κοράκια των δημοπρασιών

Δεν έχω ιδέα περι τίνος ομιλείς.. Τί κάνουν δηλαδή αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πάνος Χελιδόνης είπε

Δεν έχω ιδέα περι τίνος ομιλείς.. Τί κάνουν δηλαδή αυτοί;

 

Προσπαθούν να πάρουν κάτι κοψοχρονιά.

Σε άλλες περιπτώσεις πάλι, δουλεύουν για τον εκποιητή, και ανεβάζουν την τιμή στα ύψη με "ψεύτικα" bids για να πουληθεί ακριβά το αντικείμενο.

 

Επαγγελματίες είναι έτσι κι αλλιώς πάντως.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συγκεκριμενη δημοπρασια κοψοχρονια με αντικειμενικους ορους δε θα πουληθει τιποτα. Ειναι υπερβολικα high profile το ονομα του Knopfler, ειναι στον Christie's - ειναι απλα βεβαιο οτι ολα τα lots, ακομα και τα πιο ταπεινα, θα σφαχτουν ανω του market price στο ποιος ειναι διατεθειμενος να πληρωσει το πιο εξωφρενικο premium, με ενδιαφερομενους απο καθε μηκος και πλατος. 

Απο την αλλη, πες οτι καποιος σαν τον φιλο που αναφερει ο Χελιδονης παραπάνω αγοράζει μια απο τις πιο "ταπεινές" κιθαρες του auction, μια απο τις Teisco πχ. Και εστω οτι καταληγει να πληρωνει 2,000 ενω με λιγη υπομονη εβρισκε το ιδιο οργανο στη μιση τιμη. Εχει καταληξει να υπερ-πληρωνει μεν, αλλα να παιρνει οχι μονο μια ωραια κιθαρα αλλα μια κιθαρα που καθε φορα που την βγαζει απο τη θηκη βιωνει μια χαρα που ισως να την ειχε ξεχασει απο παιδακι, μονο και μονο στη σκεψη οτι καποτε το ινδαλμα του επαιζε με την ιδια κιθαρα που εχει πλεον στα χερια του. Instant mood lift με το που ανοιξει τη θηκη. 

 

Και ναι μεν μπορουμε να πουμε πολλα για την αξια των υλικων αγαθων και κατα ποσο μπορει να ειναι ουσιαστικη η οποια χαρα ή ολοκληρωση προσφερουν αλλα κακα τα ψεματα, ειναι κατι. Και αν καποιος το κανει συνειδητοποιημενα, μεγεια του και χαρα του. Για τις δικες του περιστασεις, το οικονομικο κοστος μπορει να ειναι ξεκαθαρα κοψοχρονια εν συγκριση με αυτο που λαμβανει απο αυτη την αποκτηση.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Nestoras είπε

Άμα δεν πουλάει τη κόκκινη δεν ενδιαφέρομαι.

Μάλιστα... μάλιστα... Δηλαδή η '59 LP δεν σου κάνει κούκου. Μάλιστα...

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Προσπαθούν να πάρουν κάτι κοψοχρονιά.

Σε αυτές τις δημοπρασίες μαζεύονται τα αρρωστάκια, μέσης προς μεγάλης ηλικίας, που γούσταραν τον Χ κιθαρίστα στα νιάτα τους, που τα κονόμησαν και δεν έχουν πρόβλημα να τα ακουμπήσουν γερά για ένα "κομμάτι" από τον ήρωα της νεανικής τους εποχής. Οπότε το κοψοχρονιά είναι απίθανο.    

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μπορεις να πετυχεις πραγματικα κοψοχρονια πραγματα σε auction houses, αν ξερεις τι και που να ψαξεις, και εχεις φυσικα καλη γνωση τοσο του αντικειμενου που κυνηγας οσο και της αγορας. 

Εγω να σας πω την αμαρτια μου επειδη επι χρονια ακουγα για auction houses και τρελα σκηνικα κωλοφαρδιας (αλλα και απογοητευσης) και με ειχε φαει η περιεργεια το πηρα λιγο πιο ζεστα πριν κανα δυο χρονια. Ξεκινησα να παρακολουθω, απο περιεργεια αρχικα λιγο το τι και πως με κανα δυο auction houses εδω στην Αγγλια και μεχρι στιγμης μου εχει παει εξαιρετικα, τον επομενο μηνα εχει παλι auction και με φαγουριζουν κανα δυο listings 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, odis13 είπε

τον επομενο μηνα εχει παλι auction και με φαγουριζουν κανα δυο listings 😁

Aν πετύχεις κάνα Montage M6 στις £400-500, χτύπα το για μένα και τα βρίσκουμε μετά...😌

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nestoras είπε

Άμα δεν πουλάει τη κόκκινη δεν ενδιαφέρομαι.

Μάπα κόκκινο έχει η κόκκινη

 

Δεν είναι στο το Dakota Red που μου αρέσει 

 

Μάλλον δε θα ενδιαφερθώ

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@fusiongtr Κάτι έλεγα νωρίτερα για αρρωστάκια και δημοπρασίες 😄

Ασύλληπτα ποσά για ρούχα που φόρεσαν οι Michael Jackson, George Michael και Amy Winehouse

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

@fusiongtr Κάτι έλεγα νωρίτερα για αρρωστάκια και δημοπρασίες 😄

Ασύλληπτα ποσά για ρούχα που φόρεσαν οι Michael Jackson, George Michael και Amy Winehouse

 

Έλα βρε Τέρρυ μου.

287.000 για το τζάκετ του.

Ξέρεις πόσο έχουνε πάει τα τζάκετ τώρα με τον πληθωρισμό?

Μια χαρά τιμούλα είναι.

Και το έχει φορέσει λίγες φορές, είναι mint condition.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου